banner461
banner195

Kırımoğlu, Bir Halkın Mücadelesi Belgeselinin Galası Yapılıyor

Kırımoğlu - Bir Halkın Mücadelesi adlı belgeselin galası 28 Mart akşamı saat 19.00'da Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun katılımıyla Ankara TOBB Konferans Salonunda yapılacak.Gala'ya Nevşehir den de davetli katılması bekleniyor.Ayrıca Bu önemli yapımın Galasına FİB Haber'de Davet edildi.

23 Mart 2013 Cumartesi 19:23

banner143
banner134

 30’ar dakikalık 9 bölümden oluşan belgesel, Kırım Tatarlarının 18 Mayıs 1944 senesinde Vatanları Kırım’dan topyekün sürgün edilmelerini, olağan üstü bir mücadeleyle Vatanları Kırım’a dönüşlerini ve bu mücadelenin en önemli lideri olan Mustafa Abdülcemil KIRIMOĞLU’nun hayatı ve mücadelesini anlatıyor.

 

T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu katkılarıyla hazırlanan belgeselde TRT’nin ödüllü belgeselcilerinin imzası var. KIRIMOĞLU – Bir Halkın Mücadelesi belgeselinin yönetmenliğini Neşe Sarısoy Karatay, yapımcılığını ve metin yazarlığını ise Zafer Karatay yaptı.

 

Bu belgeselin hazırlıkları, çekimleri, arşiv çalışmaları ve kurgusu tam iki buçuk yıl sürdü.

Belgeselin çekimleri, Kırım, Ukrayna,Amerika Birleşik Devletleri, Moskova, Omsk Sibirya, Özbekistan, Belçika ve Türkiye’de yapıldı. Başta TRT arşivi olmak üzere bir çok ülke televizyon , devlet arşivlerinde , kişisel arşivlerde çalışmalar yapıldı.

 

KIRIMOGLU, Bir Halkın Mücadelesi adlı belgeselde, aralarında V.Bukovskiy, Sergey Kovalev, Ludmilla Aleksiyeva, Yevgen Sverstsiyuk, Miroslav Marinoviç, Yuriy Orlov, Pavel Litvinov, A.Podrabinyek, A.Laut, J Zisselz, A.Grigorenko, Gluzman gibi dünyaca tanınmış insan hakları savunucuları ile Kırım Tatar milli hareketinin bir çok veteranı ile röportajlar yapıldı. Belgesel filmde V.Yanukoviç, L.Kravçuk, A.Gritsenko, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gibi tanınmış bir çok siyasetçinin Kırım ve Kırım Tatarları ile ilgili görüşlerine yer veriliyor.

 

TRT'nin ödüllü belgeselcileri Zafer Karatay ve Neşe Sarısoy Karatay

 

TRT’de yıllardır birbirinden etkili belgeseller hazırlayan yönetmen Neşe Sarısoy Karatay, 2000 yılında “Osmanlı Devleti’nin Doğuşu” belgeseli ile, 2007 yılında da “ Özü Türk-Karaylar” belgeseli ile Türkiye’nin en prestijli ödüllerinden biri olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Ödüllerinde en iyi Televizyon Programı ödülüne iki defa layık görülmüştü.

 

Belgeselin yapımcısı Zafer Karatay daha önceki senelerde Kırım Türklerinin tarihini ve tarihi süreç içerisinde yaşadıklarını anlatan 6 bölümlük KIRIM Belgeselini, 4 bölümlük İsmail Bey Gaspıralı Belgeselini ve 2011 yılında da CENGİZ DAĞCI Belgesellerini hazırlamıştı.

TRT için hazırladığımız KIRIMOĞLU,Bir Halkın Mücadelesi belgeselinin gala törenine TRT Genel Müdürü sayın İbrahim Şahin'in daveti elektronik olarak ekte sunulmuştur. Davetiyeniz ayrıca kurye ile ulaştırılacaktır.

Kırım Tatar Milli Meclisi başkanı sayın Mustafa A Kırımoğlu ve Başbakan yardımcısı sayın Bülent Arınç'ın da teşrif edeceği galamıza katılımınızdan onur duyacağız.

 

Neşe  ve Zafer KARATAY

TRT İstanbul TV Yapımcı Yönetmenleri

0554 317 25 80

+0533 330 63 63

http://www.kirimoglu.org

 

 

 

28 Mart 2013 Perşembe saat 19 00

LCV : 0312 46323 12  (Ayşe Yürür)

 

TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Konferans Salonu

Dumlupınar Bulvarı No:252 (Eskişehir Yolu 9. Km.) 06530 /ANKARA

Ulaşım haritası http://www.tobb.org.tr/Sayfalar/Iletisim.aspx


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Ömer ALBAYRAK - 5 yıl önce
inanıyorum ki; büyük bir özlemle beklediğimiz bu tarihi belgeselin her bir bölümünü ayrı bir heyecanla ve zevkle izleyeceğiz. neşe sarısoy karatay ve zafer karatay'a, ve de ekibine ayrı ayrı teşekkürler ...