banner461
banner195

UETD Belçika'nın Bölge Merkez Ofisi Açıldı

Çalışmalarını ülke çapında aralıksız bir şekilde sürdüren Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Belçika, yeni bölge merkez ofisinin resmi açılışını gerçekleştirdi.

UETD Belçika'nın Bölge Merkez Ofisi Açıldı
13 Kasım 2014 Perşembe 18:43

banner143
UETD Belçika'nın Bölge Merkez Ofisi Açıldı
İlgili Galeriye Git
banner134
Çalışmalarını ülke çapında aralıksız bir şekilde sürdüren Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Belçika, yeni bölge merkez ofisinin resmi açılışını gerçekleştirdi.
Kleinewinkel 64, 1853 Strombeek Bever adresinde yer alan yeni ofisin açılışına Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay ve UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik’in katılarak onurlandırdılar.

Başta UETD Belçika Genel Başkanı Basir Hamarat olmak üzere UETD yönetim kurulu üyeleri etkinliğe katılan misafirleri ağırladı. Genel Başkan Basir Hamarat, Bakan Volkan Bozkır, Milletvekili Metin Külünk ve UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik birer selamlama konuşması yaptılar. Konuşma bölümünün ardından ise önce kurdele sonrasındaysa üzerinde UETD yazan bir pasta kesildi.

UETD BELÇİKA BAŞKANI HAMARAT: ‘’ ÜETD BELÇİKA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMA GAYRETİ İÇİNDE’’

Belçika topraklarında kalıcı bir Türk varlığı gerçeği herkesçe kabul edildiği ve gereği yapıldığında bu durumdan hem Belçikalı hem de Türk toplumu büyük yarar görecektir. Bizler yaşadıkları ülkelere yük olan değil, artı değer üreten, enerjisini ve birikimini bu uğurda harcayan insanlarız. Bu gerçeğin ön plana çıkması için UETD Belçika üzerine düşeni yapma gayreti içinde olacaktır.

GENEL BAŞKAN ÇAKIR: ‘’YÜZ ELLİ TANE TEŞKİLATA SAHİP’’

UETD son geçtiğimiz iki yılda Avrupa’nın her ülkesinde var olma mücadelesini sürdürüyor ve sürdürmeye devam edecektir. İşte bugün burada UETD Belçika teşkilatımızın ofis açılışını yapmak üzere biraraya geldik. İnşallah bu ofisimizle de çok güzel hizmetlere imza atacağız. Şu ana kadar UETD Avrupa’nın on üç ülkesinde vardır ve yüz elli tane teşkilata sahiptir. En kısa sürede İtalya ve İspanya’da da UETD teşkilatlarımızı açacağız.

BÜYÜKELÇİ OLCAY: ‘’ON YAŞINI DOLDURMUŞ’’

Kuruluşundan bu yana, yakından takip ettiğim ve bugün on yaşını doldurmuş bulunan UETD’nin Belçika şubesinin  resmi açılışı için düzenlenen törene katılımınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum.

MİLLETVEKİLİ KÜLÜNK: ‘’AVRUPA BİZE KARŞI SAMİMİ OLMALIDIR’’

Avrupalı Türkleriz. Kimliğinş, inancını koruyan Avrupa’nın ne olduğunun farkında, burada bir gelecek inşa etmek üzere yaşadığı topluma, yaşadığı ülkeye değer katan bir topluluk olarak biz artık Avrupalıyız. Türklerim kimlikleriyle olduğu her yerde barış vardır. Türklerin varlığının olduğu her yerde huzur vardır. Türklerin olduğu her yerde muhabbet vardır. Türklerin varlığının olduğu her yerde komşuluk vardır. Biz buraların ötekisi değiliz. Kimse Türklere buraların ötekisi muamelesi yapmasın. Kimse Avrupa’ya bu noktaya gelişine alın teriyle, göz yaşıyla, kas gücüyle emek vermiş Avrupalı Türkleri öteki olarak görmeye asla kalkmasın. Çünkü bugün Avrupa’nın geldiği bu noktada bu topraklarda elli yıllk bir büyük göç başarı hikayesinin adı olan Türklerin emeği vardır, bu emeği asla hiç kimse görmemezlikten gelemez. Avurpa bize karşı samimi olmalıdır.

Artık eski Türkiye yok. Başınız dik, göğsünüz önde dolaşın. Güçlü bir Türkiye var. güçlü bir Türkiye olduğu için her şeye evet demeyen, masada Türkiye’nin menfaatlerini esas alan, bu menfaatlerin ivra edilebilmesi için büyük mücadele veren Türkiye’nin yetmiş beş milyonun küresel ölçekteki hakkını ve hukukunu ve de coğrafyamızdaki mazlumların hakkını ve hukukunu koruyan bir Türkiye var. Bu sizin en büyük değerinizdir. Buralarda yalnız değilsiniz. Sahipsiz de değilsiniz.

Bu sivil topluş kuruluşları sadece biraraya gelinen bir mekan değil, Belçika’daki tüm siyasi partilerle kurduğu güçlü bağlarla Türkiye ile Belçika arasındaki ilişkilerin güçlenmesine de pozitif katkı sağlamak üzere de kendilerini konumlandırmalılar. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Sizin de buna ihtiyacı var. Buralarda siyaset yapın. Burada Belçika’dakiler değilsiniz, Belçikalı’sınız. Çok şükür Belçika bu konuya epeğ yol almış ama yetmez. Daha ileri noktalarda olmalıyız. Buna Avurpa’nın ihtiyacı var. Türkiye’ye yönelik yanlış bilgiler üzerinden Türkiye anlayışı inşa etmek Avrupa’nın menfaatine değildir.

