banner461
banner195

Uranyum Nevşehir’e Umut Oldu

Maden Teknik Arama (MTA) tarafından Nevşehir’in bazı bölgelerinde başlatılan uranyum madeni arama çalışmaları büyük umut oldu. Büyük ölçüde çalışmalarını tamamlayan görevliler madenlerin ne kadar rezerve sahip olduğunu tespit etmeye çalışıyor.

Uranyum Nevşehir’e Umut Oldu
13 Kasım 2014 Perşembe 15:45

banner143
banner134

 Maden Teknik Arama (MTA) tarafından Nevşehir’in bazı bölgelerinde başlatılan uranyum madeni arama çalışmaları büyük umut oldu. Büyük ölçüde çalışmalarını tamamlayan görevliler madenlerin ne kadar rezerve sahip olduğunu tespit etmeye çalışıyor.  

Maden Teknik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ekiplerince geçtiğimiz yıllarda Nevşehir’in değişik bölgelerinde başlatılan uranyum başta olmak üzere diğer değerli madenleri tespit etmeye yönelik çalışmalarda olumlu çalışmalar elde edildi.

Edindiğimiz bilgilere göre MTA’nın sondaj çalışmaları sonucunda özellikle kömür ve yer altı sıcak su zengini olan bazı bölgelerde olumlu sonuçlar elde edildi. Burada başta uranyum olmak üzere değişik maden rezervlerine rastlandı. MTA tarafından yürütülen çalışmalar devam ederken, özellikle başta uranyum olmak üzere diğer maden kaynaklarının ne kadar rezerve sahip olduğuna yönelik çalışmalar devam ediyor.  

Bu çalışmaların tamamlanması sonucu kayda değer düzeyde rezervleri tespit edilen madenlerin çıkarılmasına yönelik çalışmalara başlanılacak.

MTA tarafından Nevşehir gibi değişik bölgelerde başlatılan çalışmalar ile Türkiye’nin uranyum ihtiyacı başta olmak üzere diğer yer altı değerli maden kaynaklarını tespit edilerek bunların kullanılması planlanıyor. Böylelikle Türkiye’nin en büyük ihtiyaçları arasında yer alan enerji ihtiyacı da uranyum kaynaklarının çıkarılarak kullanılması ile giderilecek.  

YATIRIMLAR HIZ KAZANACAK

MTA tarafından bölgemizde tespit edilen madenlerin çıkarılması Nevşehir’e ekonomik açıdan büyük katkılar sağlayacak. Çünkü sadece turizm ve küçük sanayi işletmeleri ile yetinen ve ekonomik açıdan büyük yatırımların yer almadığı Nevşehir yer altından çıkarılacak madenlerle büyük yatırımlara kavuşacak. Ayrıca bölgemizde çıkarılacak bu madenler onlarca kişiye iş kapısı ve aş olacak. 

Haber:Nevşehir Postası / Muammer Başar


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
vatandaş - 4 yıl önce
hangi bölgedee, hangi kasabada arazide yazında bilelimm
Avatar
Cengizhan - 4 yıl önce
boyle haberler yapilmamali devlet sirri kalmali bence yakinda uranyum cikan arazileri israil toplamaya baslar
Avatar
madenci - 4 yıl önce
Ciflik koyunde bulundu cogunlukla
Avatar
Nevşehirli - 4 yıl önce
uranyum bulunmasına çok sevindim allahın izni ile geleceğin abd si biziz. allah müslümanların yardımcısı olsun.
Avatar
şemsi paşa - 4 yıl önce
balcın ve alacaşarda bulunmuş. keçikalesi, bokludağ altın oldu artık.
Avatar
yaaa - 4 yıl önce
uranyumu bulmak mesele deyil. önemli olan bunları işleyecek teknolojiyi geliştirecek beyinleri yetiştirmek.
Avatar
gulsehirli - 4 yıl önce
Uranyum bolgemiz icin buyuk bi kazanc ins bol miktarda rezervler bulunurda bolge insanimiza yeni is imkanlari dogar su anda aramalar ayhan koyu civarinda devam ediyor.
Avatar
Kozaklı - 4 yıl önce
Kozaklı bölgesinde büyük ihtimal metinde de yer alıyo zaten sıcak su olan yerde diye