banner461

Nevşehir'de cadde ve sokaklar ücretli otopark oldu

Türkiye’de olduğu gibi ilimiz Nevşehir’de de hızla artan araç sayısı şehir içinde hem otopark sorununu hemde trafik çilesini de beraberinde getiriyor.

banner503
Nevşehir'de cadde ve sokaklar ücretli otopark oldu
10 Ocak 2020 Cuma 16:01

banner143
banner134

Nevşehir Belediye Meclisi önemli bir karar aldı. Alınan karar gereği kentteki cadde ve sokaklarda otoparklar ücretli oldu.

Alınan kararla Nevşehir'de söz konusu cadde ve sokaklarda trafik yükünün hafifletilmesi amaçlanıyor.

Nevşehir kent merkezinin ana bulvarları ve 3 ayrı park alanında belediye bünyesinde faaliyet gösteren Nevşehir Belediyesi Turizm ve Spor A.Ş. tarafından 14 Ocak 2020 Salı gününden itibaren ücretli otopark hizmeti verilmeye başlanacak.

Edinilen bilgilere göre, Otoparkların ilk 15 dakikası ücretsiz olacak. 15 dakikadan 1 saate kadar 3, 1 saat ile 2 saat arası 5 lira olacak. Cadde ve sokaklardaki parklardan Pazar günü ücret alınmayacak. Uygulamanın önümüzdeki günlerde başlaması ile birlikte ücretli otopark uygulaması da başlıyor ...

Nevşehir Belediyesi
0-15 Dakika Ücretsiz
Engellilere 1 Saat Ücretsiz

Otomobil: 3.00 TL.
Saat Başı Park Ücretleri: 4.00 Tl.
Kamyonet- Minübüs: 5. 00 TL.
Saat Başı Park Ücretleri: 5.00 TL.
Çalışma Saatleri 08.00 ile 24:00 arası
Şikayet Alo 153

Konuyla ilgili Nevşehir Belediyesi Turizm ve Spor A.Ş.’den yapılan açıklama şu şekilde;

“Şehrimizin ana bulvarları ve 3 ayrı park alanında Belediye bünyesinde faaliyet gösteren Nevşehir Belediyesi Turizm ve Spor A.Ş. tarafından 14.01.2020 Salı tarihi itibari ile ücretli otopark hizmeti verilmeye başlanacaktır. Hangi alanda hangi ücret alınacağına ilişkin levhalar görevli personellerimiz tarafından ilgili alanlara monte edilmiştir. Binek araçlar için 3 TL. başlangıç limitli ve bekleme saati 4 TL ile 3 TL başlangıç limitli bekleme saati 2 TL arasında değişen fiyatlandırma politikasında aşağıdaki iki temel husus hedeflenmiştir.

1- Yolun trafik akışına en uygun şekilde kullanımının sağlanması,

2- Gereksiz işgallerin önüne geçilmesi amacıyla giriş ücretinden daha yüksek bekleme ücreti tahakkuk ettirilmesi (Ana yol güzergahlarda verilen otopark hizmetleri ile ilgili)

Konunun işleyişine ilişkin kısa bilgilendirme aşağıdaki gibidir.

1- Otopark hizmetleri görevli ve tek tip kıyafet kullanan personellerimiz aracılığı ve elektronik el terminalleri vasıtasıyla verilecektir. Otopark hizmetimiz sabah saat 09.00 da başlayıp akşam saat 19.00’ da sona erecektir.

2- Tüm araçların otoparka giriş ve çıkışları el terminalleri ve merkezde bağlı bulunan sistem aracılığı ile süre ve tahakkuk eden ücret olarak izlenecektir.

3- Ödeme yapılmadan otoparktan ayrılışlar ile mesai saati bitiminde halen otoparka bekleyen araçlar mesai saati bitimi itibariyle ücret tahakkuk ettirilerek sistemde izlemeye alınacak, bu tarihten sonraki sisteme ilk girdiği andan itibaren sistemde bekleyen tutar üzerine otopark ücreti ilave edilecektir.

4- İlk 15 dakika tüm araçlar için, engelli vatandaşlarımız için ise ilk 1 saat ücretsiz olarak uygulama yapılacak olup, daha sonraki zaman diliminde içinde bulunduğu otopark güzergahı ücret tarifesine uygun dilimlerde ücretlendirme yapılacaktır.

5- Tüm resmi plakalı araçlar ile, resmi hizmette kullanılmakla beraber sivil plaka kullanan araçlara ücret tahakkuk ettirilmeyecektir.

6- Belirli alanları sürekli kullanan sürücüler için abonelik sistemi tesis edilmiş olup, aylık bedel 175 TL.dir. Abone araç plakaları sistem üzerinden tanımlanmış olacaklar ve hangi alana park edip hangi süre ile kalırlarsa kalsınlar ayrıca bir ücret tahakkuk ettirilmeyecektir.

Yapılan hizmetlerin siz değerli vatandaşlarımızın ulaşım ve yol üzerinde yapmış oldukları ticari faaliyetlere olumlu katkı sağlayacağı umudu ile gerek uygulamada ve gerekse düzenlemede sorun olarak görülen ve düzeltilmesi beklenen hususlara ilişkin görüş, teklif ve önerilerin iletilmesi halinde değerlemeye alınacağını bildirir, çalışmalarımızın tüm vatandaşlarımıza hayırlara vesile olmasını dileriz.”


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.