banner461
banner195

Anadolu Efsanesi Türk Yıldızları Nevşehir’e Geliyor

2013 Yılı içinde, Eğitime Destek Amaçlı “Anadolu Efsanesi Türk Yıldızları” 89. Atatürk Moda ve Sanat defilesi Nevşehir il ve ilçelerine geliyor

Anadolu Efsanesi Türk Yıldızları Nevşehir’e Geliyor
17 Aralık 2012 Pazartesi 13:46

banner143
banner134

 Merkezi İzmir‘de bulunan Atatürk Kıyafetleri ve Kültürü Araştırma Merkezi Kurucusu Modacı Hüseyin ÖZKAN tarafından sunulan,Milli Eğitim Bakanı’nda katılacağı eğitime destek amaçlı, Atatürk’ün Türk Gençliğine hitabesi anısına ,Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı onayı doğrultusunda “Anadolu Efsanesi Türk yıldızları”, “Cumhuriyet Güneşi”,” Zafer Işıkları” ,”İlk Adım” gibi bölümlerden oluşan, 89. Atatürk Moda ve Sanat defilesiyle, Atatürk ‘ün kıyafet kültürünü tanıtmak için, 200 koleksiyonu 90 dakikada, 90 kişilik bir kadro ile, 2012–2013 eğitim ve öğretim yılı içinde, Türkiye’nin her yerinde….

 

             Modacı Hüseyin ÖZKAN kurucusu olduğu, Atatürk kıyafetleri ve Kültürü Araştırma Merkezi ,2003 yılından bugüne kadar, Bakanlık genelgesi ve Valilik onayı doğrultusunda, Eğitime destek amaçlı başlatmış olduğu ,Atatürk defilesiyle ,İl ve İlçe Mili Eğitime bağlı okullara, şimdiye kadar büyük yardımlar yaparak, Atatürk’ ün Türk  gençliğine ve eğitimine vermiş olduğu değeri göstermiş ve bunu devam ettirmeyi, kendisine görev edinmiştir.

 

            Eğitime Destek amaçlı düzenlenecek etkinlikler için ,İl Valiliklerine ve İlçe Kaymakamlıklarına gönderilen yazı ile ,Atatürk’ ün Osmanlı ve Cumhuriyet dönemimde giymiş olduğu kıyafetlerini ve kıyafet kültürünü, genç nesle tanıtmak ve bu etkinliklerle öğrencilerden hiçbir ücret almadan, Sayın Valilerimizin,Kaymakamlarımızın,İl ve İlçe Mili Eğitim Müdürlerimizin,Ticari Kuruluşların, Okul Aile Birliklerinin çabası ve  desteği ile okullarımıza katkıda bulunmaktır.

 

         Özkan, Atatürk’ ün kıyafetlerini yenileyip ve yeniden dikerek, Kültür Bakanlığı’na bağlı müzelere ve yurt dışı müzelerine sayısız eserler kazandırmıştır. Atatürk’ ün Kıyafet kültürünü yaşatmak ve tanıtmak amacı ile yapmış olduğu Atatürk defileleriyle, Şehitlerimize Gazilerimize, Eğitime ve yardıma muhtaç insanlara yardımda bulunmuştur.

 

         1976 yılından bu güne kadar, Atatürk’ün kıyafetlerini müzelere kazandırmak ve kıyafet kültürünü tanıtmak amacıyla Atatürk defileleri yapan Modacı Hüseyin ÖZKAN ,25 yıl sonra çıkan taklitçi modacılara meydan verilmemesi için, kurum ve kuruluşların bunları araştırmalarını, elinde bu işi yapmakla ilgili, resmi belgesi bulunmayan, kısa vadeli modacılara  dikkat etmesini ve  referanslarını görmelerinde yarar olduğuna inanıyorum. Bu gibi taklitçilere meydan verildiği takdirde, Atatürk kıyafet kültürüne gölge düşürmektedir demiştir.

 

        Merkezimiz bu gibi kişiler hakkında, kurum ve kuruluşlara bilgilendirme yazısı göndermiştir.

 

        Etkinlik Eğitim ve kıyafet Kültüre yönelik örf ve adetlerimizi tarihimizi konu alan konularla kültür ağırlıklı moda gösterisidir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.