banner461

Ürgüp'te Üzümler Olgunlaşmaya Başladı

Ürgüp ve Köylerinin en önemli geçim kaynaklarından biri olan üzümler olgunlaşmaya başladı.

banner503
Ürgüp'te Üzümler Olgunlaşmaya Başladı
20 Ağustos 2015 Perşembe 18:10

banner143
banner134
Ürgüp ve Köylerinin en önemli geçim kaynaklarından biri olan üzümler olgunlaşmaya başladı

Bazı bölgelerde yarı koruk dönemi yaşayan üzümlere alaca düştü. Üzüm tarımının en fazla yapıldığı köylerden olan Ulaşlı, Çökek, Sofular, Karakaya ve Sarıhıdır taraflarda bazı bağlarda üzümler yenilecek seviyeye ulaştı.

Ulaşlı-Çökek-Sofular-Karakaya Köylerinde


Meşhur Ürgüp Üzümü Eylül ayı içerisinde tamamen olgunlaşarak pekmez ve şarap yapımında kullanılacak.


 

ÜZÜMÜN FAYDALARI

Üzüm, lezzetinin yanı sıra, bir enerji kaynağı olarak yararlarıyla da biliniyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar, hem kuru üzümün, hem taze üzümün çeşitli kanser türlerinin önlenmesindeki payını ortaya çıkartmış.

KURU ÜZÜMDEKİ İNULİN Kuru üzüm, kalsiyum açısından süt, peynir, yoğurt kadar zengin bir meyve.100 gram kuru üzümde 50-80 mg. kalsiyum bulunuyor. Kuru üzüm, kansızlığı gideren minarelerin doğal olarak bulunduğu en önemli yiyeceklerden. 

Bu nedenle kolon kanserine yakalanma riskini çok düşürdüğü biliniyor. Amerika’da yapılan son araştırmalara göre kuru üzümün içinde kolonları sağlıklı tutan inulin isimli madde bol miktarda bulunuyor. Kuru üzüm ayrıca vücudun lifli gıda ihtiyacını da karşılayabiliyor.

RENKLİ ÜZÜMÜN KABUĞU Japonya’da 1980’li yıllarda yapılan araştırmalar da özellikle renkli (kırmızı ve siyah) üzümün kabuğunda bulunan resveratrol isimli maddenin her türlü kanserin oluşumuna önemli ölçüde engel olduğunu ortaya çıkartmış.

Resveratrol isimli madde dut, yer fıstığı gibi 70 civarında bitkide de var. 

Ancak en doğal ve en yüksek oranda bulunduğu yer, üzüm kabuğu. Aynı maddenin kanseri engellemenin yanı sıra kollestrolü dengeleyerek kalp krizi riskini de azalttığı bildiriliyor. Yine bu madde kılcal damarları açık tutmaya yarıyor.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.