banner461
banner195

Ev Yapımı Salça Sezonu Nevşehir’de Başladı

Yaz ayının sona ermesi Eylül ayının başlamasıyla birlikte Nevşehir halkını kışa hazırlık telaşı neticesinde ilk olarak salça yapma telaşı sardı.Nevşehir ve çevresindeki sokak ve mahallelerde buram buram salça kokusu gelmeye başladı.

Ev Yapımı Salça Sezonu Nevşehir’de Başladı
07 Eylül 2012 Cuma 19:46

banner143
banner134

 Yaz ayının sona ermesi Eylül ayının başlamasıyla birlikte Nevşehir halkını kışa hazırlık telaşı neticesinde ilk olarak salça yapma telaşı sardı.

Evlerde Domates Salçası Yapımı Başladı...

Ev Salçasının yerini hiçbiri tutmuyor...

Nevşehir ve çevresindeki sokak ve mahallelerde buram buram salça kokusu gelmeye başladı.
Nevşehir ve çevresinde gelenek haline gelen ve kış hazırlıkları arasında sayılan ev yapımı salça sezonu açıldı

Salça sezonunun açılması ile birlikte Nevşehir’li ev hanımları da pazarlarda salçalık domates arıyor.

Pazar esnafı salçalık sezonun yeni başladığı belirterek, " Bu sene salçalık biber satış fiyatı geçen sene yaşanan sezona kıyasla biraz daha pahallı salçalık domatesin satış fiyatı daha ucuz.Ancak ilerleyen zamanlarda fiyatta bir artış olur mu bunu bilemiyoruz." dediler.

Salça sezonun ilerleyen tarihlerde hızlanacağını belirten Pazar esnafı, salçalık domates ve biber fiyatlarında çok ciddi değişiklik yaşanmasını beklemediklerini söylediler.

Ev Salçası Yapımı Tarifi

Yemek yapan her insanın bildiği gibi zeytinyağlılar hariç neredeyse her yemeğe konan salça, mutfak için temel gereksinimlerden biridir. Salça her ne kadar her yemekte kullanılsa da, çoğu ev kadını marketten aldığı ürünlerin içerisinde herhangi bir katkı maddesi olup olmadığını merak eder. Aklınızda herhangi bir şüphe oluşmasına gerek kalmadan kendi salçanızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Ayrıca kendi ellerinizle hazırladığınız salça ile pişireceğiniz yemeklerin tadının da bir başka olacağından şüpheniz olmasın.

 

İlk olarak domates salçası yapımı için herhangi bir ölçü vermek, her domates cinsi farklı olduğundan pek de mümkün değildir. Farklı domates cinslerinin sahip olduğu su oranı da değişik olduğundan, kullanılan domatesten ne kadar salça elde edileceğini kesin olarak söylemek yanlış olur. Ancak ülkemizde yaygın olarak tüketilen yerli domatesler düşünüldüğünde, “ortalama olarak” 10 kilo domatesten 1 kilogram domates salçası elde edilebilmesi mümkündür.

 

Salça yapımı kadar önemli olan bir diğer konu da, salça için kullanacağınız domateslerin kalitesidir. Tadı hoş olmayan domatesler kullanarak hazırlayacağınız salça için ne kadar özen gösterirseniz gösterin, salçanız pek de lezzetli olmayacaktır. Lezzetinden emin olduğunuz domateslerinizi genişçe bir leğenin içerisine koyun ve 3-4 defa bol su ile iyice yıkayın. Daha sonra saplarını çıkarttığınız domateslerinizi dörde bölün ve tekrar leğenin içerisine atın. Bu aşamada dilimlediğiniz domateslerinizi leğene koyarken birkaç kaç kaya tuzu eklemeniz gerekecektir.

 

Domates salçası yaparken kullanacağınız kaya tuzu hem domateslerin içerisindeki suyun çok daha kolay ve hızlı bir biçimde çıkmasını hem de salçanızın çok daha uzun süre boyunca dayanmasını sağlayacaktır. Tüm domatesleri leğene koyduktan sonra en üstüne bir tutam sofra tuzu serpin ve leğenin ağzını kapatın. Yaklaşık olarak 12-14 saat boyunca ağzı kapalı leğen içerisinde bekleteceğiniz domatesler, büyük oranda suyunu verecektir.

 

Salçanızın ekşi olmaması için her 3-4 saatte bir leğenin içerisinde biriken sarı suyu süzmeniz de yarar var. Bu suyu süzmemeniz durumunda salçanız çok ekşi olacağı gibi, aynı zaman da çok daha uzun sürede hazır hale gelecektir. Daha sonra leğen içerisinde domateslerin kabuklarını el yardımıyla çıkartın ve leğenin ağzını kapatarak 4-5 saat daha bekletin. İnce delikli bir süzgecin içine döktünüz domatesler, yavaş yavaş süzülecek ve çekirdekleri de süzgeçte kalarak salçanın içine geçmeyecektir. Bastırarak tüm posasını çıkarttığınız domatesleri temiz bir tencereye koyun ve arada karıştırarak güneş ışığında kurutun. Salçanız sertleştiği zaman kavanozlara alın ve yemeklerinizde afiyetle kullanın.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.