banner461
banner195

TGK’dan Tarihi Sahip Çıkış

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) “büyük bir karar ve inançla yaşanan darbe girişiminin demokrasimiz adına endişe verici olduğunu ifade ediyor ve şiddetle kınadığımızı açıklıyoruz” dedi.

TGK’dan Tarihi Sahip Çıkış
16 Temmuz 2016 Cumartesi 15:14

banner143
banner134
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu´nun 8. Başkanlar Kurulu Toplantısı, Ağrı Valiliği ve Ağrı Gazeteciler Cemiyeti´nin ev sahipliğinde 15-17 Temmuz 2016 tarihleri arasında Ağrı´da gerçekleşti. 15 Temmuz Cuma günü başlayan 8. Başkanlar Kurulu Toplantısı´nın ilk gününde Ağrı Valiliği ve Ağrı Gazeteciler Cemiyeti ziyaretleri yapıldı. Aynı gün TGK Yönetim Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.
Etkinliğin ikinci gününde 16 Temmuz Cumartesi sabahı TGK 8. Başkanlar Kurulu Toplantısı icra edilirken, öğleden sonra Doğubayazıt ilçesinde şehir gezisi yapıldı, tarihi ve turistik yerler gezildi.
Başkanlar Kurulu Toplantısı’ndan sonra yapılan yazılı açıklamada, bünyelerinde bulunan 7 federasyon ve 93 üye cemiyetin yaşanan darbe girişimini şiddetle kınadığı ve lanetlediği ifade edildi.
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK)’ndan yapılan açıklamada şunlar ifade edildi “ Basın mensupları olarak, vatanın güzel parçası Ağrı’ya, mesleğimizin sorunlarını paylaşmak, birliğimizi pekiştirmek ve bağımızı güçlendirmek için yurdun dört bir yanından koşup gelmiş bulunuyoruz. Gazetecilik mesleğini milletin değerlerinin dün olduğu gibi bugün ve yarınlarda da yaşanılır kılınması adına, tüm zorluklara rağmen mücadelesini sürdüren bizler; büyük bir karar ve inançla, dün geceden itibaren yaşanan darbe girişiminin demokrasimiz adına endişe verici olduğunu ifade ediyor ve şiddetle kınadığımızı belirtiyoruz. Vatanın her bir rengini, kokusunu ve coğrafyasını temsil eden bizler; Türkiye’nin sorunlarının çözümünün ancak ve ancak demokratik sistem içinde olabileceğini belirtiyoruz.  Seçimle gelinen makamlardan seçimle uzaklaşılacağına ve hesabın halka verileceğini, farklı düşüncelerin zenginlik görülmesini, bir başkasına hayat hakkı tanımayan yaklaşımların Türkiye’nin gündeminden bir daha gelmemek üzere düşmesi gerektiğini ifade ediyoruz.  Güvenlik güçlerinin ancak ve ancak vatanın birliğini korumak maksadı ile kullanılabileceğini, Şanlı Türk Ordusu’nun böylesi, çılgınca, ahmakça girişimlerle lekelenemeyeceğini belirtiyoruz. Milleti oluşturan unsurların tümüne ve milletin değerlerine karşı tüm girişimleri reddettiğimizi, Milli iradenin üzerinde başka bir beşeri gücü kabul etmediğimizi haykırıyoruz.
Darbe girişimini ve terörü lanetliyoruz
7 federasyonu ve 93 üye cemiyetten 74’ünün, 8. Başkanlar Kurulu için hazır bulunduğu Ağrı’dan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu mensupları olarak diyoruz ki: “Bizler, en zor zamanda, en zor şartlar altında birliğimizi, beraberliğimizi ve kararlılığımızı muhafaza edeceğiz. Dün yaşanan gelişmeler göstermiştir ki; Türkiye’de zemin, darbe zihniyetindekiler için asla eskisi gibi uygun olmayacaktır. Çünkü geçmiş dönemlerde sadece devlet tekelinde olan, günümüzde ise bağımsız ve özgür yayın yapan medya, tüm gücüyle bu tür girişimlerin karşısında duracak ve engellenmesine katkı sağlayacaktır. Demokrasi adına Türk halkı ve Türk medyası dün gece önemli bir sınav ve bir de şehit vermiştir. Medyamız darbecilerin müdahalelerine rağmen yayınlarını sürdürerek darbeye geçit vermemiştir. Milletimize bir kez daha geçmiş olsun derken, darbe girişimini ve terörü lanetliyor, başta basın şehidimiz olmak üzere hayatlarını kaybeden demokrasi ve terör şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyoruz.
TGK, darbeye karşı tek vücut
23 bin Gazeteci, 91 Gazeteciler Cemiyeti, 8 Federasyonun çatı örgütü olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, darbeye karşı demokrasinin yanında yer aldı. Gece saatlerinde darbe girişimini haber alır almaz tam kadro Ağrı Valisi’nin makamına giderek destek verdi.
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) 8. Başkanlar Kurulu Toplantısı nedeniyle Ağrı’da bulunan TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca ve TGK’ya bağlı federasyon başkanları ile 90’a yakın cemiyet başkanı, darbeye karşı demokrasimizin yanında tavır sergiledi ve gece yarısı olmasına rağmen Ağrı Valisi’nin makamına giderek destek verdi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.