banner461
banner195

TOBB'dan gidiyorlar

FİB Haber Merkezi bir kez daha doğruları söyledi ve dediklerimiz aynen çıktı.Bugün Sabah gazetesinde yer alan haberde Bir takım çevrelerce iddia edilenin tam tersine en son Yaklaşık bir hafta öncesinde yaptığımız haberle de söylediğimiz gibi Oda ve borsa başkanlarının yüzde 80'ini değiştirecek seçimlerin 2013'te yapılması kararı alındığı ifade edildi.Bu Kararla NTSO Başkanlık seçimlerinde Arif Parmaksız ve NTB seçimlerinde de Tuncer Gök kesin aday olamayacakları da netlik kazanmış oldu.

TOBB'dan gidiyorlar
17 Kasım 2012 Cumartesi 11:49

banner143
banner134

 FİB Haber Merkezi bir kez daha doğruları söyledi ve dediklerimiz aynen çıktı. Bir takım çevrelerce iddia edilenin tam tersine en son Yaklaşık bir hafta öncesinde yaptığımız haberle de söylediğimiz gibi Oda ve borsa başkanlarının yüzde 80'ini değiştirecek seçimlerin 2013'te yapılması kararı alındı.Bu Kararla NTSO Başkanlık seçimlerinde Arif Parmaksız ve NTB seçimlerinde de Tuncer Gök kesin aday olamayacakaları da netlik kazanmış oldu.

12 kişi görevi bırakıyor! TOBB'dan gidiyorlar
TOBB'da tarihi değişim başlıyor.

Yani Nevşehir de  NTSO Başkanı Arif Parmaksız ve NTB Başkanı tuncer Gök devri resmen kapanıyor.Bu anlamda NTSO Başkanlık için adaylığını daha önceden açıklayan tek isim olarak İş Adamı Yakup Zağlanmış ın önü tamamen açılmış oldu.
************       ********** ******************

TOBB'dan gidiyorlar

TOBB'da tarihi değişim başlıyor. 10 yıldır iş dünyasını TOBB'da temsil eden isimlerin yüzde 80'i kanun gereği 2013'te olmayacak. Yönetimden de 12 kişi görevi bırakıyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) seçimleri yaklaşırken kulisler hareketlendi. Oda ve borsa seçimlerine üç ay kala kanundaki "iki kez üst üste" seçilememe hükmü nedeniyle zor günler yaşayan başkanlar, bir taraftan Anayasa Mahkemesi'nin diğer taraftan da hükümetin yolunu tuttu. Hükümet ise 10 yıldır görev yapan başkanların yüzde 80'ini değiştirecek seçimler öncesinde tavrını belirledi. Hükümet TOBB seçimlerini Bakanlar Kurulu kararıyla ertelemeyecek.Yani Nevşehir de  NTSO Başkanı Arif Parmaksız ve NTB Başkanı tuncer Gök devri resmen kapanıyor.

 

Üye sayısı 1.2 milyonu bulan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarihinin en büyük değişimini yaşayacak. TOBB'a bağlı 365 oda ve borsa başkanının yüzde 80'inden fazlası bu kasımda yenilenecek. Bu TOBB'un yönetim kurulunu da vuracak. TOBB'un 15 kişilik yönetim kurulunda 12 kişi değişmiş olacak. TOBB'un yönetimde bulunan Ender Yorgancılar, Çetin Osman Budak ve Harun Karacan dışında bütün üyeler bulundukları göreve yasa gereği bir kez daha gelemeyecek. 2013 Mayıs ayında ise TOBB başkanlık koltuğuna oturacak yeni isim belli olacak.

 Oda ve borsa Başkanlarının %80 Değişecek….

KANUN ÖYLE DİYOR

TOBB'daki değişimden nasibini alacak olanlar arasında yıllardır kamuoyunun yakından tanıdığı isimler yer alıyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arif Parmaksız, Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez değişecek olan başkanlardan sadece birkaçı.

 ERTELEMEYE İZİN YOK

Oda ve borsa başkanlarının değişimi TOBB'un kanunundan kaynaklanıyor. TOBB yasasına göre üst üste iki dönem yönetim birlik başkanlığı, yönetim kurulu başkanlığı ve meclis başkanlığı yapanlar, aradan iki seçim dönemi geçmedikçe aynı görevlere seçilemiyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ürgüp - 5 yıl önce
çok doğru karar almışlar
Avatar
NEVŞEHİR ESNAF - 5 yıl önce
zaten zamani dolmuştu arif parmaksiz in.