banner461

Gizligider ve 'Doğadaki İnsan' ile bir gün…

AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av.Hamza Dağ ve TBMM Başkan Vekil Ahmet Aydın ile Bolu Dağında doğayla iç içe bir gün geçirdiler.

banner503
Gizligider ve 'Doğadaki İnsan' ile bir gün…
08 Şubat 2018 Perşembe 21:22

banner143
banner134
Doğa sevgisi ve bu sevgisini yansıtan programlarıyla tüm Türkiye’de tanınan Serdar Kılıç doğada tek başına geçirdiği günlere bu defa AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av. Hamza Dağ ve TBMM Başkan Vekil Ahmet Aydın eşlik ettiler.

40 yıldır dağlarda doğal şartlarda yaşam sürdüren, TRT de yayınlanan 'Doğadaki İnsan” Belgeseli yapımcısı ve gezgin Serdar Kılıç'ın ev sahipliğinde AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av.Hamza Dağ ve TBMM Başkan Vekil Ahmet Aydın ile Bolu Dağında doğayla iç içe unutulmaz muhteşem bir gün geçirdiler.

Serdar Kılıç’ın iki yavru kangal köpeğiyle birlikte dağda yaşadığı aylar boyunca ağaç evini inşa edişinden yemek bulma serüvenine, kurtları bekleyerek geçirdiği uykusuz gecelerinden vücuduna aldığı yaraların ilacını doğadan temin ettiği günlerine kadar yaşadığı bir çok anını anlattığı eşsiz sohbet kor ateşin eşliğinde keyifli bir ana sahne oldu.

Doğanın diline tercümanlık eden Serdar Kılıç, hayatta kalmanın incelikleri kadar, kullanılmadığı için körelmeye terk edilmiş yeteneklerin ortaya çıkışına da ışık tutuyor.
Ona göre, Doğada, sadece bir bıçakla bile hayatta kalmak mümkün. Bir bıçakla ateş yakmak ve yiyecek bulmak...
Vahşi hayvanların ardında bıraktığı her iz, bir hikâye...
Her ağaç, bir işaret.

Her bitki, yaklaşmakta olan mevsimlerden yeni bir haber...


AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider bu güne dair düştüğü notunda; "Bolu Dağında “Doğadaki İnsan” Serdar Kılıç ile doğada bir gün geçirdik. Av.Hamza Dağ başkanıma organizasyonu ve Ahmet Aydın ‘a eşsiz muhabbeti için teşekkürler ..."

TRT de yayınlanan 'Doğadaki İnsan” Belgeseli yapımcısı Serdar Kılıç 40 yıldır dağlarda geziyor.

