banner461
banner195

Muhteşem Tablo Gibi Tarih

Nevşehir Kalesi etrafında temizlik çalışmaları süren dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşiminde ortaya çıkartılan tarihi yapıları,  havadan  görüntülendi.

Muhteşem Tablo Gibi Tarih
03 Nisan 2016 Pazar 00:00

banner143
Muhteşem Tablo Gibi Tarih Nevşehir'de
İlgili Galeriye Git
banner134
Nevşehir Kalesi etrafında temizlik çalışmaları süren dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşiminde ortaya çıkartılan tarihi yapıları,  havadan  görüntülendi.
Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Nevşehir Kalesi Etrafı Kentsel Yenileme Projesi uygulaması sırasında ortaya çıkartılan ve günümüzden 1400 yıl öncesine uzandığı tahmin edilen yeraltı şehir yerleşiminde tarihi yapılar gün yüzüne çıkıyor.
Tüf kayalara oyulu  yapı stilinin hakim olduğu yeraltı şehir yerleşiminin Dron ile yapılan çekimlerinde merkezde,  adeta ilmek ilmek işlenen yapıların havadan görüntüsü  usta bir ressamın elinden çıkan muhteşem bir tabloyu andırıyor.
Temizlik çalışmalarının tamamlanmasının ardından bir bölümü 2018 yılı sonlarında turizme kazandırılması planlanan merkezin Kapadokya turizmine ciddi bir ivme kazandırması bekleniyor.
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver yaptığı açıklamada, Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Nevşehir Kalesi Etrafı Kentsel Yenileme Projesi uygulaması sırasında  keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşiminde başlatılan temizleme çalışmalarında bugüne kadar Roma ,Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemi ne ait  çok sayıda  dini, askeri ve sivil mimarlık değerlerinin ortaya çıkartıldığını belirtti.
Ünver, Nevşehir Belediyesi  öncülüğünde   11 mahalleyi içine alan 366 bin metrekarelik alanın , 2 bin metrekarelik bölümünde  Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan izin doğrultusunda Müze Müdürlüğü gözetiminde sürdürülen Arkeolojik Araştırma ve temizlik çalışmalarına 100 ü aşkın kişinin katıldığını ifade etti.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.