banner461
banner195

Tarım – TÜİK işbirliği toplantısı yapıldı

Türkiye İstatistik Kurumu Nevşehir Bölge Müdürlüğü ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile 2015 tarım ve istatistikleri değerlendirildi.

Tarım – TÜİK işbirliği toplantısı yapıldı
02 Nisan 2016 Cumartesi 13:04

banner143
banner134
Türkiye İstatistik Kurumu Nevşehir Bölge Müdürlüğü ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile 2015 tarım ve istatistikleri değerlendirildi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Necmettin Sapmaz, “ Geçmişten hareketle geleceğimize yön vermek için istatistik kayıtlarımız hayati önem taşımaktadır. Kurumsal olarak arazi kullanımı, işletme yapıları, bitkisel üretim, hayvancılık ve hayvansal üretim, tarım makineleri, gübre ve zirai ilaç kullanımı gibi veriler değerlendirilmekte ve gün geçtikçe oluşan ihtiyaçlara yönelik farklı kayıt sistemleri oluşturulmaktadır. Toplanan  veriler ülkeni gıda güvencesine  ilişkin alınacak kararları doğrudan etkilerken, aynı zamanda yatırım kararlarına tarımsal pazarlama ve destekleme politikalarına yön vermektedir.” dedi.
Türkiye İstatistik Kurumu Bölge Müdürü Ahmet Mert Aktaş, “İstatistik Bilgi Sistemine (İBS) girilen bilgiler Türkiye İstatistik Kanunu, Resmi İstatistik Programı kapsamında ve Türkiye İstatistik Kurumu ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (GTHB) arasında yapılan protokol gereği, GTHB il/ilçe Müdürlükleri aracılığı ile derlenmektedir. Tarımsal fiyatlar, tarımsal faaliyetlerle uğraşan kesimin satın alma gücünde ve ekonomik refahında zaman içinde meydana gelen değişmelere ilişkin hesaplamalar yapabilmek amacı ile derlenmektedir. Tarımsal fiyatlar, Çiftçinin Eline Geçen Fiyatlar (ÇEF) ve Çiftçinin Ödediği Fiyatlar (ÇÖF) olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır” diye konuştu.
TÜİK Bölge Müdürü Ahmet Mert Aktaş tarafından Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Necmettin Sapmaz’a gerçekleştirilen işyeri araştırmalarının cevaplandırılması konusunda işbirliği ve desteklerden dolayı teşekkür belgesi takdim edildi. 

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.