banner461
banner195

TEDAŞ, Borcu Olan Çiftçi ve Belediyelerin Faizleri Silinecek !

TEDAŞ'tan müjdeli haber, borcu olanların faizi silinecek! TEDAŞ'a borçlu Belediyelerin ve Patates çiftçilerinin borçlarının faizleri silinecek. Son başvuru tarihi 30 Kasım 2014...

 TEDAŞ, Borcu Olan Çiftçi ve Belediyelerin Faizleri Silinecek !
18 Kasım 2014 Salı 15:30

banner143
banner134
 Nevşehir’in özellikle Derinkuyu ilçesinde büyük sorun haline gelen ve yüzlerce kişinin icralık hale düşmesine neden olan çiftçilerin tarımsal sulama borcuna af geldi.

TEDAŞ'a tarımsal sulama borcu olan çiftçilerin özelleştirilmeden önceki borçlarının faizleri silinecek. Son başvuru tarihi 30 Kasım 2014 olarak belirlendi. Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (Tedaş), borcu olan çiftçilere müjdeli haber vererek, tarımsal sulama borcu olan çiftçilerin borç faizlerini affedeceğini duyurdu.

Tedaş, tarımsal sulama borcu olan çiftçilerin, kooperatiflerin, sulama birliklerinin, belediyelerin ve kamu kuruluşlarının 6552 sayılı kanun ile, Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış Şirketlerinin özelleştirilmeden önceki Tedaş'a olan tarımsal sulama borçları ile kamu kuruluşu ve belediyelere ait borçların ödenebilmesi için büyük imkan sağlıyor. 30 Kasım 2014 tarihine kadar bölgesindeki dağıtım ya da perakende şirketine müracaat eden çiftçilerin borcunu 31 Aralık 2014 tarihine kadar tek seferde ödemesi halinde faizlerin silineceğini bildiren Tedaş, 30 Kasım 2014 tarihine kadar müracaat edilmesi durumunda senede bir kez yıl sonuna kadar ödenebilecek şekilde 5 yıla kadar vade yapılabileceğini ve yıllık yüzde 5 gecikme uygulanacağını duyurdu. 

BORÇLU BELEDİYE VE KAMU KURULUŞLARINA KOLAYLIK

Tedaş'tan yapılan açıklamada, yine özelleştirme öncesi Tedaş'a borçlu olan belediyelerin ve kamu kuruluşlarının da borçlarını ödeyebilmeleri için kanunda kolaylıklar sağlandığı kaydedildi. Açıklamada, 31 Aralık 2014 tarihine kadar peşin ödeme yapılması durumunda yıllık ortalama yüzde 21 gecikme yerine yıllık ortalama yüzde 7 gecikme uygulanarak borçların ödenebileceği gibi 36 aya kadar da 2 aylık ödeme periyotları ile 18 eşit taksitle yıllık yüzde 5 gecikme uygulaması ile ödeme yapılabileceği ifade edildi.

Yapılan açıklamada, "Örneğin, 2005 tarihinde bin TL borcu olan bir çiftçimiz bu kanun çıkmasaydı borcunu 4 bin 230 TL olarak ödeyecekti. İcra takibi ve mahkeme masrafları ile borç miktarı 7-8 bin TL'yi bulacaktı. Yapılan düzenleme ile 30 Kasım 2014 tarihine kadar çiftçimizin müracaat etmesi ve 31 Aralık 2014 tarihine kadar tek seferde ödeme yapması durumunda sadece anapara olan bin TL'yi ödeyerek borcunu bitirecek. Çiftçimiz, borcunu taksit ile ödemek isterse 5 yıla kadar yılda 1 kez ödeme yapacak şekilde 5. yılın sonunda bin 295 TL ödeyerek yine borcunu bitirmiş olacak" denildi.


Kaynak: Yeni Gün Gazetesi


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ramazan - 3 yıl önce
iyi güzel tamam vatandaşa kolaylık lakin zamanında zor durumda olupta gidip elektirik parasını (ki sadece tedaş için değil genel anlamda sgk,vergi dairesi, odalar vb.) "aman borcum olmasın, faize kalmasın" diyerek ödeyen vatandaşı da, esnafıda ödüllendirin madem.nasıl mı? ödemeyenlerden almış oldukları gecikme zamlarını, ödeyenlere ikram etsinler.
Avatar
sukran demirdogen - 3 yıl önce
bizim icrada paramiz vardi borcumuzu odedik bitti borc odeninceye kadar paraniz duruyor dediler borc bitince alacaksiniz dediler borcu bitirdik parayi almaya gittik bir kurus para yokmus cekmisler parayi surekli kandirilmisiz