banner461
banner195

Kış Uykusu'nda hayvanlara eziyet şikayetini savcılık bakanlığa gönderdi

Çekimlerinin Kapadokya da yapıldığı Kış Uykusu filminde hayvanlara eziyet edildiği iddiasıyla yapılan suç duyurusunda savcılık konunun Çevre ve Orman Bakanlığı’nın yetkisinde olduğu gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Savcılık, soruşturma dosyasının bir örneğinin Çevre ve Orman Bakanlığı'na gönderilmesine karar verdi.

Kış Uykusu'nda hayvanlara eziyet şikayetini savcılık bakanlığa gönderdi
15 Ekim 2014 Çarşamba 15:28

banner143
banner134
Prof. Dr. Orhan Kural, yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu adlı filminde hayvanlara eziyet edildiği gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Başsavcılık filmin ilgili sahnelerinin Nevşehir’de çekildiği gerekçesiyle yetkisizlik kararıyla dosyayı Nevşehir Başsavcılığı’na göndermişti. Savcı Saltuk Buğra Kurt, soruşturmayı tamamladı. 

Kış Uykusu filminde bir av sahnesinde gerçek bir tavşanın öldürülmesi ve bir yılkı atının suyun içerisinde eziyet gördüğünün iddia edildiğini belirten savcılık, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun hayvanların ticareti başlıklı 10. maddesinin 4 ve 5. fıkralarında “Hayvanların ticari amaçla film çekimi ve reklam için kullanılması ile ilgili hususlar izne tabidir. Bu izne ait izin ve esaslar ilgili kuruluşların görüşü alınarak Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir. Bir hayvan acı, ıstırap ya da zarar görecek şekilde film çekimi, gösteri reklam ve benzeri işler için kullanılamaz” hükmünün yer aldığını belirtti. 

Aynı kanunun 28. maddesinde bu yasaklara aykırı davrananlara bin TL idari para cezasının uygulanacağı hükmü bulunduğunu hatırlatan savcılık, yasaya göre bu konuda yetkinin Çevre ve Orman Bakanlığı’na ait olduğunu belirtti. 

Şüpheli Nuri Bilge Ceylan’ın eyleminin Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından idari para cezası uygulanması gereken bir eylem olduğu gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Savcılık, şikayet konusu olaya ilişkin gereğinin yapılması için soruşturma dosyasının bir örneğinin Çevre ve Orman Bakanlığı'na gönderilmesine karar verdi. 

CİHAN

Ödüllü Filme Suç Duyurusu...!
Suç duyurusu dilkeçesinde , "şüpheli" olarak yönetmen Nuri Bilge Ceylan ve NBC Film yer aldı.Dilekçede, filmin bir sahnesinde yılkı atının, nehirden sürüklenerek çıkarıldığı ve vurulan bir tavşanın "kanlar içinde can çekişirken dakikalarca gösterildiği" belirtildi.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
vatandaş - 3 yıl önce
abicim kış uykusu diyorsunuz at resmi ne arıyor orda at kış uykusuna mı yatıyor sanki ?