banner461
banner195

Nevşehir'de Facebook üzerinden dolandırıcılık ! Bu tuzağa sakın düşmeyin!

Nevşehir'de tanınmış bir esnafın Facebook kullanıcı hesabını ele geçiren dolandırıcılar, bu kez sert kayaya çarptılar.

Nevşehir'de Facebook üzerinden dolandırıcılık ! Bu tuzağa sakın düşmeyin!
09 Aralık 2015 Çarşamba 19:50

banner143
banner134
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Yeni uygulamalarıyla vatandaşı internet ortamında dolandırmak isteyen bazı dolandırıclar vatandaşı adeta canından bezdiriyor. İşte bugün FİB Haber Merkezi olarak bugün bir kaç saat önce yaşadığımız bir olayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ve önemle uyarıyoruz:
 Facebook kullananlar dikkat! Sakınha Böyle bir Bu tuzağa düşmeyin....

Facebook kullanıcılarının hesabını ele geçiren dolandırıcılar arkadaş listelerindekilerle normal konuşmaya başlıyor ve telefon numarasının faturalı olduğunu kontrol ediyor. Faturalı hat sahiplerine mesaj göndereceklerini belirten dolandırıcılar, mesajı onaylamalarını herhangi bir ücret ödemeyeceklerini belirtiyor.

Arkadaşıyla konuştuğunu zanneden mağdurlar gelen mesaja ‘evet’ veya ‘onay’ yazıp cevaplayarak belirtilen servise mesaj gönderiyor. Böylece dolandırıcı amacını ulaşmış oluyor ve 60 lira ile 200 lira arasında değişen para kullanıcının faturasına yansıyor...

İşte bugün yaşadığımız bu olayda,Facebook dolandırıcları bu kez sert kayaya çarptılar... FİB Haber Merkezi olarak yaşadığımız bu olayı sizlerle harfi harfine paylaşıyoruz. Konuda bahse konu olan çalıntı Facebook hesabı Nevşehirli esnafımızın Soyisimini ve resmini yayaınlamadan aktarıyoruz...


-Selam Nasılsın

A. S

-İyiyim Saol Teşekkurler Bende Teknosadan Hedıye Cekiliş Bileti Dağıtyorum Senıde Dusundum Senın Telefonun Faturalı Mı?
evet hasan abi


-numaranı yazarmısn

0. 506 . .............. -awea mı
sen ver arayım
seni
sende yokmuyudu numaram -Şimdi Sana 5523 ten Bir Reklam Yolladım Mesajı Hemen Evet Yazıp Cevapla Ne Kazandığına Bakıyım Mesajda 85 TL Yazıyor O Reklam Amaçlıdır Tamamen Ücretsizdir Bir Sorun Oldu Mu Bana Ait
-telım yanımda deyil ondan istedım sana gelen mesajı hemen EVET de cevapla,
ne kazanacağız -hemen EVET de cevapla hedıyene bakalım bişi olsa söz bana ait
hani gelmedi
dükkandamısın sen -sen hangi operatorsun
kepçe operatörüyüm :))
yanına geliyom dur sen
nereye gittin
mesaj geldi -ee
"Ve Konuşma Sonu"

Dolandıramayacağını anlayan kişi sonra yeni av peşine düşerek konuşmadan ayrılıyor...

Hattınızı Mobil Ödemelere Kapatın!

Ücret kesildiğini faturasında gören kullanıcılar GSM operatörleriyle görüşüyor ancak yansıyan ücretler için çözüm bulunamıyor. Benzer bir tuzağa düşmemek için GSM operatörünüzle görüşüp hattınızı mobil ödemelere kapattırabilirsiniz.


Teknosa Uyarıyor!

“Kurumumuzun sosyal medya üzerinden telefon mesajı göndermek suretiyle hediye çeki dağıttığına ilişkin duyumlar alınmış olup, kurumumuzun böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Sosyal medyada şirketimiz ismi ve/veya logosu hukuka aykırı bir şekilde kullanılmak suretiyle, ürünlerin piyasa değerinin çok altında satın alınabileceğine ya da hediye çeki vaat edildiğine ilişkin haber, mesaj, Reklam veya gönderilen SMS’lere itibar edilmemesini tüm tüketicilerimizin bilgisine sunarız.”

“Biz inandık mağdur olduk, siz dikkatli olun” diyerek vatandaşları uyaran kullanıcıların şikayetleri şöyle:

“Bugün çok sevdiğim bir kardeşimden Facebook üzerinden bir mesaj aldım. "Teknosa'dan hediye çeki dağıtıyorum da seni de düşündüm senin tel faturalımıydı". Ben de evet diye cevapladıktan sonra "sana gelen mesajı hemen EVET yazıp cevapla ne kazandığına bakayım mesajda 60 TL yazıyor o reklam amaçlıdır tamamen ücretsizdir ok.." dedi.

