banner461
banner195

Nevşehir'de Kırım Rüzgarı Esti

Kırım Özerk Cumhuriyetin'den Türk Dünyası'nın ve Rusya'nın en ünlü gruplarından Kırım Ansambli Kültür Grubu, Türkiye turnesi kapsamında Nevşehir'de gösteri sundular.

Nevşehir'de Kırım Rüzgarı Esti
11 Mart 2013 Pazartesi 11:05

banner143
banner134

 Kırım Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Nevşehir Temsilciliği'nin, Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirdiği kültür şölenine, Nevşehirli'ler yoğun ilgi gösterirken, kültür grubu, Türk dünyasının bayramı olan Nevruz'un Kırım da kutlanmasını oyunlar, temsiller, danslar ve şarkılar eşliğinde anlattılar.

 

Danslar eşliğinde şarkılar söylenen programda, vatandaşlar da şarkılara eşlik etti.

 

Daha sonra, temsili Nevruz sofrası serilerek, toprağın verimi i Çin dilek tutuldu, tahminler yapıldı ve Nevruz ateşinden atlandı.

 

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Nevşehir Temsilcisi Hacı Mehmet Şahin, burada yaptığı konuşmada, böyle bir etkinliğe Nevşehir halkının hasret olduğunu, sanatçıların da onlara iyi karşılık verdiğini düşündüğünü ifade ederek,

 

"Bugün Kırım'ın haritada yerini gösterebilecek bayağı bir çoğunluk oldu. Adını, nerede olduğunu, yapısını bilen insanlar da var. Ama bunun daha çoğalması lazım. Sadece Kırım değil Türk dünyasının Kırım bir parçası, Adriyatik'ten Çin Seddi'ne kadar diye geçmişte söylenen bir söz var. Bu sözün gerçek olması i Çin dil var, din var, millet var. Bunların bir araya gelmesi gerekir. Bunun içinde böyle etkinliklerin olması ve yapılması gerekiyor" dedi.

 

Nevşehirli vatandaşlar da programdan memnuniyetlerini dile getirdiler.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.