banner461
banner195

Velettin Birsöz Nevşehir Kültür Turizm Müdürlüğüne Dönecek Mi?

Anayasa mahkemesi iptalleri sonrası Velettin Birsöz yeniden mahkemeyi kazanarak İl Kültür Turizm Müdürlüğüne döner mi merak konusu...

Velettin Birsöz Nevşehir Kültür Turizm Müdürlüğüne Dönecek Mi?
15 Ekim 2014 Çarşamba 16:31

banner143
banner134

 Bilindiği gibi 16 kez görev yeri değiştirilen ve her defasında İdare Mahkemesi veya Danıştay mahkemelerine açtığı davaları kazanarak görev yerine dönen Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Velettin Birsöz, başka bir göreve atanmak üzere 17'nci kez görevden alındı.

1997 yılında Nevşehir İl Kütür ve Turizm Müdürlüğü'ne atanan Velettin Birsöz, arada geçen 21 yıllık sürede tam 17 defa görevden alındı. 

Her defasında açtığı davalar sonucunda mahkeme kararıyla tekrar görevinin başına dönen Birsöz, başka bir göreve atanmak üzere üçlü kararname ile yeniden görevden alındı. 

Velettin Birsöz'ün, görevine dönmek için dava açtığı biliniyor.

Anayasa Mahkemesi torbas yasada çıkan bazı kanunları iptal etti. 

DEVLET MEMURLARI, MAHKEME KARARIYLA ESKİ GÖREVLERİNE "HEMEN" DÖNECEK

Anayasa Mahkemesi'nin bugün verdiği kararlardan bir tanesi ise,  17 ve 25 Aralık soruşturmalarının ardından başta Emniyet olmak üzere, devlet kadrolarındaki görevden almaları yakından ilgilendiriyor. 

Çıkarılan torba kanunlara koyulan hükümlerle, görevden alınan Daire Başkanı ve üzerindeki kadrolar ile Emniyet personeli hakkında mahkemelerin vereceği "iptal" ve "göreve iade" kararlarının "2 yıl içinde uygulanabilmesinin" önünü açmıştı. 

oysa eski düzenlemelerde, mahkemelerin vereceği göreve iade kararlarının en geç bir ay içinde uygulanması öngörülüyordu.

Anayasa Mahkemesi, "göreve iade kararları iki yıl içinde uygulanır" hükmünü iptal etti.

Böylece, görevden alınan kamu görevlilerinin mahkemeye gidip, "göreve iade" kararı almaları halinde, en geç bir ay içinde eski görevlerine atanmalarının yolu yeniden açılmış oldu.

 

GÖREVE İADE ETMEYEN AMİR CEZA GÖREBİLECEK

Yine görevden almalar konusunda Anayasa Mahkemesi bir başka önemli karara daha imza attı.

Hükümet torba yasa ile, görevden alınan kamu personelini, aksi yöndeki mahkeme kararlarına rağmen eski görevlerine iade etmeyen amirler hakkında "ceza soruşturması açılmayacağını" yasalaştırmıştı. 

Anayasa Mahkemesi bunu iptal etti. Böylece, görevden alınıp, mahkeme kararıyla göreve iade edilen memurları, eski görevlerine atamayan amirler hakkında ceza soruşturması açılabilecek.

Bu durumda Velettin Birsöz'ün geri dönmesi muhtemel.. Ama bilinen bir gerçek var ki, Nevşehir ve Kapadokya'da büyük bir kesim onun geri gelmesi istemiyor...

Kaynak: Haber50.com 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Nevşehirli - 4 yıl önce
allah'ın izniyle geri gelecek
Avatar
a. - 4 yıl önce
2577 sayılı kanunda yapılan değişiklik 6 mart 2014 tarihli resmi gazetenin yayınlanması ile yürürlüğe girmiş ve düzenlemeye göre il müdürlüğüne atama yapılması halinde görevine dönemeyecek.
Avatar
kahtalı - 4 yıl önce
hayırlı olsun
Avatar
dönmemesi için acil atama yapılması lazım. - 4 yıl önce
atama ve görevlendirmelere karşı açılan davaları kazananların atanması

kamu görevlileri hakkında yapılan; atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekaleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemlerine karşı açılacak davalarda danıştay veya idare mahkemeleri tarafından verilen iptal ve yürütmenin durdurulması yönündeki kararlar artık eskisi gibi uygulanmayacak.

2577 sayılı kanunun 28 nci maddesine eklenen cümlelere göre, iptal ya da yürütmenin durdurulması kararı alan kamu görevlisi, dava konusu ettiği kadroya birinin atanmış olması durumunda, artık eski kadrosuna atanmayacak. aynı kurumda kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanırsa yargı kararı uygulanmış sayılacak.

davayı kazanan kamu personelinin atandığı kadro ile dava konusu ettiği kadronun mali hakları arasında fark varsa, farklılık kapanıncaya kadar, aradaki fark tazminat olarak ödenecek.