banner461
banner195

Yeni değişikliklere dikkat !

 Nevşehir Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası başkanlığı 6728 sayılı yasa da yapılan değişikliklere dikkat çekti.

Yeni değişikliklere dikkat !
12 Ağustos 2016 Cuma 10:42

banner143
banner134
 Nevşehir Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası başkanlığı 6728 sayılı yasa da yapılan değişikliklere dikkat çekti.

Konuya ilişkin Oda başkanı Şerafettin Arslan; “Muhtasar beyanname ve aylık hizmet prim bildirgesi; Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi olarak birleştirildi. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesini vermeyenlere VUK Mük. 355 maddesine göre ceza kesilecektir. Ayrıca B formunu yasal süresi içinde vermeyenler için kesilmesi gereken usulsüzlük cezası; belirlenen sürelerin sonundan başlayarak elektronik ortamda 3 gün içinde verilmesi halinde 1/10 oranında uygulanır.  Vergi ziyaa uğratıldığına ilişkin emareler var ise mükellefler izaha davet edilebilecek. Bir nüshadan fazla olarak düzenlenen kağıtlardan nispi vergiye tabi olanların sadece bir nüshası damga vergisine tabidir. Beyanname verme süresi içinde verilen düzeltme beyannameleri için damga vergisi ödenmeyecek, Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi olarak birleştirilen beyannamenin damga vergisi 37,40-TL olacak. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin defter ve kayıtlara ve bu kayıtların dayanağını teşkil eden belgelere uygun olmamasından işveren ile birlikte yazılı sözleşme ile yetki verilmiş SMMM’ler de müteselsilen sorumludur. Fiilen yapılan işe uygun meslek adı ve kodunu gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanır. Şirket kuruluşlarında (tescil) istenen imza beyannamesinin noterden alınması zorunluluğu kaldırılmış olup, ticaret sicili müdürü yahut yardımcısı huzurunda da yazılı beyanda bulunularak işlem gerçekleştirilebilecektir. Şirket ana sözleşmelerinin noterden onaylattırılması zorunluluğu da kaldırılmış olup; şirketin kuruluşunda, şirket sözleşmesini ihtiva eden kağıtlardan değerli kağıt bedeli alınmayacak” diye konuştu.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.