banner461
banner195

Kadir Gecesi, yarın kutlanacak

Bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi, yarın kutlanacak. İşte Nevşehir de Kadir Gecesi için FİB Haber Merkezimize gelen İlk mesajlar… Nevşehir İl Müftümüz Yakup Öztürk ve Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil'den yapılan Kandil mesajları.

Kadir Gecesi, yarın kutlanacak
13 Ağustos 2012 Pazartesi 15:05

banner143
banner134

 Bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi, yarın kutlanacak. İşte Nevşehir de Kadir Gecesi için FİB Haber Merkezimize gelen İlk mesajlar…

 

 

Kadir Gecesi, Ramazan ayının son on gününde gizli olduğuna inanılan, ancak yaygın kanaate göre ayın 27. gecesine tekabül ediyor.

 

Kuran-ı Kerim'in indirildiği gece olarak da bilinen bu gece için aynı isimli bir sure de bulunuyor.

 

5 ayetten oluşan ''Kadir'' suresinde, bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu bir ayette belirtiliyor.

 

''Melekler ve ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir'' ayetleri, Kadir Suresi'nin son ayetlerini oluşturuyor.

 

Bu gece Müslümanlar için büyük önem arzediyor, çünkü bu gecede kim Kadir Gecesi'ni, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek ibadetle geçirirse geçmiş günahlarının bağışlanacağına inanılıyor.

 

Ramazan ayında okunmaya başlayan Kur'an'ın Kadir Gecesi'nde veya öncesinde tamamlanıp,hatim duasının o gece yapılmasına eskiden olduğu gibi günümüzde de dikkat ediliyor.

 

Bazı camilerde yapılan dualar sabaha kadar sürerken, Kadir Gecesi'nden nasibini almak isteyenler, yatsı ve teravih namazının yanı sıra tesbih namazı da kılıyor.

 

Meleklerin yeryüzüne indiği gece, tan yeri ağarana kadar devam ediyor.

           

Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil''den Kadir Gecesi Mesajı

Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, Kadir Gecesi Dolayısıyla Bir Kutlama Mesajı Yayımladı.

Cingil, yayımladığı mesajında, İslam alemi için büyük önem taşıyan ve nimetlerinin bol olduğu Kadir Gecesinin Müslümanlar için bir fırsat gecesi olduğunu bildirdi.

On bir ayın sultanı Ramazan ayı ile birlikte zenginleşen ve Kadir Gecesinde doruğa çıkan manevi güzelliklerin diğer günlerde de artarak devam etmesi dileklerinde bulunan Belediye Başkanı Nuri Cingil, mesajında şunları kaydetti:

 "Birlik beraberliğe, kardeşlik ve dayanışmaya en çok muhtaç olduğumuz bu günlerde mübarek günlerin önemi büyüktür. Bu vesile ile hoşgörü ortamının kurulmasına, kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşmasına çaba göstermeliyiz. Kadir Gecesi, insanlık âlemi için birer kurtuluş, rahmet, mağfiret ve bağışlanma vesilesi ile mübarek gecelerin en anlamlısıdır. Kadir Gecesi, Yüce yaratan tarafından Kuran’ın indirilmeye başlandığı, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği mübarek bir gecedir.

 Kadir Gecesi gibi mübarek bir gecenin, millet olarak aramızdaki sabrı, sevgiyi, hoşgörüyü, yardımlaşmayı artırmasına, paylaşmayı ve özveriyi pekiştirmesine vesile olmasını temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta Göremeli hemşerilerimin olmak üzere, ülkemizin ve tüm İslam aleminin Kadir Gecesini tebrik ediyor, bu mübarek gecenin tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum."


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.