banner461
banner195

“Kardeşim İçin Dera” Nevşehir’de Gösterime Girdi

Suriye’deki iç savaşı ve nedenlerini anlatan film, 7 yıl önce başlayan olaylara ışık tutuyor. Esed’in kendi vatandaşlarına zulmünü bütün boyutlarıyla gözler önüne seriyor. 

“Kardeşim İçin Dera” Nevşehir’de Gösterime Girdi
13 Nisan 2018 Cuma 19:21

banner143
banner134

Suriye’deki iç savaşı ve nedenlerini anlatan film, 7 yıl önce başlayan olaylara ışık tutuyor. Esed’in kendi vatandaşlarına zulmünü bütün boyutlarıyla gözler önüne seriyor.  Filmin çekimlerinin bir bölümü Suriye’nin Çobanbey beldesinde yapıldı. İlker Kızmaz ve Cem uçan gibi ünlü oyuncuların yer aldığı filmde sıkı aksiyon sahneleri var. 

"Kardeşim İçin Dera" Şimdi Nevşehir’deki sinemalarda izleyicilerini bekliyor.

Filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz...

Kardeşim İçin "Der'a" 13 Nisan'da Sinemalarda! YÖNETMEN: Murat Onbul SENARYO: Halis Cahit Kurutlu, Vahit Taha Kurutlu, Fatih Mutlu OYUNCULAR: İlker Kızmaz, Cem Uçan, Mehmet Çevik, Berna Koraltürk, Umut Karadağ, Nusret Çetinel, Ahmet Aslan, Tarık Bayrak, Safa Tabur, İbrahim Ethem Arslan, Mert Karabulut YAPIMCI: Halis Cahit Kurutlu 2011 yılının Mart ayında Suriye'nin güneyindeki Der'a şehrinde Tunus ve Mısır'da gerçekleşen halk ayaklanmalarından etkilenen ve Suriye rejiminin baskılarından bunalan 14-15 yaşlarındaki çocuklar, Baas rejimini eleştiren duvar yazıları yazarlar. Çocuklar tutuklanır ve işkenceye maruz kalır. Aşiret yapısının güçlü olduğu Der'anın aşiret reisleri aynı zamanda Beşşar Esad'ın teyzesinin oğlu olan, Der'a kenti muhaberat başkanı Atıf Necipten çocukları isterler. Atıf Necip aşiret reislerini rencide eder ve çocukları vermez. Film gerçekte yaşanmış olaylardan esinlenilerek bir abi kardeş hikayesi üzerine kurulu. Geçmişinde rejime muhalif olmasından ötürü şiddete maruz kalmış ve Suriye'den ayrılmış, olaylar başlamadan hemen önce Suriye'ye dönüş yapan Alinin kardeşine annesine sahip çıkmak geride bıraktığı sevdiği kadına kavuşmak gibi hayalleri vardır. Döndüğünde ilk gençlik dönemlerini yaşayan Kardeşi Ömer, tıpkı abisi Ali'nin gençliğinde olduğu gibi Baas rejiminin haksızlıklarına karşı öfkelidir. Ali kardeşini teskin ve kontrol etmeye fırsat bile bulamadan kardeşi ve arkadaşları öğretmenlerinin tutuklanmasına tepki olarak muhaberat karargahının duvarına yazı yazarlar. Ali'nin kardeşi ve diğer çocukları kurtarmak için girdiği mücadele, rejimin şiddet kullanması, çok kan akması ve süreci yönetemeyişi sonucunda Suriye halk ayaklanmasına giden süreci başlatır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.