Eminsin değil mi ücretsiz olduğuna diye sorduğumda ise "bir şey olmaz canım" diye yanıt aldım. Yardım olsun diye yaptım ama sonra şüphelendim sorduğum bir soruya cevap veremedi. Şimdi 180 lira yanıltıldım. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. İnsanlık yapalım yardımcı olalım dedik başımıza gelene bakın.”

Polis arkadaşımın hesabından gelen mesaja inandım”

“Facebook'ta polis olan bir abimin hesabına girerek bize de Teknosa'dan hediye çeki göndereceğim diye bir mesaj attı. Gelen mesajları evet yazıp gönder dedi. Bizde polis olduğu güvenerek gönderdik ve 60 TL kesildi . Biz de şikayetçiyiz ve şikayet için siber suçlara şikayet ettik.”

“Teknosa’dan hediye çeki yalanına inandım”

"Bir akrabamın Facebook adresine girerek Teknosa'dan hediye çeki dağıtıyorum diye telefon numaramı aldı. Sana bir msj gelecek ona evet olarak cevap ver dedi. Mesajda 60 tl ücret var yazıyor fakat tamamen ücretsizdir dedi. Daha sonra hattımdan 60 tl kesildi. Verdikleri numarayı aradığımda ise müşteri hizmetlerine bağlanamıyorsun. Bu nasıl bir iştir kardeşim.

0545 262 **numaralı telefon hattıma 60 TL değerinde yapılan satışın iptalini istiyorum. İptalin gerçekleşmemesi durumunda firmanız hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurunda bulunacağım."

“Boş yere 200 lira ödedim”

“Facebook'ta çok güvendiğim arkadaşımda bana mesaj geldi ve beni tanıyor gibi konuşarak Tekno'dan çekiliş var diye mesaj attı. Bende dediklerini yaptım ve üst üstü bak sıkıntı olmaz dediğimde de sorumlusu benim diyerek samimiyet sağladı. 120 liralık bir kesinti oldu. Bunu GSM operatörü aracılığıyla yapıyorlar. Bir an önce açığa kavuşmasını ve paranın iade olmasını istiyorum.”

"Telefon Faturamdan 90 TL Çekildi!”

“31.08.2014..Bir arkadaşım Facebook’tan Teknosa'dan hediye çeki dağıttığını ve benim hattımın faturalı olup olmadığını sorup, reklam mesajı göndereceğini yazdı. 7979 dan gelen mesajı hemen cevaplamam gerektiğini ve ne kazandığıma bakacağını söyledi. 2 kez cevapladım ve telefon faturamdan 60+30 TL çekildiğini fark ettim. Müşteri hizmetlerine 2 saat sonra ulaştığımda mobil ödememi kapattırdım ama iş işten geçmişti. İade yapamayacaklarını ve 0212996555* destek hattını arayabileceğimi söyledi, hala arıyorum ulaşamıyorum. Şikayetimin yetkili makamlara bildirilmesini ve hattıma yansıtılan 90 TL’nin tarafıma iadesini istiyorum, gerekli tüm yasal işlemleri başlatacağım.”

“Gelen Mesajla Mağdur Edildim!”

“Çalıştığım işyerinde ki operasyon müdürümün Facebook hesabından tarafıma hediye çeki için bilgi geldi herkeste olduğu gibi 60 TL herhangi bir şey olmayacağını ve kefilim dediğini görerek 2 defa evet yazıp gönderdim aynı problemden dolayı gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyorum.”

İnternet üzerinde artan kitle ile beraberinde güvenlik zafiyetlerini de getiriyor. Nfinity Games dolandırıcılığı da bunlardan sadece biri.
-Finansal işlemleri dahi internet üzerinden rahat bir şekilde yapmaya başlayan kullanıcıların güvenlikleri konusunda oldukça dikkat etmeleri gerekiyor.Özellikle sosyal medya devi Facebook üzerinden kullanıcıları tuzağa düşürmeye çalışan dolandırıcılar her geçen gün yeni yöntemler denemeye devam ediyor.Her geçen gün artan internet kullanıcısı nüfusu ve buna bağlı olarak internet üzerinde çoğalan sanal alışverişler beraberinde güvenlik zafiyetlerini de getiriyor. İnsanları dolandırmanın en kolay yolunu Facebook üzerinden sağlayan saldırganlar, kullanıcının hesabını çalıyorlar ve sonrasında hesabın sahibi adına arkadaşlarından kontör yada para talebinde bulunabiliyorlar.


