banner461
banner195

Mübadil Kültürü Arşivlenecek

Kapadokya Rumeli Mübadilleri Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kapadokya bölgesinin merkezi konumundaki Nevşehir’de mübadil nüfusu belirlemek için çalışmalara başlıyor.

Mübadil Kültürü Arşivlenecek
21 Ocak 2014 Salı 20:25

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Kapadokya Rumeli Mübadilleri Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kapadokya bölgesinin merkezi konumundaki Nevşehir’de mübadil nüfusu belirlemek için çalışmalara başlıyor.

Kapadokya Rumeli Mübadilleri Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Serkan Sonradanbulan, bölgedeki mübadil nüfusun belirlenmesi için il merkezinden başlayarak, ilçe, belde ve köylerde araştırma yapacaklarını söyledi.

2013 Yılının son aylarında kurulan derneğin 2014 yılında çeşitli konferans ve seminerler düzenleyerek bölgedeki mübadil geleneğinin yaşatılmasına önemli katkılar sağlayacağına dikkat çeken Kapadokya Rumeli Mübadilleri Sosyal Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Serkan Sonradanbulan, şu an itibariyle 100’e yakın üyesi bulunan derneğin bu faaliyetleri esnasında da üye sayısını ciddi bir oranda artırılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Sonradanbulan, “Bölgemizde mübadil kültürünü yaşatmak ve geleceğe aktarmak için yoğun bir yıl olacak 2014 yılı bizim için. En büyük amaçlarımızdan biri de bölgemizde mübadil nüfusun belirlenmesi olacak. İl merkezi başta olmak üzere ilçe, belde ve köylerimizde araştırmalarımız olacak. Bu araştırmalarımız esnasında 100 dolayında olan üye sayımızı daha da artırmayı planlıyoruz. Mübadil kültürünün tanıtılması amacıyla yıl içerisinde çeşitli konferans ve seminerlerde düzenleyeceğiz. Araştırmalarımız esnasında ayrıca varmak istediğimiz bir başta nokta ise bölgemizin bir mübadil arşivinin oluşturulması olacak. Bu konuda halkımızın derneğimize olumlu katkılar sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerinde bulundu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.