BAKAN BOZKIR: ‘’GIPTA İLE BAKILAN BİR ÜLKE HALİNE GELDİ’’
Avrupalı Türkler olarak eğer burada huzur içerisinde yaşayacaksak, bu ülkeyle entegrasyon içerisinde olacaksak, Türkiye’nin çıkarlarını Avurpa’da savunacaksak, Avrupa Birliği’ne üye olacaksak bu tarz konuşmamamız lazım. Bizim tarzımızın bir Avrupalı gibi olması lazım. Dertlerimizi anlatırkende gerçekten Avrupalı gibi konuşmamız lazım. Çünkü Türkiye’de utanacağımız hiçbir şey yok. Ne tarihimizle ilgili utanacağımız bir şey var ne yaptıklarımızla ilgili utanacağımız bir şey var, ne yapacaklarımızla ilgili olarak da endişemşz var. Türkiye gerçekten bugün dünyanın en önemli ülkelerinden birisi haline geldi. Bölgesinde olsun dünyada olsun takdit edilmek istenen, gıpta ile bakılan, kıskanılan bir ülke haline geldi. Bunun gururu zaten sizlerin üzerinizde ve geçmişte burada yaşadıklarınızla bugün Türkiye’nin vatandaşı olarak veyahut Türk kökenli olarak ne şekilde bir değişiklik içinde olduğunuzu sizler biliyorsunuz. Bu rüzgar, bu güç zaten sizin arkanızda olduktan sonra bence Avrupalı gibi konuşup, Türkiye’yi savunmak ve gerçekten Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne doğru ilerletmek herhalde çok daha hepimizin yararına olacaktır.

Bozkır, UETD Brüksel Ofisi'nin açılışına katıldı...Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Brüksel Ofisi, törenle açıldı.Bozkır, yaptığı konuşmada, UETD Brüksel Ofisi'nin önemli bir boşluğu dolduracağını belirterek "UETD bir sivil toplum kuruluşu olarak 13 ülkede çok önemli faaliyetler yürütüyor. Sivil toplum, demokrasinin temelidir. Türkiye'de 104 bin sivil toplum kuruluşu, 25 binin üzerinde vakıf var. İftihar edeceğimiz rakam" dedi.

Volkan Bozkır, "Bizim tek amacımız Türkiye'de demokrasiyi, hukuka ve insan haklarına saygıyı geliştirmek ve ifade özgürlüğünü artırmak. Bunun için bakanlarımız, başbakanımız, cumhurbaşkanımız yıllardır büyük emekler veriyorlar. Eğer bu emeği vermeselerdi bugün Türkiye'de ne demokrasiden ne vesayet rejiminin kalkmasından ne ekonomik refahtan ne sivil toplumdan bahsedilebilirdi. Şimdi bizim bu yaptıklarımızı ortaya koyarak ve bu algıyı değiştirmek için gerçekleri anlatarak mesafe katetmemiz lazım" şeklinde konuştu.

Bozkır, "Mescid-i Aksa ile ilgili olarak (İsrail'e) 'postalı elinize veririz' diyen benim ama bunu bir kere söylersiniz zaten onlar çeker gider ama karşı tarafla konuşurken devamlı bu şekilde aynı üslubu kullanmamakta ben fayda görüyorum" dedi.

Milletvekili Külünk ise konuşmasında "Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'ya postallarıyla girenler Vatikan'a postallarla girseydi Avrupa ne yapacaktı? Halep'te olup bitenlere, Suriye'de Esed'in varil bombalarına ses çıkarmayan Avrupa, bu samimiyet testinde üzgünüm ki sınıfta kalmaktadır" ifadesini kullandı.


UETD GENÇLİK TEŞKİLATINDAN İSRAİL’E MESCİD-İ AKSA İÇİN KINAMA

UETD Gençlik Teşkilatı bir basın açıklaması yaptı. Gençlik Başkanı Turan Balak yaptığı konuşmada, son günlerde Mescid-i Aksa’ya yönelik çirkin saldırılarda bulunan İsrail’e yönelik bir kınadı.

Başkan Balak, konuşmasında şunları söyledi: ‘’İsrail tarafından yıllardır uygulanan sistematik zulüm, işkence, soykırıma dönüşen ablukalar, utanç duvarları ile Filistin’i açık bir hapishaneye çeviren bu taaruza ve mazlum halkı yıldırma, öz yurdundan çıkarma ve yok etme maksatını güden tatbikatlar İsrail’in bir devlet terörü uyguladığını tartışılmayacak kadar açık hale getirmiştir. Müslümanların Yahudi düşmanlıpı yoktur. Ancak İsrail’in uyguladığı terör faaliyetleri ve sapkın siyonist düşünceleri kabul edilemez. Müslümanların ilk kıblesi üç din için de kutsal mekanların merkezi Mescid-i Aksa İsrail tarafından savaş alanına çevrildi. Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’in yerlere atılmasına cüret edildi. Kimsenin şüphesi olmasın ki Kuran-ı Kerim asla ve haşa ayaklar altına alınamaz.’’

Açılışa ayrıca Avrupa Birliği nezdinde Daimi Temsilci Selim Yenel, TC Brüksel Basın Müşaviri Veysel Filiz, TC Brüksel Eğitim Müşaviri Sinan Ada, Brüksel Bölge Milletvekili Mahinur Özdemir ile Schaerbeek Belediye Meclis Üyesi Derya Alıç gibi siyasetçilerin yanı sıra STK temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.