Dolandırıcıların yeni yöntemleri ise Teknosa hediye çeki oldu. Kullanıcının hesabını çalan hırsız, kullanıcının arkadaşlarına, "Teknosa'dan hediye çeki göndereceğim telefonunu verir misin?" diyor ve aldığı telefona mesaj gidiyor. O mesaja EVET yazıp yollandığında ise, cevaplayan kişiye 44 TL ücret kesiliyor.

Hesabı ele geçiren hırsız, kullanıcıların arkadaşlarıyla sanki kullanıcının kendisiymiş gibi konuşarak, mesaja EVET olarak yanıt vermesini sağlıyor. Bu yanıtı veren kullanıcının faturasına ise hemen 44 TL borç düşüyor.

Eğer sizde böyle bir durumda karşılaşırsanız, Facebook hesabından Ayarlar gt; Güvenlik ve Giriş yaptığın yerler bölümünden dolandırıcının IP adresini alarak savcılığa şikayette bulunabilirsiniz.Konuyla ilgili yaşadıkları sorunu Şikayet Var sitesinde belirten bazı örnekleri aşağıda bulabilirsiniz.

Pb.nfinitygames.com Mikro Ödeme İle Yapılan Sipariş İptal Edilmiyor!

Tuğba Ç. | 13 Şubat 2014 13:10

Benim bir akrabamın Face'mi ele geçirip oradan bana o kişiymiş gibi konuşup bu bilgilerle numaramı isteyip sms attılar. 5523 de 11.02.2014 19:03 de geldi, dedim burada bir tutar yazıyor dedim karşı tarafta reklam mesajıdır canım tamamen ücretsizdir bir şey olursa ben vereceğim söz hemen EVET de cevapla dedi, bende karşı taraf tanıdığım akrabam olduğu için cevapladım.

5 dakika geçmeden Face'nin ele geçirildiğini duydum lütfen yardım edin. Şimdi yanlışlıkla 168 gibi bir tutarı gereksiz yere ödemek istemediğim için gereğini sizin tarafınızdan yapılmasını arz ediyorum.Pb.nfinitygames.com Tarafından Yanıltıldım!

Mahmut B. | 14 Kasım 2014 11:00

Arkadaşlar bende bu gün bu oyuna geldim. Bir arkadaştan messengerdan mesaj geldi telefon numaranı yaz Teknosa'dan indirim çeki yollayayım diye bende arkadaşa güvendim yazdım. Mesaja evet yaz dedi yazdım ikinci defa yine evet yaz dedi bu defa şüphelendim yazmadım. Faturama baktım uçmuş.Pb.nfinitygames.com Arkadaşımın Facebook Hesabına Girip Paramı Aldı.

Aysegul K. | 05 Kasım 2014 10:11

Arkadaşımın Facebook hesabını ele geçirip gönderdiği mesaja evet yazmamı isteyerek 84 liralık bir ödeme yaptırdılar. Bu faturayı ödemeyi reddediyorum ve firma hakkında gereğinin yapılmasını istiyorum.Pb.nfinitygames.com Çalıntı Facebook Hesabından 7979 İle Sms Onayı İstendi

Süheyla A. | 18 Kasım 2014 09:00

Arkadaşım Facebook hesabını çaldırmış, mesajında sana hediye gönderiyorum, içeriğine bakmadan onayla yazılıydı. 7979'dan SMS geldi ve arkadaşım zannettiğim için onayladım. Sonra küfür etmeye başladı. O zaman hesabın başkasının kullanımında olduğunu anladım. Avea müşteri hizmetlerini aradım, onay vermişsiniz iptal edemeyiz dedi. Haksız kazanç elde edildi. İptal için 7979'a SMS attım, destek sayfasından e-posta da gönderdim, 3 pay ödeme işlemi için hiçbir yanıt gelmedi. Paramın tamamen iadesini istiyorum.

TEKNOSA ilgilenmeli  ...  

Sonuç olarak bu bir dolandırıcılık...    
Üç kâğıtçılık...    
Kim bilir kaç kişiye ürünlerini sattılar ya da 'haksız kazanç' elde ettiler.    
Bu konuya devletin el koyması gerekiyor...    
Hatta TEKNOSA adı kullanıldığı için hukuki süreci başlatmalı...    
Unutulmasın ki Kanmayacak, kandırılmayacak hiç kimse yoktur...
DONANIM GÜNLÜĞÜ   Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
aydın - 6 ay önce
5523 benide madur etti faturam 200 TL yansıdı ne yapmam gerekiyor