banner461
banner195

Nevşehir'de Koyun ve keçilere mikroçip takılacak

Nevşehir Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürü Okan Yılmaz, koyun ve keçilerde elektronik kulak küpesi yani mikroçip uygulamasına, Türkiye’de ilk olarak Nevşehir’de başlayacaklarını söyledi.

Nevşehir'de Koyun ve keçilere mikroçip takılacak
24 Mart 2016 Perşembe 12:30

banner143
banner134
Nevşehir Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürü Okan Yılmaz, koyun ve keçilerde elektronik kulak küpesi yani mikroçip uygulamasına, Türkiye’de ilk olarak Nevşehir’de başlayacaklarını söyledi.

Elektronik kulak küpesi yani mikroçip uygulamasının dünya ile aynı anda Türkiye'de de başlamasının önemli olduğunu belirten Yılmaz, bu uygulama ile birlikte kaç tane koyun, kuzu var, ne zaman doğdu, ne kadar doğdu, ne zaman aşı oldu gibi bilgilerin elektronik ortamda saklanacağını belirtti.

Nevşehir Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen törenle, koyun ve keçilerde elektronik kulak küpesi yani mikroçip uygulaması için şart olan el terminalleri, Tarım Müdürlüğü personeline dağıtıldı. Türkiye’de ilk olarak Nevşehir’de başlayacak uygulamada, koyun ve keçilere takılacak mikroçiplerdeki bilgilerin el terminali ile okunacağını belirten Yılmaz, bunun bir nevi insanlardaki çipli nüfus cüzdanlarına geçiş gibi algılanabileceğini söyledi. Mikroçipler ve el terminali sisteminin kayıtların çok hızlı bir şekilde güncellenmesini sağlama yanında saha ile daire arasındaki bilgi akışını daha sağlıklı ve güvenli olmasını sağlayacağını belirten Yılmaz, şunları söyledi: 

“İlk zamanlarda belki ufak tefek sorunlar olabilir. Takılmış olan küpelerin yenilenmesi süreci yaşayacağız. Buralarda biraz sorun olabilir. Ama bu küpelerin tamamlanmasıyla beraber artık her şey elektronik ortamda olacak ve bir nevi hepsinin pasaportu kulağında olacak. Tabiri caizse tüm koyunlarımızın pasaportu kulaklarında olacak. Biz sadece marketlerde olduğu gibi ‘dıt’ şeklinde alış veriş mantığıyla koyunlarımızın kulaklarına tutarak, koyunların kayıt sistemini çok daha rahat tutacağız. İnsan sayısını bilemeyen bir ülke, insan sayısını ilgilendiren bir proje yapamaz. Koyun varlığını, hayvan varlığını bilemeyen bir Bakanlık da bununla ilgili bir proje yapamaz. Biz bu teknolojiyi neredeyse dünyayla eş zamanlı yakaladık. Koyun varlığımızı, doğacak kuzuyla beraber artık bileceğiz. İşte kaç tane koyunumuz, kuzumuz, ne zaman doğdu, ne kadar doğdu, ne zaman aşı oldu gibi bilgiler hafızalarda kayıtlı olacak. El terminaline okutmakla bilgilere anında ulaşacağız. Çok sağlıklı istatistiklere çok hızlı ulaşarak hayvansal hastalıklarla mücadele ve hayvancılık hizmetindeki verimliliği üst seviyelere çıkaracağız. Nevşehir’de bu çalışmayı başlatmış olmaktan çok mutluyuz.” 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.