banner461

Çatıya sıkışan Ebabil kuşunu itfaiye kurtardı

Nevşehir'de bir binanın çatı katında sıkışan Ebabil kuşu, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

banner503
Çatıya sıkışan Ebabil kuşunu itfaiye kurtardı
09 Temmuz 2019 Salı 22:16

banner143
banner134

Nevşehir merkez 2000 Evler mahallesi 9. Yol'da bir binanın çatı katında sıkışan Ebabil kuşu, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

Edinilen bilgilere göre, Nevşehir'de etkili olan aşırı sıcaklardan hayvanlar da nasibini aldı. En nadir görülen kuşlar arasında yer alan ve neredeyse yere hiç konmamalarıyla bilinen ebabil kuşu, sıcak havanın etkisiyle bu kez 2000 Evler mahallesinde bir apartmanın çatısına düştü.

Kuran-ı Kerim'de de adı geçen ve ömrünün yüzde 95'lik bölümünü uçarak geçiren, sadece üreme döneminde yere inen Ebabil kuşu, Nevşehir sıcağına dayanamayınca 2000 Evler mahallesi 9. Yol'da bir binanın çatısına düştüğü yerde sıkıştı. Tüm çabalarına rağmen kurtulamayan kuşu gören Naci Özkul isimli bir duyarlı vatandaşımız durumu itfaiye ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen Nevşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri yangın merdiveninin sepetine binerek çatıya doğru yükseldi. Yoğun çaba sarf ederek çatıda sıkışan kuşu bulunduğu yerden kurtaran ekipler kuşu sepete alarak makas ile ayağına dolanan ip ve telleri kopardı. Ayağından hafif şekilde yaralanan kuş itfaiye aracına konularak götürüldü. Tedavi altına alınan kuşun iyileştikten sonra tekrar doğaya bırakılacağı öğrenildi.

Mahalle sakinleri "Minik kuş için adeta seferber olan Nevşehir Belediye İtfaiye ekiplerine teşekkür ederiz. Rasim başkanımızdan Allah razı olsun" dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.