banner461

Ankara Mimarlar Odası, Kapadokya yönetmeliği için dava açtı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nden yapılan açıklamada; "Kapadokya talan yönetmeliğine dava açıldığı ifade edilerek, Kapadokya’nın rant uğruna talan edilmesine izin vermeyeceğiz" denildi.

banner503
Ankara Mimarlar Odası, Kapadokya yönetmeliği için dava açtı
10 Eylül 2020 Perşembe 15:53

banner143
banner134

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nden yapılan açıklamada; Mimarlar Odası Ankara Şubesi, tüm Türkiye’de doğal ve kültürel varlıkların talanına karşı mücadeleye devam ediyor.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, hinterlandında bulunan Kapadokya Bölgesine özel düzenlenen Kapadokya Alan Planları Yapımı ve Yürürlüğüne İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği’nin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle dava açtı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kayseri İdare Mahkemesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na karşı açtığı davada, 11.07.2020 tarih ve 31182 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kapadokya Alan Planları Yapımı ve Yürürlüğüne İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 3.maddesinin l bendinin, 4.maddesinin, 5.maddesinin, 6.maddenin 2.fıkrasındaki "yenilikçi, esnek ve rekabetçi bir ekonomik yapının oluşturulması için" ifadelerinin, 8.maddesinin 1 ve 10. fıkralarının, 10.maddesinin 6.fıkrasının, 12.maddesinin 1.cümlesinin yürütülmesinin durdurulması ve iptalini talep etti.

Kapadokya bölgesindeki her adımı titizlikle takip ediyoruz

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Kapadokya’nın büyük tehdit altında olduğunu vurgulayarak, ‘Bu alanda çok ciddi bir talan süreci var. Peri bacaları tahrip edilerek yapılaşmalar yapılıyor. Kapadokya bölgesindeki her adımı titizlikle takip ediyoruz. Bu yönetmelik doğal SİT alanları için büyük tehlike oluşturuyor. Talanı meşrulaştırmalarına ve eşsiz doğal güzellikteki Kapadokya’nın rant uğruna talan edilmesine izin vermeyeceğiz’’ diye konuştu.

Koşulları Koruma Kurulu belirlemelidir

Candan,  yönetmelikle Kapadokya’nın yürürlükteki koruma mevzuatından koparılarak özel koruma alanına dönüştürüldüğünü de belirterek,  yönetmeliğin 4. Maddesi’ndeki “…bu plan kararları doğrultusunda Kapadokya Alanı nazım ve uygulama imar planları planlama alanında sit alanı olup olmadığına bakılmaksızın ve koruma statülerinin bütünlüğü aranmaksızın yapılabilir” ifadelerine değindi.

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

‘’Bu madde ile kamu kurum görüşleri devre dışı bırakılmış durumdadır. Geçiş dönemi koruma esasları ve kullanma şartlarına ilişkin yetki tamamen komisyona devredilmiştir, burada koruma kurullarının etkin karar verme sürecinde yer alması zorunludur. Koşulları Koruma Kurulu belirlemelidir. Geçiş dönemi koruma esaslarının nasıl hangi ilkeler kapsamında belirleneceği anlaşılmamaktadır, bu muğlak durum alanı koruyamama neticesini doğurabilecektir. Dolayısıyla geçiş dönemi koruma esasları başlıklı madde tamamen iptal edilmelidir. Yine Kapadokya Alanının sürdürülebilir turizm ilkesi doğrultusunda kültürel değerleri, doğal arazi yapısı, bitki örtüsü, kültürel ve doğal peyzaj özellikleri de dikkate alınarak korunması, sağlıklaştırılması, yenilenmesi esastır denilmek suretiyle Kapadokya'nın korunmasında vizyon turizm doğrultusunda belirlenmiştir, oysa ki Kapadokya'yı koruma gayesi olan herhangi bir yasal düzenlemenin temel ilkesi turizm değil alanı bütün halinde koruma ve yaşatma olmalıdır.’’

Yönetmeliğin uygulanması durumunda Kapadokya bölgesinde telafisi imkansız zararlar yaşanacağını da vurgulayan Candan, ‘’ Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak hukuksal adımları atarken, bu doğal ve tarihsel coğrafyanın yok edilmemesi için ve gelecek kuşaklara aktarılması için kamuoyu yaratmaya devam edeceğiz. Bilim ve teknikten aldığımız güçle toplumu aydınlatacağız’’ dedi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.