banner461
banner195

TOKİ, Nevşehir tarihine sahip çıktı!

TOKİ’nin Nevşehir’deki kentsel dönüşüm çalışmalarında 7 km uzunluğunda tarihi bir kent ortaya çıktı. TOKİ Başkanı Turan, Anadolu tarihine ışık tutacak bir keşif olduğunu belirterek “SİT alanı ilan edildi. Turizme katkı sağlayacaktır” dedi.

TOKİ, Nevşehir tarihine sahip çıktı!
15 Şubat 2016 Pazartesi 13:13

banner143
TOKİ, Nevşehir'in tarihine sahip çıktı!
İlgili Galeriye Git
banner134
 Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ), Nevşehir’de kentsel dönüşüm için yıktığı gecekonduların altından çıkan 7 kilometre uzunluğundaki tarihi kentte araştırma çalışmaları devam ediyor.  TOKİ  Başkanı M. Ergün Turan bölgede tarihi bir kentin bulunması üzerine inşaat çalışmalarını durdurduklarını kaydetti.

YERALTI ŞEHRİ

Turan “Nevşehir’in merkezinde kentsel dönüşüm alanında dünyanın en büyük eski yerleşimi olduğu belirtilen bir yeraltı şehri çıktı. Bunun üzerine Nevşehir Belediyesi ile birlikte bu alanın korunması konusunda anlaştık ve projeden vazgeçtik. Harcadığımız 90 milyon TL’yi de zarar olarak görmüyoruz. Bu yeni keşfedilmiş bir kent. Burası Anadolu tarihine de ışık tutuyor”dedi. TOKİ ve Nevşehir Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında dünyanın en büyük yeraltı şehrinin keşfedildiğini vurgulayan Turan “Anadolu tarihine yeni bir ışık tutacak tamamen yeni bir keşif. Burası, 3. derece arkeolojik SİT alanı ilan edildi. Bu şehirde 7 kilometrelik tüneller uzanıyor. Bunun Nevşehir’e nasıl değer katacağının çalışması yapılıyor. Turizme katkı sağlayacak” dedi. Kentsel dönüşüm projelerinde tarihi dokuları gözeterek çalıştıklarını belirten Turan “Bölgede tarih ile ilgili bilgileri baştan değerlendirecek bilgi ve belgelere ulaşılıyor. Tarihimize yeni değerler katacak” dedi.

TURİZME PAHA BİÇİLMEZ KATKI

Ortodoks dönemine ait yer altı kilisesinin ortaya çıkartıldığını aktaran Turan “Bu dünya Ortodoksluğunun tarihi açısından çok önemlidir. Kapadokya’daki en büyük kiliselerden biri olarak biliniyor. Nevşehir’de bugüne kadar bulunan ilk resimli kilisenin olduğunu belirten Turan, kilisenin hizmete açılmasıyla turizme katkı sağlayacağını söyledi.

Star 

Haber Sabah gazetesinde şöyle yer aldı;

TOKİ 90 milyonu 'tarih'e gömdü

TOKİ, Nevşehir'de kentsel dönüşüm çalışmaları yaparken 7 kilometrelik tarihi bir şehir ortaya çıkardı. İnşaatı durdurduklarını söyleyen Başkan Turan, "Harcadığımız 90 milyon lirayı zarar olarak görmüyoruz"d edi
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Nevşehir'de kentsel dönüşüm için yıktığı gecekonduların altından 7 kilometre uzunluğunda tarihi kent çıktı. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan bölgede tarihi bir kentin bulunması üzerine inşaat çalışmalarını durdurduklarını kaydetti. Turan, "Nevşehir'in merkezinde kentsel dönüşüm alanında Dünyanın en büyük eski yerleşimi olduğu belirtilen bir yeraltı şehri çıktı. Bunun üzerine Nevşehir Belediyesi ile birlikte bu alanın korunması konusunda anlaştık ve projeden vazgeçtik. Bugüne kadar harcadığımız 90 milyon lirayı da zarar olarak görmüyoruz. Bu yeni keşfedilmiş bir kent. Burası Anadolu tarihine de ışık tutuyor" dedi. 

3. DERECE SİT ALANI 
TOKİ ve Nevşehir Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında dünyanın en büyük yeraltı şehrinin keşfedildiğini vurgulayan Turan, "Anadolu tarihine yeni bir ışık tutacak tamamen yeni bir keşif. Burası, 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edildi. Bu şehirde 7 kilometrelik tüneller uzanıyor. Bunun Nevşehir'e nasıl değer katacağının çalışması yapılıyor. Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver de burasıyla ilgili olarak çalışmalarını sürdürüyor" dedi. 

ANADOLU TARİHİNE KATKI 
Kentsel dönüşüm projelerinde tarihi dokuları gözeterek çalışma yaptıklarını belirten Turan, "Anadolu tarihine neler katabileceğimizin çalışmasını yapıyoruz. Nevşehir'de en büyük yeraltı şehir yerleşiminde geçen yıl temizlik çalışmalarına başlandı. Bölgede tarih ile ilgili bilgileri yeni baştan değerlendirecek nitelikte bilgi ve belgelere ulaşılıyor. Anadolu'nun tarihine yeni değerler katacaktır" diye konuştu. 

