banner461

Şimdi Kabak çiçeği toplama zamanı

Nevşehir de mutfak kültüründe önemli yeri olan kabak çiçeği dolmasının zamanının geldiği belirtildi...

banner503
Şimdi Kabak çiçeği toplama zamanı
14 Temmuz 2017 Cuma 10:28

banner143
banner134
Nevşehir de mutfak kültüründe önemli yeri olan kabak çiçeği dolmasının zamanının geldiği belirtildi. Temmuz ve Ağustos ayının sevilen zeytinyağlı yemeklerinden olan Kabak dolması için tarla ve bahçelerini eken üreticiler, çiçek açan ancak, kabağı olmayan ürünleri günün ilk ışıkları ile toplayarak, kabak çiçeği dolması yapmak isteyenlere sunuyor.

Yoğurtlu kabak, kızartması, kabak yemeği, dolması, kabak içi cılbırı, kurutması, kabak çiçeği dolması, kabaklı kiş, kabak tatlısı, kabak kalye, kabak bayıldı, kabaklı risotto, naneli kabak çorbası, kabak böreği, etli kabak böreği, kabaklı Boşnak böreği, kabak musakka, kabak karnıyarık, pirinçli kabak öğreten, kabaklı bahçıvan sandalı gibi onlarca yemek ve tatlı türü Nevşehir'in meşhur kabaklarından yapılıyor.

FİB Haber Merkezimize açıklamalarda bulunan bir vatandaşımız kendisine ait kabak tarlasında kabak çiçeği toplarken, kabağın çerezlik çekirdek olarak da ekonomik girdi sağladığını söylüyor.

4 kişilik ilik bir aile için 12 kabak çiçeği 1 kuru soğan 4 yemek kaşığı pirinç 1 çay kaşığı nane, 1 tatlı kaşığı kuş üzümünden oluşan iç hazırlandıktan sonra kabak çiçekleri yıkanıp içlerindeki parçaları tabanını delmeyecek şekilde kopartılıyor.

Önceden hazırlanan iç, çiçekllere dolduruluyor ve üçgen şekilde uçlar birbiri üzerine kapatılarak açılmayacak şekilde, tencereye diziliyor. Üzerini geçmeyecek şekilde su koyup pişiriliyor. Kabak çiçeklerinin üzerinde zeytinyağı gezdirip, kısık ateşte 20 dakikada pişen Kabak çiçeği soğuduktan sonra servis ediliyor. Afiyet olsun...Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.