banner461
banner195

Kayseri Erciyes'te kar kalınlığı 70 santime ulaştı

Yoğun kar yağışı, Erciyes’te sezonu Nisan ortasına kadar uzattı. Dün gece başlayan kar yağışı, Erciyes dağında, pistteki ezilmiş kar kalınlığını 70 santime çıkarttı.

Kayseri Erciyes'te kar kalınlığı 70 santime ulaştı
29 Mart 2016 Salı 12:45

banner143
banner134
Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, Mart ayındaki kar yağışının kendilerini sevindirdiğini dile getirdi ve kayak sezonunun Nisan ayı ortalarına kadar uzadığını söyledi. 
 
Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cıngı, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Erciyes’te her zaman kar yağışını severiz, bekleriz, ümit ederiz, dua ederiz. Özellikle Mart aylarında tam güneşin yoğunlaştığı, pistlerimizin erimeye başladığı dönemde kar yağışı bizim için önemli bir pansuman oluyor. Bildiğiniz gibi geçen sene birazcık havanın ısınmasıyla birlikte bazı açılmalar olmuştu. Ama bu yıl hiçbir pisti kapatmadık. İnsanlar kayarken bembeyaz, sağlıklı, güzel bir zemin olsun istiyor. Dolayısıyla dünkü kar yağışı pistlerimizin açık alanları için güzel bir onarım sağladı ve şu an pistlerimiz ocak, şubat ayındaki gibi bir duruma geldi. Tabi ki, bütün yağışlar bizim sezonumuzun uzamasında etkili oluyor. Geçen yıl sezonu Mart ve Nisan kar yağışları yoğun olduğu için Mayıs’a kadar uzatabilmiştik. Bu da Erciyes tarihi için bir rekordu. Bu yıl da Nisan ayının ilk haftasını geçmeyi ümit ediyoruz ki, son yağışlar bizim umduğumuz gibi gideceğini gösteriyor.”
 
Ezilmiş kar kalınlığının son yağışla birlikte 60 santim üzerine çıktığını kaydeden Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, şunarı söyledi: “Bu konuda bir yanlış anlamayı düzeltmek istiyorum. Dağlarda kar kalınlığı diye bir ölçü yoktur. Çünkü bütün dağlarda bazı yerlerde hiç kar yoktur, bazı yerlerde neredeyse iki metreye varan kar kalınlığı söz konusudur. Dolayısıyla asıl olan kayak pistleri için ezilmiş kar kalınlığı. Erciyes’te şu an Hacılar’da, Tekir’de, Develi Kapı’da yer yer 60-70 santimi bulan pistlerimiz var. Her ne kadar bahar gelmiş ve Mart ayı tüm hakimiyeti kurmuş olsa da dağ üzerinde, biz kar kalınlığımızı korumaya devam ediyoruz.
 
Kayakçıların da kayak yaparken duyduğu o keyfini daha da artıracak güzel pistlere sahibiz. Kayak sezonu Erciyes’te hâlâ devam ediyor.” 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.