banner461
banner195

Turist Bölgeye Gelmeden Bilgi Ediniyor

Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği Genel Sekreteri Nazif Demir, bölgedeki turistik otellerin günümüz koşullarına ve turizm konseptinde yaşanan değişimlere ayak uydurma çabasında bulunduğunu söyledi.

Turist Bölgeye Gelmeden Bilgi Ediniyor
09 Temmuz 2013 Salı 13:45

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği Genel Sekreteri Nazif Demir, bölgedeki turistik otellerin günümüz koşullarına ve turizm konseptinde yaşanan değişimlere ayak uydurma çabasında bulunduğunu söyledi.

Demir, bölgedeki işletmelerin internetle gelen talepler doğrultusunda değişime uyum sağlamaya çalıştıklarım vurgulayarak, “Son zamanlarda bölgede çok sayıda kayadan oyma butik otel açıldı. Başta bu oteller olmak üzere kayadan oyma ya da peribacalarından dönüştürme pansiyonlar, internete açık sitelere sahip. Artık turistler buraya gelmeden önce tur operatörleri veya seyahat acenteleri ile temasa geçmek yerine internet üzerinden araştırmasını yapıyor. Konaklama merkezlerini inceliyor. Bölge hakkında bilgi sahibi oluyor ve rezervasyon yaptırıyor” açıklamasını yaptı.

Kapadokya’da yatak sayısının 20 bine yaklaştığını söyleyen KAPTİD Genel Sekreteri Nazif Demir, büyük gruplar halinde gelen turistlerin, yıldızlı otellerde kaldıklarını, küçük gruplar halinde gelenlerin ise tercihlerini genellikle mağara ev, mağara pansiyon ve otellerden yana kullandıklarını kaydederek, “Mağara tipi otel ve pansiyonlara yerli turistlerden ziyade yabancılar yoğun ilgi gösteriyor. Yabancı ilgisinin giderek artması, turizmcileri son zamanlarda bu tür konaklama tesisi yatırımlarına yönlendirdi. Göreme’de, Ürgüp’te, Uçhisar ve Ortahisar’da kimileri peribacalarında pansiyon yapar. Kimileri geçmişte erzak deposu, samanlık ya da ahır olarak kullanılmış kayadan oyma mağara evleri birleştirerek butik otele dönüştürdü. Turistler bu mekanları otantik ve heyecan verici buluyor. Turistler mağara tipi butik otel ve pansiyonların yanı sıra, Göreme’de Ürgüp’te, Uçhisar ve Avanos’ta, restore edilerek otel ve pansiyona dönüştürülen, kemerli eski evlere de büyük ilgi gösteriyor” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.