banner461
banner195

Yöre Turizmine Önemli Katkı Sağlayacak

Nevşehir’in Gülşehir ilçesinde bulunan Bizans dönemi yeraltı kentinin temizlenmesi çalışmaları sürüyor. Kapadokya bölgesinin önemli kültürel birikimleri arasında yer alan Gümüşkent beldesinde 1975 yılında bir ilkokul müdürü tarafından keşfedilen yer altı kentinde temizleme çalışmaları üst kat bölümlerinde başlandı.

Yöre Turizmine Önemli Katkı Sağlayacak
18 Kasım 2013 Pazartesi 10:35

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Gülşehir ilçesinde bulunan Bizans dönemi yeraltı kentinin temizlenmesi çalışmaları sürüyor. Kapadokya bölgesinin önemli kültürel birikimleri arasında yer alan Gümüşkent beldesinde 1975 yılında bir ilkokul müdürü tarafından keşfedilen yer altı kentinde temizleme çalışmaları üst kat bölümlerinde başlandı.

Gümüşkent Belediye Başkanı Mustafa Arıkan, Gümüşkent beldesinin Karşı Mahallesinde 1975 yılında İlkokul müdürü Hasan Tarım tarafından keşfedilen yer altı kentine 1976 yılında
bir bekçinin güvenlik açısından verilmesine rağmen, daha sonra bu bekçinin de görevden alınması ile yer altı kentinin de korumasız bırakıldığını kaydetti.

Geçen yıl içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Gümüşkent yer altı kentinin temizlenmesi amacıyla yaptıkları başvuru sonrasında, temizlik çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla 10 bin liralık ilk etapta bir ödenek gönderilerek bu kapsamda çalışmaların başlatıldığını söyleyen Gümüşkent Belediye Başkanı Mustafa Arıkan, Erken Bizans döneminden başlayıp Geç Bizans dönemine kadar kullanıldığı belirtilen yer altı kentinin temizlenmesine üst katlardan başlandığını söyledi.

Arıkan, “Oldukça farklı bir mimari yapısına sahip yeraltı kentinin 4 katlı olduğu tahmin ediliyor,ancak alt katlara henüz ulaşılmadığı için elimizde net bir bilgi bulunmuyor.Bölgede turizmin çeşitlendirilmesi çalışmaları çerçevesinde önemli bir potansiyel oluşturabilecek
Gümüşkent yer altı kenti,yapısı itibariyle önemli bir film platosu görünümünde. Film şirketlerine kiralama yoluyla da değerlendirilebilecek Gümüşkent yeraltı kentinin bölge turizmine önemli yararlar sağlayacağına inanıyorum” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
salandalı - 4 yıl önce
Geçen seçimdede aynı muhabbetti.. gülşehire adaylıkra iyi çalışkan dedirtmek böyle bişey
Avatar
salandalı bir genç - 4 yıl önce
inş.olur hep hayallerimiz.