SERDAR KILIÇ KİMDİR
Henüz 12 yaşında iken dedesi ile birlikte kurt izlerini takip etmeye başladı, hikayelerini dinledi, nerede ve nasıl yaşadıklarını öğrenmeye başladı. Kurtlar hakkında bir çok kitap ve makale okudu, belgesel ve filmler izledi. Spor kariyeri devam ederken hep bir ayağı doğadaydı, hayatının neredeyse üçte birini doğada geçirdi. Doğayı ve toprağı tanıdıkça onu daha da sevdi. Üzerine basmaya bile kıyamadığını söyler. 20'li yaşların sonunda "Wolftrack" şirketini kurdu, 2008 yılı sonuna kadar 8.000'in üzerinde orta ve üst düzey çalışana; liderlik, grup dinamikleri, iletişim ve motivasyon ağırlıklı eğitimler verdi. 2000 senesinde Türkiye'deki ilk 8-16 yaş çocuklar için 'Serüven ve Doğa Sporları Kampı'nı kurdu.
AKADEMİK VE SPORTİF EĞİTİMLER
ODTÜ Jeoloji Mühendisliği'nde eğitimine devam ederken Beden Eğitimi ve Spor Bölümüne geçerek 1995 yılında mezun oldu.
Spor Organizasyonu ve Yönetimi üzerine yüksek lisans yaptı.
Egzersiz Fizyolojisi, Sporcu Beslenmesi ve Sağlığı konularında eğitim ve sertifikalı eğitimlerini tamamladı.
1976-1979 Mukavemet kayağı "Cross Country" kayak eğitimi aldı ve hala ilgilenmekte.
1980-1989 Temel Hayatta Kalma Eğitimleri, Kampçılık ve İzcilik Faaliyetlerinde bulundu.
1990-1991 Temel Dağcılık Eğitimleri gördü ve o yıldan beri yurt içinde ve yurt dışında bir çok tırmanış gerçekleştirdi.
Bunlardan bazıları;
-Türkiye' de; Kaçkarlar (Rize-Artvin-Erzurum) birçok kez yaz-kış tırmanışı, Demirkazık, Kaldı, Alaca (Niğde), Medetsiz (Tarsus), Ilgaz (Kastamonu), Ağrı (D.Beyazıt), Erciyes (Kayseri), Sultandağı (Afyon), Dedegöl (Isparta) Işık Dağı (Çerkeş-Çankırı), Köroğlu (Bolu), Soğanlı dağları (Bayburt), Spil dağı (Manisa), Mercan Dağları (Erzincan-Tunceli)
-Yurt Dışında; Mt. Kinabalu (Borneo), Mt Cook (Southern Alps-New Zealand), Mt Tronador (Patagonia-Argentina), Mt Tubkal (Atlas Morocco), Elbruz (Georgia), Alpamayo (Peru, Tien Shan (Kırgızistan-Tacikistan), Fitz Roy (Patagonia Argentina), Denali (Alaska).
Akıntılı ve Durgun Su Kanosu, Rafting, Kayaking Eğitimi (Dalaman, Çoruh Nehirleri)
Navigasyon ve Orienteering Eğitimleri.
Dağ Bisikleti (MTB), Heli-Kayak, Kaya ve Buz Tırmanışı, Mukavement Binicilik, İz Takibi konularında eğitimli ve deneyimli.
Bröveli İlk Yardım ve Cankurtarma Eğitimi.
Altın Eğitmen Cankurtaran (Sualtı Sporları, Su Kayağı ve Paletli Su Sporları Federasyonu)
Arama ve Kurtarma Eğitimi
BAŞARILARI
*Doğa sporları, Doğada Arama Kurtarma ve Dağcılık eğitimlerini ve katıldığı sertifika programlarını üstün başarı ile tamamladı. Bunlardan en önemlisi, ilk defa bir Türk katılımcıya verilen, "First Special Response Group"tan aldığı sertifikadır (EK.1). Eğitimden 1 yıl sonra, üstelik eğitmen olarak bu gruba çağrıldı. Sonrasında 477 saatlik bir arama kurtarma eğitimi daha aldı.
*Türk Spor tarihinde İlk defa yeni bir spor branşında Türkiye'yi temsil eden kişi olarak Türk spor tarihine geçti.
Doğa Sporları adı altında Dünyanın en zorlu Serüven Yarışmaları;
(Dağcılık, Binicilik, tırmanma, rafting, dağ bisikleti, kano, buzul tırmanışı vb.)
Patagonya Arjantin 1999,
Borneo Malezya 2000,
Yeni Zelanda 2001,
Fas 2003,
Hırvatistan 2003
Camel Trophy '98; İsveç Ostersund'da, 20 Ülke sporcuları arasında fiziksel etaplar ve navigasyon şampiyonu oldu.
1994 senesinde Üniversitelerarası Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda +90 kiloda üçüncülük elde etti.
400m Sprint Koşu Türkiye 3.lüğü, Basketbol Üniversite şampiyonlukları, salon ergometre birincilikleri, kano ve rafting şampiyonlukları bulunmakta.
Kurum içi takım çalışması ve kurum sadakati amaçlı ve 5 yıldır geniş katılımla devam eden kurumsal basketbol ligi Business League'yi kurdu.
Gore-Tex Test ve ürün geliştirme maksatlı Güney Kutup dairesinde 21 gün -60 C de yaşadı.
Serdar Kılıç 2011 yılında "Modern Evliya Çelebi" Ödülünü aldı.
Serdar Kılıç 2012 yılında Esquire Dergisi tarafından düzenlenen anket sonucunda "Yılın En Güvenilir Erkeği" seçildi.
Serdar Kılıç 2012 yılında, Afyonkarahisar Gelişim Platformu Derneği tarafından düzenlenen, "Uluslararası Afyonkarahisar Buluşmaları" organizasyonun da Serdar Kılıç, "En Marka Yüz" ödülüne layık görüldü.
Gençlerin gelişimi ve sosyal sorumluluk projeleri ile ilgilenmekte. Bunlar; Turkcell ile birlikte gerçekleştirilen, Afyon ili İhsaniye ilçesi Yukarı Tandır köyünden 80 çocuğa (12-15 yaş) kampta özgüven eğitimi. NTV ile birlikte, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in de katılımıyla gerçekleştirilen, Van depreminden etkilenen çocukları doğaya yaklaştırmak ve psikolojik destek sağlamak adına düzenlenen eğitim.
Halen Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Bekdemirler köyünde, doğada hayatta kalma ve özgüven eğitimi verilen campwolftrack devam etmektedir.(serdar kılıç veb sitesi)

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.