Metal Yorgunluğunun Artçı Sarsıntıları Ve Nevşehir


Doc. Dr. Yener Tekeli

Doc. Dr. Yener Tekeli

Okunma 03 Ekim 2017, 09:44

Metal Yorgunluğunun Artçı Sarsıntıları Ve Nevşehir
Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın referandum sonrası Ak Parti Genel Başkanlığını yeniden üstlenmesinin ardından ilk grup toplantısında söylediği ‘Metal Yorgunluğu’ ifadesinin artçı sarsıntıları tüm yurtta kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Aralarında Nevşehir il başkanı Mehmet Ali Tanrıver’inde bulunduğu pek çok il başkanından ya istifaları istendi ya da doğrudan görevden alındılar. Sanırım daha çoook il başkanına yol görünecek gibi. Son günlerde de içinde Kadir Topbaş’ın dahi bulunduğu belediye başkanlarının görevine son verdirilmesi ile bu artçı sarsıntılar aynı fay hattı üzerinde devam ediyor. Nevşehir belediye başkanı Hasan Ünver’inde adının geçtiği bazı belediye başkanlarının istifaları istendiği haberi düne bomba gibi düştü. Gerçi Sayın Hasan Ünver sosyal medya yoluyla bunu sert biçimde yalanladı ama istifası olsa da olmasa da ilerleyen zamanlarda istenip istenmediği gün yüzüne çıkacaktır.
Değişmeyen tek şey değişimdir ve zamanı gelince kaçınılmazdır. Özellikle Nevşehir gibi küçük bir yerde yaşıyorsanız değişememenin sürdürülebilir yanı yok gibidir. Attığınız her adımdan aldığınız nefese kadar göz önündesinizdir ve eğer kendinizi sorumlu hissediyorsanız diken üstünde yaşarsınız. Hata yapma olasılığınız en aza iner. Sorumluluk sahibi duygusundan yoksunsanız ya kısa zamanda değiştirilirsiniz ya da güvendiğiniz duvarlar vardır sizin yaslanmanıza izin verirler tabii sizden istenilenleri yerine getirirseniz. Bu durumda kişiliğiniz yok olur, suretinizden başka varlığınız hissedilmez. Birincisi normal olan ama asıl tehlike ikincisinde. Özellikle nüfusu az olan illerde oluşan oligarşik siyasi yapılanmalar ki her parti için söylüyorum, içlerine başkalarının girmelerine izin vermezler. Seçimlerde ya oligarşik yapı  içerisindeki eski kadroları desteklerler ya da sistemlerini bozmayacak kişilerin arkalarında dururlar. 7 Haziran seçim hezimetinin yegane sebebi de budur. Bu güç ve yapılanmayı genel merkezden de destekleyici grup yada kişilerle yaparlar ki arkalarında parti iktidarının olduğu izlenimi verirler. Maalesef çoğunlukla genel başkanların etrafındaki sadık(!) adamlarla bu işler yürür hale gelmiş.
Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan  Erdoğan’ın reisi cumhur olduktan sonra partiyi doğrudan yönetmemesi ve Davutoğlu’nun bu yapılanmalara fırsat vermesi Erdoğan’ın genel başkan olduktan sonra partideki yozlaşmayı görmesine ve nezaketen de olsa bunu metal yorgunluğu ile tarif etmesine yol açtı ve  Ak Parti için yaşadığımız süreci beraberinde getirdi.
Dönelim tekrar bu artçı sarsıntılardan nasibini alan güzel yurdum Nevşehir’e. Yukarda bahsettiğim sebepler Nevşehir için ne kadar geçerli ya da değil bunu Nevşehir halkı takdir ediyor biliyor inanın. Gelinen süreçte Genel Merkeze çağrılan ve istifası istendiği söylenen bir il başkanı var. Her ne kadar belediye meclis üyeliğim vs var bu nedenle olağan kongrede aday olmayacağım dese de bunu yine Nevşehir halkı hakkınca takdir ediyordur. Ak Parti Nevşehir İl başkanlığına Tanrıver’in ardından eski Gençlik Kolları Başkanı Avukat Mustafa Rauf Yanar atanmış. Hayırlı olsun. İnşaallah kişilikli bir yönetim sergiler partisine ve Nevşehir’e hakkıyla hizmet eder. Zamanla onu da göreceğiz. Şimdi gözler belediye başkanı Hasan Ünver’de. İstifası istendi mi istenmedi mi er ya da geç ortaya çıkacaktır. Çünkü gerçeklerin saklanamaması gibi bir huyu var.
Yrd. Doç. Dr. Yener TEKELİ         
 

 
Yükleniyor...
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.