banner461

Telefon dolandırıcılığı bu numaralara dikkat edin! İşte o 70 numara..

Son dönemde Nevşehir'de vatandaşlara telefon ile ulaşılarak yapılan dolandırıcılıklara bir yenisi daha eklendi...

banner503
Telefon dolandırıcılığı bu numaralara dikkat edin! İşte o 70 numara..
31 Ağustos 2015 Pazartesi 20:16

banner143
banner134
 X Bir Sigortadan ferdi kaza sigortası yaptırdınız biz sizi bu konuda borcunuz nedeniyle Türkiye Genel sağlık hizmetleri adı altında faaliyet gösteren bir firmadan aradıklarını söyleyen şahıslar vatandaşlardan dolandırıcılık yöntemiyle paralarını almak istedikleri belirtildi.
 
Lale Haber Merkezimiz  02129093009 nolu telefonu aradı...
 
Vatandaşları Türkiye Genel sağlık hizmetleri adı altında faaliyet gösteren bir firmadan aradıklarını söyleyerek 02129093009 nolu telefondan arayan numarayı Lale Haber Merkezimiz aradı....-Direk kalite standartları için görüşmeler banta alınıyor dedi ve ardından müzik dinlettiler.Ama dakikalarca bekledik  telefonu açan kimse olmadı...
 
 
İşte vatandaşlardan kendilerini kandırdığına yönelik yoğun şikayet gelen 71 numara…Ve vatandaşları kandırdıkları o dolandırıcılık olayları...
İşte bu dolandırıcılık olayına ilişkin örnek şikayetler:

 İstanbul’dan 02129093009 telefondan Esra Hanım diye bir kişi beni yukarıdaki GSM’imden arayarak Telefonla (26 Ekim 2012 de) sigorta Hayat ve Kaza sigortası yaptırdığımı, bu sigortalar dolayısı ile de borcumu ödemem gerektiğini, yoksa hakkımda yasal işlem başlatacaklarını söyledi. Güya ilk seneyi devlet ödeyecekmiş.
Kendisine böyle bir talebim olmadığını ayrıca elimde bana gönderdikleri bir poliçe de olmadığını söyledi. Ancak bu parayı ödersem, poliçelerin gönderilebileceğini söyledi.Yaptırmadığım ve elimde altında imzam bulunan poliçesi olmayan bir sigorta şirketine tek bir kuruş ödeme yapmayacağımı söyledim. Sahte ve dolandırıcı bir şirket olup olmadıklarını sordum. Hiç öyle şey olur mu dedi ve hemen telefonu kapattı.
Sayfanızda bir önceki arkadaşın da benzer şikayeti olduğunu okudum.
Bu şirket (?!!!) hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Sizdende şikayetim hakkında bir yanıt bekliyorum. Teşekkürler ederim. Saygılarımla

Şikayet Eden : H.D.A.
06.01.2014 tarihinde 18:25 sularında Genel sağlık sigortası tahsilat departmanından isminin Ezgi olduğunu söyleyen ve benim de 2011 yılında söylediğine göre Eylül aylarında ferdi kaza sigortası yaptırdığımı ve ilk yılın devlet tarafından sonraki yılların da 350 tl karşılığında tahsil edileceğini ayrıca bu konuşmaların 2011 yılında Büşra isimli bayanla görüşüp ses kayıtlarının olduğunu söyledi.Tabii ki ilk duyduğumda çok şaşırdım.Çünkü yapmadığım bir konuşmadan dolayı bir borcum olduğumu söyledi.Bu arada ödeme yapmadığım takdirde yasal işlemlerin yapılacağını söyledi.Sonra google da 02129093009 isimli noyu aratınca tek kişinin ben olmadığımı bu yöntemle bir çok kişiyi dolandırıp paralarını aldığını ve almaya çalıştığını öğrendim.Ama bu konuda neler yapılabilir,bilemiyorum.Bugün öğlene kadar aramam gerektiğini aksi halde yasal işlemi başlatacaklarını söylediler.