ORTODOKS DÖNEMİNE AİT KİLİSE BULUNDU
Ortodoks dönemine ait yeraltı kilisesinin ortaya çıkartıldığını aktaran Turan, "Bu dünya Ortodoksluğunun tarihi açısından çok önemlidir. Kapadokya bölgesindeki en büyük kiliselerden biri olarak değerlendiriliyor. Tamamıyla yerin altında, yerin üzerinde hiçbir belirtisi olmayan bir alan" açıklamasında bulundu. 

Sabah

Haber Akşam'da şu şekilde yer aldı;

Nevşehir’de, kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan tarihi yer altı şehrinde çalışmalar sürüyor. TOKİ, 90 milyon TL harcadığı projeyi iptal etmişti.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nın, Nevşehir’de kentsel dönüşüm için yıktığı gecekonduların altından 7 kilometre uzunluğunda tarihi bir kent çıktı. TOKİ, bu çok önemli tarihi keşif nedeniyle tüm çalışmalarını durdurdu ve kentsel dönüşüm projesinden vazgeçti. Tarihhi keşifle ilgili araştırma çalışmaları ise devam ediyor.  

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, “Nevşehir’in merkezinde kentsel dönüşüm alanında dünyanın en büyük eski yerleşimi olduğu belirtilen bir yeraltı şehri çıktı. Nevşehir Belediyesi ile birlikte bu alanın korunması konusunda anlaştık. TOKİ olarak biz kentsel dönüşüm projesinden vazgeçtik.  Şu ana kadar oraya 90 milyon lira harcamıştık. Harcadığımız 90 milyon TL’yi zarar olarak görmüyoruz. Burası yeni keşfedilmiş bir kent. Anadolu tarihine de ışık tutuyor” diye konuştu. 
EN BÜYÜK YER ALTI ŞEHRİ 
Turan,  “Anadolu tarihine yeni bir ışık tutacak tamamen yeni bir keşif. Burası, 3. derece arkeolojik SİT alanı ilan edildi. Bu şehirde 7 kilometrelik tüneller uzanıyor. Bunun Nevşehir’e nasıl değer katacağının çalışması yapılıyor. Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver de burasıyla ilgili olarak çalışmalarını sürdürüyor” dedi.
Tarihi dokuyu gözeterek çalışıyoruz 
Kentsel dönüşüm projelerinde tarihi dokuları gözeterek çalışma yaptıklarını belirten Turan, “Anadolu tarihine neler katabileceğimizin çalışmasını yapıyoruz. Nevşehir’de en büyük yeraltı şehir yerleşiminde geçen yıl temizlik çalışmalarına başlandı. Bölgede tarih ile ilgili bilgileri yeni baştan değerlendirecek nitelikte bilgi ve belgelere ulaşılıyor. Anadolu’nun tarihine yeni değerler katacaktır” diye konuştu. 
Ortodoks dönemine ait kilise
Ortodoks dönemine ait yer altı kilisesinin ortaya çıkartıldığını aktaran Turan, “Bu dünya Ortodoksluğunun tarihi açısından çok önemlidir. Kapadokya bölgesindeki en büyük kiliselerden biri olarak değerlendiriliyor. Tamamıyla yerin altında, yerin üzerinde hiçbir belirtisi olmayan bir alan” açıklamasında bulundu.  

Akşam 

Haber Yeni Şafak Gazetesi'nde şöyle yer aldı;

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı'nın, Nevşehir'de kentsel dönüşüm için yıktığı gecekonduların altından çıkan 7 kilometre uzunluğundaki tarihi kentte, araştırma çalışmaları devam ediyor.

TOKİ Başkanı Ergün Turan bölgede tarihi bir kentin bulunması üzerine inşaat çalışmalarını durdurduklarını kaydederek, “Nevşehir'in merkezinde kentsel dönüşüm alanında dünyanın en büyük eski yerleşimi olduğu belirtilen bir yeraltı şehri çıktı. Bunun üzerine Nevşehir Belediyesi ile bu alanın korunması konusunda anlaştık ve projeden vazgeçtik. Harcadığımız 90 milyon TL'yi de zarar görmüyoruz. Burası Anadolu tarihine ışık tutuyor” dedi.

3. DERECEDE ARKEOLOJİK SİT ALANI OLDU
TOKİ ve Nevşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında dünyanın en büyük yeraltı şehrinin keşfedildiğini vurgulayan Turan, şöyle devam etti: “Anadolu tarihine yeni bir ışık tutacak tamamen yeni bir keşif. Burası, 3. derece arkeolojik SİT alanı ilan edildi. Bu şehirde 7 kilometrelik tüneller uzanıyor. Bunun Nevşehir'e nasıl değer katacağı araştırılıyor.”

Nevşehir'in turizmini büyütecek
Ortodoks dönemine ait yer altı kilisesinin ortaya çıkartıldığını aktaran TOKİ Başkanı Turan, “Bu dünya Ortodoksluğunun tarihi açısından çok önemlidir. Kapadokya bölgesindeki en büyük kiliselerden biri olarak değerlendiriliyor. Tamamıyla yerin altında, yerin üzerinde hiçbir belirtisi olmayan bir alan” açıklamasında bulundu. Nevşehir'de bulunan ilk resimli kilisenin keşfedildiğini belirten Turan, Nevşehir merkezindeki bu resimli kilisenin hizmete açılmasıyla turizme katkı sağlanacağını da belirtti.

Yeni Şafak

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.