HACIBEKTAŞLI YAZAR A.VAHAP ÖNTAŞ


Doç. Dr. Faruk GÜÇLÜ

Doç. Dr. Faruk GÜÇLÜ

Okunma 13 Eylül 2020, 12:15

HACIBEKTAŞLI YAZAR A.VAHAP ÖNTAŞ

Doç. Dr. Faruk GÜÇLÜ

1950 yılında Hacıbektaş’ta doğan şair ve yazar A. Vahap Öntaş, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunudur. Yaşamını eğitim yayıncılığı/eğiticilik yaparak kazanmıştır. İlk önce Ankara’da ilk aşama Ünite Dergilerini yayınlamıştır.1950 Yılında Hacıbektaş Kırşehir’e bağlı olduğu için Özgeçmişinde doğum yeri Kırşehir olarak gözükmektedir.

Aysaltuk Vahap Öntaş, gerçek bir dil bilinci ve duyarlılığıyla eserler ortaya koyan, tüm eserlerinde Türkçenin kendi olanaklarından, kendi zenginliğinden yararlanan günümüz yazarlarındandır. Kitaplarında çoğumuzun aslında bildiği ama nedense pek kullanılmayan “iveğen, esenlenme, istenç, ağı, iye, koyak, erek, açkı, arlanmak, aşevi, yeğin, yengi, artağanlı” gibi pek çok Türkçe sözcüğü özenle kullanmaktadır.

Yazar Roman, araştırma/inceleme, oyun masal, Şiir ve öykü alanlarında 30 a yakın kitap yayınlamıştır. Yazarı yakından tanıyan edebiyat dostları kendisini “Yazınımızın Taç’lı belleği, Asyatik Hakların Kutlu Bilgesi” olarak tanımlamaktadırlar. Yurdun değişik yörelerinde Anadilimiz Türkçeyi konu edinen söyleşiler ve panellere katılmıştır. Bir Türkçe aşığıdır. Kullandığı sözcüklerin tamamen Türkçe olmasına özen göstermektedir.

Yazar Remzi İnanç’a göre; “Yapıtlarında hiç emeklemeden, dizlerinin üzerinde sürünmeden; başı omuzlarının üstünde dimdik koşan bir ışıtmacı” dır.

Şair Zerrin Taşpınar ise A.V.Öntaş‘ı her okuduğumda, kendimi hayata bağlanmış buluyorum.” demektedir.

Kendisi ile henüz yakından tanışma olanağı bulamadığım Öntaş’ın eserlerinde tarihsel ,mistik değerlerle günümüz değerlerini iç içe bulmanız mümkün. Aysaltuk Vahap Öntaş, ilginç, başka hiçbir yazara benzemeyen, farklı ve mutlaka okunması gereken bir yazarımızdır.

ESERLERİ

Şiir Kitapları : Güneşle Döndük, Bir Avuç Mavi, Ağaç Yurdun Elleriyse, Benim Yaram Sargı Öksüzüdür.

Öykü Kitapları : Kavaklar Çıplaktı Oysa Dün, Örtün Bulutları Üstüme, Toprak Isınınca, Türküleri İlyaza Yürüyordu. Dil Ağacı, Ilgın Ana

Masal Kitapları : Kurt Yasası, Masal Nine, Yüreksizler, Gecenin Armağanı, Aygün Masal Dizisi, Aygün Kolay Okuma Dizisi, Kar Yeni Yıla Döndü, İlyazla Nisan Kardeş mi?

Oyun Kitapları: Kar Evi Çiçekleri, Baysu,

Romanı; Belgitay

Türk Dilinin Evrilişi, Toplayıcılıktan Günümüze Ana Diller gibi araştırma ve inceleme eserleri bulunmaktadır.

Yararlanılan Kaynaklar:

-Nevşehir Valiliği, 50 Yıl Kitabı , 2014

-Aysaltuk Vahap Öntaş Türkçe Topluluğu İnternet Sitesi(Erişim 13.09.2020)

-Aysaltuk Vahap Öntaş İnternet Sitesi(Erişim 13.09.2020)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.