Türkiye genel sağlık sigortası hizmetleri tarafından arıyorum diyerekten konuşmaya başladılar. Bankada yapmış olduğunuz işlemler sırasında okumadan imzaladığınız sözleşmelerde sağlık sigortasına dahil edilmişsiniz deiler ben böyle birşey gerçekleştirmedim dedim. Arkasından telefonunuza gelen sesli kayıt sistemiyle arandığında sizden yapılması istenilen kodlamarı yapmadan telefonu kapatmışınızdır bu durum içinde kabul etmiş sayılırsınız diye anlatıp insanların en zayıf noktasından işliyorlar. arkasından size T.C. ve kredi kartınızın son 4 rakamlarını okuyorlar. Bence bu insanların hepsi sahtekar ve dolandırıcılar kesinlikle inanmayın ve oyunlarına düşmeyin..
çok değil 3 hafta önce cep telefonum sabit bir hattan arandı.
Genel sağlık hizmetlerinden arıyorum,diye tanıttı hanımefendi kendini önce.Neymiş iki sene önce bilmemne zaman,şirketlerinden sigorta poliçesi satın almışım,"ses kayıdınız var"diyor ısrarla.Ben inatla , "hayır almadım hatırlamıyorum!" diye direndim. Bu anlaşmaya göre iki yıl ücretsiz faydalanmışım hizmetten,ama şimdi devam ettirmek için 600 tl kapattırmak için de 300 tl alınacakmış banka hesabımdan!Kart numaranızın son hanesi (****)değil mi diye sordu evet dedim,ama doğum tarihi bilgilerimde çuvallayınca,emin oldum bir sahtekarlık döndüğüne!
 
"Yanlış almış olamaz mıyız" dedi,olamaz dedim,böyle bir konuda hata yapma hakkınız yok!Bilgilerini aldım,tüketici mahkemesine başvuracağım eğer hesabımdan kuruş alırsanız mahvederim dedim,(ki beş parasızım aslında:)Sonra bankayı arayıp gelen telefonla ilgili onları da bilgilendirdim.Böylece eminim,beni arayan hanımefendi konuşmamızı sonlandırdığımızda adımın altına,"bununla uğraşılmayacak"diye not düşmüş olmalı!
 
Bu arada avukatıma da anlattığımda bana ses kaydının herhangi bir geçerliliği olmadığını söyledi,yani satın almış bile olunsa.Genelde böyle diyerek yaşlıları mağdur ediyorlarmış ne yazık ki,Siz de aranırsanız sakın kabul etmeyin,aslında satın alınan birşeyin parasını istemiyorlar,telefonla satış yapmak için arıyorlar,haberiniz olsun!


 

Telefon dolandırıcılığı bu numaralara dikkat edin!

Telefon dolandırıcılığı ile ilgili aramalar, telefon dolandırıcılığı şikayet hattı, telefon dolandırıcılığı ihbar, telefon dolandırıcılığı nasıl yapılıyor işte detaylar!Son dönemde vatandaşlara telefon ile ulaşılarak yapılan dolandırıcılıkları dernek olarak üzüntüyle karşıladıklarını dile getiren Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı ise,  vatandaşlara dikkat etmeleri gereken konular hakkında bilgi verdi.Her şeyden önce vatandaşların genel olarak kişisel bilgilerini, anne kızlık soyadını, kredi kartları üzerinde bulunan bilgilerini, şifrelerini, cep telefonlarına gelen şifre bilgilerini gibi gizli nitelikteki kişiye özel bilgilerini kesinlikle üçüncü şahıslar ile paylaşmamaları gerektiğinin altını çizen Tarakçı;
” Kişiler, özel bilgilerini (anne kızlık soyadı, baba adı, anne adı, TC kimlik no vb.) talep eden, ödül kazandığını belirten veya başka herhangi bir sebep öne sürerek para yatırmalarını isteyen aramalar ya da mesajlar ile karşı karşıya kaldıklarında duruma şüpheyle yaklaşmalılar. Arayan numara geri arandığında numara cevap vermiyor ya da herhangi bir muhatap bulunamıyorsa, telefon numarasının nereden temin edildiği sorulduğunda net bir yanıt alınamıyorsa, telefonda kredi kartı ve özlük bilgileri alınmaya çalışılıyorsa, kötü niyetli bir aramayla karşı karşıya olunabilir. Bu tür bir aramayla muhatap olunduğunda, arayan kişilerin talep ettiği bilgileri ne için kullanmak istediği sorgulanabilir, adı verilerek aranılan bir kurum varsa bu kurum ile iletişime geçilebilir. Kendi adınıza ait bir işlem yapıldığını ya da yapılmak istendiğini tespit ettiğiniz anda mutlaka ilgili kurumun çağrı merkezine bildirimde bulunarak o işlemi teyit etmenizde fayda vardır. Şüphelerinizin doğruluğundan emin olduğunuz noktada da ilgili savcılıklara başvurulabilir.” dedi.

DOLANDIRICILARIN EN ÇOK BAŞVURDUĞU YÖNTEMLER
200 TL KONBARA:  Dolandırıcılar telefona, “Tebrikler, kredi kartı ile yaptığınız alışverişlerden kazandığınız KONBARA para puanlar 200 TL’ye ulaştı. Hemen arayarak puanlarınızı aktifleştirin” şeklinde mesaj atıyor. Mesajı aldıktan sonra puanları aktifleştirmek için verilen numarayı arayan vatandaştan kredi kartı bilgileri isteniyor ve vatandaşın hesabından para çekilerek kendisinin rızası olmadan alınan bir takım ürünler kişinin adresine yollanıyor.

