banner461
banner195

Kısmi Ay Tutulması Kapadokya'dan da izlendi

Tüm dünyada merakla beklenen Ay tutulması Kapadokya'dan da canlı olarak izlendi.

Kısmi Ay Tutulması Kapadokya'dan da izlendi
07 Ağustos 2017 Pazartesi 21:10

banner143
banner134
Tüm dünyada merakla beklenen Ay tutulması Nevşehir Kapadokya'dan da canlı olarak izlendi. Bugün dünyanın pek çok bölgesinde olduğu gibi ülkemizinde tanık olduğu kısmi Ay tutulmasının, güneş tutulmasına kıyasla çıplak gözle izlenmesinin bir tehlikesi bulunmadığı belirtildi.
Türkiye saati ile 18:48'de başlayacak tutulma ortası 21:20'de gerçekleştikten sonra tutulma 23:53'te bitecek. Tutulma, parçalı olacağı için gökyüzünde Ay'ın tamamı değil, %25'lik bir bölümü(alt bölge) kararacak.

Nevşehir ile birlikte Türkiye'nin her yerinden Güneydoğu yönünden saat: 20.45'den itibaren çıplak gözle gözlenebildi.

Gökyüzünde sıra dışı bir görüntü oluşturan 'Kısmi Ay tutulmasıKapadokya'da büyük bir ilgiyle izlendi.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden bir tanesi olan Kapadokya’da'Kısmi Ay tutulması'  adeta kartpostallık görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu. Kapadokya bölgesinde 'Kısmi Ay tutulması'nı görüntülemek isteyen binlerce vatandaş Göreme, Uçhisar ve Ortahisar’da bulunan vadilerde kamp kurarak bu eşsiz anı ölümsüzleştirmek istedi. Nevşehir’de bu eşsiz doğa manzarasını fotoğraflamak isteyen vatandaşlar fotoğraf ve kameralarına yansıyan 'Kısmi Ay tutulması, Kapadokya’da bulunan peribacaları ile birlikte adeta kartpostallık görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu.


Tarihin en büyük güneş tutulması ise 21 Ağustos'ta
Bilim insanlarının "tarihin en büyüklerinden biri" olarak nitelendirdiği güneş tutulması için geri sayım başladı. 21 Ağustos’ta tam güneş tutulması yaşanacak. Güneş tutulması esnasında Ay, Güneş’in önünde kalacak. Sadece ABD’den izlenebilecek tam tutulma, DKIST teleskopu ile de ölçümlenecek. 

Bilim insanları yaptıkları araştırma sonucunda, Güneş’in yarıçapının daha önce hesaplandığından çok daha büyük olduğuna dair bir araştırma ortaya koydu. Bilimsel çalışmanın sonuçları 21 Ağustos’ta ABD’den izlenebilecek “tam Güneş tutulması” esnasında ispatlanacak. Buna göre neredeyse tam 200 yıldır eksik hesaplanan Güneş’in yüzölçümü ilk defa gerçek değerlerine yakın olarak ölçülecek.​

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.