banner461
banner195

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Urgenç Mahkeme Kararını Değerlendirdi

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur URGENÇ Görevden Alınan Yöneticilerle ilgili Mahkemenin verdiği son kararı değerlendirdi.

 Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Urgenç Mahkeme Kararını Değerlendirdi
11 Mart 2015 Çarşamba 22:33

banner143
banner134

 Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur URGENÇ Görevden Alınan Yöneticilerle ilgili Mahkemenin verdiği son kararı değerlendirdi.

Yanlı bir değerlendirme sistemi ile görevlerinden alınan Okul müdürleri bir an önce görevlerine iade edilerek vicdanlar rahatlatılmalıdır.

Tayfur Urgenç yaptığı açıklamada;  Ağustos 2014 yılında Yönetici atama puanlama sistemi ile görevlerinden alınan yöneticilerimizin haklarını korumak için yaptığımız hukuki mücadele devam ediyor. Objektif yapılmayan puanlama sistemi ile yanlı bir değerlendirme yapıldığına mahkemede karar vererek görevden alınan yöneticilerimize haklarını iadeyi itibar etmiştir.

Türkiye’de Üstünlerin Hukuku Mu? Yoksa Hukukun Üstünlüğü, İlkesi mi? geçerli bekleyip göreceğiz yoksa yöneticilerimizi haksız bir değerlendirme ile görevden alan, tabanın yani milletin sesine kulağını tıkayan yöneticiler yeni komedi oyununun bir başka perdesini mi? sergilemeye devam edecekler, bekleyip göreceğiz dedi.

 Mahkeme özetle şu konuları ön plana çıkartarak Okul Müdürlerimizin haksız bir puanlama sistemi ile görevden alındıklarına karar vermiştir.


1. Okullarında başarı kazanmış haklarında hiç bir soruşturma ve cezai işlem yapılmamış, STK'lar ve üniversiteler ile işbirliği içerisinde çalışma sergileyen kurumlarında barış ve huzur ortamını tesis etmiş, okuldaki başarı oranlarını artırmış olan, hijyen ve temizlik yönünden okullarında hiç bir eksikliğin belirtilmediği yada tespit edilmediği Okul, öğretmen  öğrenci ve veliden tam puan alan bu yöneticilerin görevden düşük puan verilerek alınması hukuka uygun değildir.

2. Değerlendirme yapan kişilere puan vermediğin ya da hayır dediğin maddelerin dayanağını somut bilgi ve belge ile ispatlaman gerekmekte, Demektedir.

3.Yöneticilerin bizzat öğretmen veli ve öğrenci ile olan ilişkilerinde değerlendirmeyi yapan öğrenci öğretmen ve veli olumlu cevap verirken "evet" derken, değerlendirmeyi yapan yöneticiler bu sorulara “hayır” cevap vermişlerdir. Bu da işin doğasına terstir.

4.Değerlendirmeler objektiflikten ve tarafsızlıktan uzaktır.
şeklindedir.

Dava sonuçları ulaşan üyelerimiz: Murat Gümüştepe, Hakan Ekinci, Hasan Çevik, Necat Burunsuz, Zihni Altunok, Adnan Yıldız, Aytekin Bıyıklı, Fedakar Koçak, Nezih Talu, Yaşar Taşkale, Şahin Ülgen’dir.

Türk Eğitim-Sen olarak her türlü hukuki yola başvurarak hakları çalınan üyelerimizin haklarını aramaya devam edeceğiz. Hakları iade edilene kadar mücadelemiz sürecektir.

Vicdan sahibi yöneticilere de buradan sesleniyoruz. Bu şekilde görevden alınan yöneticilerimizin hakları yenilmektedir.  Bunun adı Kul Hakkıdır. Adalet herkese lazımdır. Toplumda oluşturulan ötekileştirme, ayrıştırma, kamplaştırma hareketleri bu milletin tüm evlatlarına zarar vermektedir. İlmiye sınıfında meydana gelen bu bozulmanın bir an önce düzeltilerek eğitimde sosyal barış ortamı tekrar tesis edilmelidir. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.