SİGORTA – POLİÇE:  Genellikle 0850′li numaralardan vatandaşları arayan işgüzarlar aradıkları kişiye  mevcut bir sigorta poliçeleri olduğunu ve ödemelerin yapılmadığını veya ödemelerin o ay başlayacağını belirterek kredi kartı bilgilerini istiyor. Dolandırıcılar, vatandaşların kredi kartı veya kullandıkları bir kredi sebebi ile sigorta yaptırdıklarını belirtiyorlar. Vatandaşlardan kredi kartı bilgilerini isterken tuzak bir yönteme başvuran dolandırıcılar, önce hangi bankanın kredi kartının kullanıldığını soruyor, daha sonra da kredi kartı numarasının ilk 4 rakamını söyleyerek, güvenlik sebebi ile geri kalanını kart sahibinin söylemesini bekliyorlar. Kredi kartı numarasının ilk 4 hanesinin, bankanın standart numarası olduğunu bilmeyen tüketiciler bu tuzağa düşüyor ve kart bilgilerini dolandırıcılara veriyorlar. Kart bilgilerini elde eden dolandırıcılar her ay yüklü miktarda kesinti yapıyorlar.
TELEFON KAZANDINIZ: Dolandırıcıların en çok başvurduğu yöntemlerden bir diğeri ise en son çıkan cep telefonlarını hediye etmek… Samsung Galaxy S4, Samsung Glaxy S3, Samsung Galaxy S3 Mini, Samsung Galaxy S4 Mini, iPhone 5, iPhone 4, iPhone 4S gibi popüler akıllı cep telefonlarını 1 yıllık sağlık sigortası karşılığında hediye ettiklerini söyleyen dolandırıcılar tüketicilerin bu yalana kanmaları halinde yaklaşık 300 TL’lik yıllık sigorta bedelini alırken, vatandaşa ise bahsi geçen cep telefonun aksine taklit telefon gönderiyor.
CHECK UP: Dolandırıcıların en son başvurduğu yöntem ise Sağlık Bakanlığı’nın ismi de kullanarak yapılan ücretsiz checkup oyunu oldu. Kredi kartı ödemelerini düzenli yapan banka müşterilerine sunulan özel bir hizmet olduğunu belirten dolandırıcılar, evrakları adrese teslim edeceklerini söyleyerek kişinin bilgilerini alıyor. Ücretsiz hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşları bir hafta sonra tekrar arayan dolandırıcılar yanlışlık olduğunu belirterek, “İstediğiniz özel hastanede 300 lira karşılığında checkup imkânından yararlanabileceksiniz” diyor. Fark ücretlerinin arttığı günlerde indirim kazandığını düşünen vatandaşlar ücret ödedikten sonra ilgili kimseye ulaşamayarak kandırıldığını anlıyor.

VATANDAŞI KANDIRDIĞI İDDİA EDİLEN 70 NUMARA!
Vatandaşı kandırmaya yönelik yapılan aramaların çoğunluğu ’0850′lili numaralar üzerinden yapılıyor. Arama yapılan numaralara geri dönüldüğünde ya numara kapatılmış oluyor ya da açılsa bile muhatap bulunamıyor.
 

VATANDAŞI KANDIRDIĞI İDDİA EDİLEN 70 NUMARA!

Vatandaşı kandırmaya yönelik yapılan aramaların çoğunluğu '0850'lili numaralar üzerinden yapılıyor. Arama yapılan numaralara geri dönüldüğünde ya numara kapatılmış oluyor ya da açılsa bile muhatap bulunamıyor. 

İşte vatandaşlardan kendilerini kandırdığına yönelik yoğun şikayet gelen 70 numara...

08504804050
08503335360
08503336160
08509970140
08509970130
08503335019
08503335293
08503335768
08503336406
08506554656
08503335033
0850 5322481
0850 5328420
08503336572
08503336573
08503026989
08503335031
08506350450
08503404747
08502200505
05309575320
05516017333
05072799148
05076864257
05549248056
05345686997
05436943648
05368427850
05074162482
05385690754
05344376271
05380827700
05077227831
05533441955
05312201991
05327554444
05364257748
05062649813
05349536926
05319137038
05076864257
05549248056
05364257748
05062649813
05349536926
05312201991
05376377657
05344376271
05385690754
05074162482
05368427850
05345686997
05549248056
05072799148
05516017333
05077081092
05533207638
05370282628
05396311363
05392424666
05383801820
05392424666
-------------------
02122171338
02129994951
02127090342
02122740399
02129999020
02122171337
02129999411
02129999002


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.