banner461
banner195

Vakfın Faaliyetleri Hızlandırılacak

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bir Üniversitenin faaliyete geçirilmesi konusunda 2013 Yılı önemli kararların alındığı bir yıl oldu.

Vakfın Faaliyetleri Hızlandırılacak
11 Eylül 2013 Çarşamba 10:57

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bir Üniversitenin faaliyete geçirilmesi konusunda 2013 Yılı önemli kararların alındığı bir yıl oldu. 

Geçtiğimiz yıllarda da başta Cumhuriyet Halk Partili Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu’nun sık sık ifade ettiği Hacıbektaş Üniversitesi vurgusu kurulan Vakıf ile daha da belirginlik kazandı. 
Halen Nevşehir Üniversitesine bağlı Güzel Sanatlar bölümünün bulunduğu Hacıbektaş ilçesinde kurulacak olan Vakıf Üniversitesi ile ilçe de nüfus yoğunluğunun artırılması, ilçenin ekonomik, sosyal, kültürel ve Sportif açıdan daha büyük bir canlılık kazanması hedefleniyor. 
Vakfın amaçları arasında, Anadolu kültürünü, Türk kültürünü ve Hacıbektaş Veli kültürünü yurt dışında ve yurt içinde araştırmak, incelemek ve tanıtmak. Hacıbektaş tarihin derinliklerinden gelen Anadolu'nun çok önemli kültür ve turizm merkezlerinden birisidir. Kültür mirası Milattan Önce 5 binli yıllara kadar dayanmaktadır. Söz konusu kültür varlıklarını, gün ışığına çıkartılmamış olanlarını bilimsel yaklaşımla araştırıp insanlığın ilgisine, bilgisine ve yararlanmasına sunmak. Kültür ve tabiat varlıklarımızın korunmasını sağlamak. Kültürel mirasın korunma ve yaşatılmasında bilimsel yaklaşımla halkın aydınlatılmasını sağlamak, halkın katılımına öncülük etmek, tarihi ve kültürel yapı ile turizmi canlı tutmak için gerekli önlemleri almak. Yurdumuzda eğitimin öneminin her geçen gün artması ve ihtiyaçların Avrupa standartlarına göre varlığı dikkate alındığında Hacıbektaş’ta Hacıbektaş Veli Üniversitesi ile önemli bir eksikliğin tamamlanmasına ve her alanda, her seviyede eğitim kurumları oluşturulmasına katkı sağlamak yer alıyor. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.