banner461
banner195

Ücretli Otopark Yasa Dışıdır !!!

Mahkeme son noktayı koydu... Sokak ve caddelerin ücretli otopark olarak kullanılması artık yada dışı. Araçları cadde ve sokaklarda park etmek için bundan sonra para ödenmeyecek. Yanlış duymadınız Mahkeme “Yolların amacı dışında kullanımı şehircilik ilkelerine aykırıdır” dedi. Karar 81 ilin belediyesi için de emsal niteliğinde.

Ücretli Otopark Yasa Dışıdır !!!
23 Haziran 2016 Perşembe 16:35

banner143
banner134
Sokak ve caddelerin ücretli otopark olarak kullanılması artık yada dışı. Mahkeme Burdur Belediyesi'nin yolları otopark işletmelerine tahsis etmesi hakkında yurttaşlardan yana karar verdi “Yolların amacı dışında kullanımı şehircilik ilkelerine aykırıdır” dedi. Karar 81 ilin belediyesi için de emsal niteliğinde.

Arabası olan herkesi sevindirecek haber Isparta Bölge İdare Mahkemesinden geldi. Araçları cadde ve sokaklarda park etmek için bundan sonra para ödenmeyecek. Yanlış duymadınız Mahkeme Burdur Belediye'sini ücretli otopark uygulamasına son verdi. 

Türkiye'nin bir çok ilinde karşılaşılan ücretli otoparka karşı mücadelesi 5 yıl önce Burdur'da başladı. İlk olarak Hasta Ve Tüketicileri Koruma Derneği belediyenin uygumasını yargıya taşıdı. İtirazların ardından temyize gidilen süreçte Danıştay kararını dernek lehine verdi.
Önceki gün de Isparta Bölge İdare Mahkemesi son noktayı koydu. Danıştay'ın kararına uyarak Yolların ücretli otopark olarak kullanılmasını kanuna aykırı buldu.

Karar'da "otoparklar yolların asıl amacını engellemekte, trafik güvenliği açısından sorunlar meydana getirmektedir” denildi. Şehircilik ilkelerine aykırılık tespit edildi.

Peki ya diğer iller? Karar her belediyeler açısından da bağlayıcılık taşıyor. Uzmanlara göre dava açılması durumunda benzer otopark uygulamalarının kaldırılması gündeme gelecek.

Danıştay’ın ’Otopark Kararı’ Türkiye Genelinde Tüm İllere Örnek Olmaya Devam Ediyor.  Paralı Otopark Uygulaması birer birer Kaldırılıyor. En son Şereflikoçhisar Belediyesi , Kırşehir Belediyesi, Beypazarı Belediyesi,  Çorum Belediyesi, Paralı Otopark Uygulamasını Kaldırdılar...


ulusalkanal.com.tr
 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.