KANDİL OPERASYONU,İNCE, AKŞENER


Doc. Dr. Yener Tekeli

Doc. Dr. Yener Tekeli

Okunma 07 Haziran 2018, 11:37

CHP Grup Başkan vekili Özgür özel TSK’nın muhtemel bir Kandil operasyonunu Ak Parti hükümetinin bir seçim yatırımı olduğunu, özellikle milliyetçi duyguları kabartarak seçmenlerin duygularına yönelik bir operasyon içinde olacaklarını söylemiş bunu da Kandil’in üstelik bomboş olduğunu söyleyerek ifade etmişti. Sonrasında bütün CHP ve yandaşı yorumcular gazeteciler de bunu destekleyen açıklamalarda bulundular, bulunmaya devam ediyorlar.

Birincisi nihai hedefi Kandil olan bu operasyon ağırlıklı olarak Mart ayından beri devam ediyor ve öncesinde İran ve Irak’la görüşmeler yapıldı ve bu operasyon başladığında ortada seçim yoktu.

İkincisi CHP’nin tipitip lakaplı grup başkan vekili (kendisi kabul etiği için rahatça yazıyorum) Özgür Özel hoplaya zıplaya bu açıklamayı yapmasaydı kimse seçimle bağdaştırmayacaktı ve sessiz sakin kendi sürecinde devam edecekti. Bu açıklamadan sonra Ak Parti ve MHP seçmeni ister istemez bu duyguya odaklandı ve bir beklenti içine girdiler. Dahası önümüzdeki günler Kandil’e girildiğinde (inşallah) gerçekten sandığa giden seçmende Cumhur ittifakı açısından olumlu tesir edeceği de şüphesiz. Hatta İP e kayan oyların bir kısmı da geri gelecektir.

Bunun Cumhur ittifakı taraflarınca sakıncası yok tabii ama hiç hesapta yokken Millet İttifakı partiler, bu iddiayı gündeme getiren CHP li Özgür Özel’in yine boş boş konuşması yüzünden ceremesini çekecektir.

ADAYDAKİ İNCE DETAY…

İtiraf edelim CHP seçmeni ilk defa bu kadar heyecanlı, umutlu, mutlu. Bunun nedeni Muharrem İnce’nin klasik CHP siyasetçisi çizgisinden farklı bir imaj çizmesi. Tabi bu onların gözünde bakınca öyle. Bir de Cumhur ittifakı tarafından yani muhafazakar milliyetçi kanat gözüyle bakınca öyle görünmüyor. Sahnede rol yapan, tiyatroculara taş çıkartan bir İnce ama sahne gerisinde o klasik CHP kodlarıyla bezenmiş bir Muharrem İnce. İzlediği strateji aslında doğru, halk arasında halktan biri sıradan biri gibi bir görüntü vermeye çalışıyor. Traktör süren, zeybek oynayan, bisiklete binen bir Muharrem İnce. CHP seçmeninin özellikle kayma potansiyeli yüksek seçmeni kendisine bağladığı. Kampanya detaylarına inince kendisini ele verdiği çok açık. Söylediği iddiaların kısa bir süre sonra yalanlanması hatta bunu bizzat kendisinin yapması, Erdoğan üzerinden klasik CHP saldırganlığına geçmesi, seçim beyannamelerinin dışında konuşmalar yapması ki okuduğunu dahi sanmıyorum, özellikle çok da inandırıcı gelmeyen Amerika’dan aranması hikayesi, mitinglerinde PKK ve FETÖ teröründen tek kelime etmemesi, son günlerde 15 Temmuz ve Afrin operasyonu kahramanı

Temel Paşa’ya saldırması, defalarca yalanlanmasına rağmen Sayın Erdoğan’ın diploması üzerinden yalan söylemesi kendisinin de oy beklediği muhafazakar milliyetçi tabanda çok da olumlu karşılanmıyor. Öyle olunca %25’lere sabitlenmiş CHP seçmeninin dışında nasıl oy alacağını düşünüyor merak ediyorum.

MAĞDUR MERAL (!)

Israrla medya tarafından yeterince kendisine yer verilmediğini söyler durur. Bundan da aslında pek şikayetçi değil hanımefendi. Mağdur rolünü oynamaya başladı. Hoşuna da gidiyor sanırım. Yaptığı mitinglere katılım ortada iken on binlere hitap ettiğini sanan bir aday var karşımızda. En büyük isteği Sayın Erdoğan tarafından ciddiye alınmak. Kendisine Heeyyt denmesini özlemle bekliyor. Sanal bir dünya yarattılar onun etrafında lakin başrol olarak hızlı girdiği seçim atmosferine oylarına talip olduğu CHP seçmeninin Muharrem İnce etrafında kenetlenmesi ile hızla düşüşe geçtiği ortada. İnce’nin sol seçmeni domine etmesini o da beklemiyordu eminim. Fazla belli etmemeye çalışsa da çaktırmadan inceden inceden İnce’yle uğraşmaya başladı. Tabi tüm muhalefetin amacı cumhurbaşkanlığı seçimini ikinci tura, parlamentoda da çoğunluğu sağlama olduğu biliniyor ama gelin görün ki Meral Akşener’in milliyetçi sol oyları kendisine çekmesi için CHP ile yani İnce ile dalaşması gerekiyor ama Millet ittifakı içinde toplanmaları elini kolunu bağlıyor. Seçim ikinci tura kalsa bile ki ben sanmıyorum, Akşener’in kalamayacağı gün gibi ortada. Akşener bu saatten sonra partisindeki geleceğini düşünse iyi olur. Zira seçim kaybetmiş ve milletvekili bile olmayan birisi partisinin başında nasıl kalabilir ki? Koray Aydın ve Ümit Özdağ şimdiden hazırlıklara başlamıştır yazın bir kenara.

Doç. Dr. Yener TEKELİ

Yükleniyor...
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.