banner461
banner195

Yeni ehliyet alacaklara kötü haber! Artık zorunlu

Nevşehir Emniyet Sürücü Kursu Kurucusu Sayın Mustafa AKÇALI Nevşehirli vatandaşlarımıza önemli uyarılarda bulundu.

Yeni ehliyet alacaklara kötü haber! Artık zorunlu
23 Ağustos 2016 Salı 17:38

banner143
banner134
Nevşehir Emniyet Sürücü Kursu Kurucusu Sayın Mustafa AKÇALI Nevşehirli vatandaşlarımıza önemli uyarılarda bulundu.
Sayın AKÇALI, Bankalar, yılbaşından bu yana dağıtılmaya başlanan yeni ehliyetleri kimlik olarak kabul etmiyor. Vatandaş artık kimlik de taşımak zorunda.
Emniyet Genel Müdürlüğü, yeni  ehliyetlerin dağıtımına yılbaşından itibaren başladı. Ehliyetini yenileyen vatandaşları ise kötü bir sürpriz bekliyor.
Bankalar, yeni ehliyetleri kimlik olarak kabul etmiyor ve bu nedenle işlem yapmıyor. Vatandaşların artık nüfus cüzdanlarını da taşıması gerekiyor.

SADECE TC KİMLİK VE DOĞUM BİLGİSİ VAR

Sayın AKÇALI sözlerine şöyle devam etti, Üst düzey bankacılık kaynaklarından edinilen bilgilere göre, yeni ehliyetlere yönelik kimlik doğrulaması güvenilir olarak yapılamıyor. 5 yıl daha geçerliliğini koruyacak mevcut ehliyetlerde, kimlik doğrulama için gereken anne ve baba adı gibi aile ile kütük bilgileri yer alıyor. Ancak yeni ehliyetlerde ise sadece isim, TC kimlik numarası ile doğum tarihi bilgisi bulunuyor. Bu da bankacılık işlemlerinde sorun yaratıyor.

Yeni ehliyetin sahtesinden ayrılmasını sağlayan özel güvenlik özellikleri de henüz bankalara bildirilmemiş durumda. İçişleri Bakanlığı'nın, paralarda yer alan hologramlar gibi ehliyetlerin de kendine has güvenlik niteliklerini bankalara ulaştırması gerekiyor.

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.