banner461

Nevşehir'de ilk kez 'Mor ekmek' üretildi

Nevşehir'de ilk kez üretilen mor ekmek büyük ilgi görüyor... Talep patladı! Yetişemiyorlar

banner503
03 Mayıs 2020 Pazar 15:58

banner143
banner134

Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi'nin 12 yıllık araştırmaları sonucu Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibi tarafından geliştirilen mor ekmeğin imalatı Nevşehir'de de başladı.

Faydaları saymakla bitmiyor. Son zamanlarda kamuoyunda büyük ilgi gören ve başta şeker hastalığı olmak üzere bir çok hastalığa iyi gelen mor ekmek, Nevşehir'de Crn Unlu Mamülleri kalitesiyle üretilmeye başlandı.

Nevşehir'de ilk kez Göreme kasabasında 'Mor ekmek' üretildi. Talep patladı! Yetişemiyorlar...

Japonya’da zorunlu olarak tüketilen ve Nevşehir’de ilk kez Göreme’de üretilmeye başlanılan ‘Mor Ekmek’ vatandaşlardan ilgi görüyor.

Türkiye'de İstanbul Üniversitesi, Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi'nin 12 yıllık araştırmaları sonucu Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibi tarafından geliştirilen mor ekmek Nevşehir'in Göreme kasabasında da bir ekmek fırınında üretilmeye başlanıldı.

Nevşehir Merkez ilçeye bağlı Göreme kasabasında Avcılar mahallesi sağlık sokak No:4'de ki adresinde faalyet gösteren, 'Crn Unlu Mamülleri Tic Ltd Şti' fırınında üretiine Mor ekmek hakkında www.fibhaber.com'a açıklamada bulunan Crn Unlu Mamülleri  işletme sahibi Şaban Ceran, "12 yıllık araştırmaların sonucunda Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibi tarafından geliştirilen, Sağlık Bakanlığı'nca onaylanan Mor Ekmek tamamen doğal; ekşi mor dut, böğürtlen, yaban mersini, vişne, nar, patlıcan, mor soğan kabuğunda bulunan mor renk pigmentlerinden elde edilmektedir. Mor Ekmek, kronik birçok hastalığın tedavisine yardımcı olmaktadır. Mor ekmeğin, normal yani beyaz ekmek ile arasında tat olarak herhangi bir fark bulunmamaktadır, ancak oldukça faydalıdır. Nevşehir'de ilk kez üretimine başladığımız Mor ekmek (mor pide) vatandaşlarımızdan da büyük ilgi görüyor. Şu an Ramazan ayında pide şeklinde üretiyoruz sonrasında ekmek şeklinde olacak. 200 gr.'nı 4 TL'ye satıyoruz." dedi.

Ceran açıklamasında; 12 yıllık araştırmalar sonucu, mor meyve ve sebzelerden elde edilen antioksidanların hamura katılmasıyla oluşan mor ekmeğin besin değerinin de yüksek olduğunu ifade etti.

Nevşehir'de ilk kez üretilen 'mor ekmek' büyük ilgi görüyor. Videosunu izlemek için TIKLAYINIZ! 

•   MorMiks ürünümüz, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Avcılar Kampüsü içerisinde yer alan Teknokent Bölgesi’ nde Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nde, Prof.Dr. İhsan Kara ve ekibi tarafından bilimsel çalışmalar sonucu geliştirilen, kırmızı ve mor meyve-sebzelerden elde edilen antosiyanin kaynağı bir Ar-Ge ürünüdür.
  •   MorMiks ile yapılan ekmek ve unlu mamüller daha düşük glisemik indekse sahiptir.
  •   MorMiks, doğal antioksidan kaynağıdır.
  •   MorMiks, %100 doğaldır, yapay renklendirici içermez.
  •  ‘’MorMiks” veya “MorMiks” ile yapılan ürünlere, birkaç damla limon damlatılması durumunda renk kırımızı-pembe olacaktır. Bu test, “MorMiks”           in gerçek ve doğal olduğunu gösterir. Yapay renklendirici kullanılarak hazırlanan ürünlerde böyle bir renk değişimi gözlenmez.
  •   Vegan ve Vejetanlar için uygundur.

MOR EKMEK BİLGİ ve SATIŞ HATTI:  0 532 156 07 75
          "Crn Unlu Mamülleri"

İLETİŞİM ADRESİ: 

Avcılar mahallesi sağlık sokak No:4 Göreme / NEVŞEHİR

Mor Ekmek bir ilaç değildir!
Mor ekmek içerisinde barındırdığı mineraller sayesinde vücudu onarıcı bir etkiye sahiptir. Mor Ekmek asla bir ilaç değildir!

Mor ekmeğin faydalarına bakacak olursak, kalp ve damar hastalıklarına, yüksek tansiyona, kalp damar tıkanıklıklarına, böbrek yetmezliğine, kol ve bacak uyuşmalarına, diz ve kalça eklem ağrılarına, erken yaşlanma ile başlayan unutkanlık gibi hastalıklara iyi geliyor.

Mor ekmeğin faydası saymakla bitmiyor!

Mor ekmeğin faydalarını duyanların ilgisi her geçen gün artarken, unlu mamulleri firması mor ekmeğin yanı sıra birçok üründe de antosiyanin maddesini kullanmaya başladı.

Mor ekmeğin, normal yani beyaz ekmek ile arasındaki farkı da anlatan uzmanlar, tat olarak herhangi bir fark olmadığını fakat faydalarının saymakla bitmeyeceğini vurguladı.

Mor ekmek içerisinde barındırdığı mineraller sayesinde vücudu onarıcı bir etkiye sahip.

Mor Ekmek Nedir?
Mor Ekmek bilim ve yüksek teknoloji ürünüdür, bir tılsım veya mucize değildir. Mor renkli pigmentlerin sağlığa faydalı etkileri, tüm dünya tıp ve araştırma otoriteleri tarafından bilinmektedir.

Neden Mor?
Mor rengin kaynağı Antosiyonin adı verilen bir maddedir; böğürtlen, ekşi mor dut, yaban mersini, vişne, nar, patlıcan, mor soğan kabuğunda bulunan mor renk pigmentlerinden elde edilmektedir.

Mor renk kırmızı sebze meyvelerdeki aktif bileşenlerin doğal renginden geliyor. Aslında sebze ve meyvelerde sağlığımıza faydalı olan kısım şekerli olan kısım değil, rengini veren doğal kısım. Bu nedenle üretilen unlu mamüller de mor renkte oluyor. Teknoloji kullanılarak saflaştırıldığı için yapılan ürünün lezzetinde ve kokusunda bir değişiklik olmuyor. Yani mor renk unlu mamüller doğal tadında ve kokusunda. Tek fark içeriği mor bileşenlerce zenginleştirilmiş olması. Yani sentetik herhangi bir kimyasal içermiyor!

Neye yarar?
Günlük hayatta beyaz ekmek yerine Mor Ekmek tüketimiyle kronik birçok hastalığın tedavisine yardımcı olmak, ruhsal düzeni korumak, daha kaliteli ve dengeli bir yaşam sağlamak mümkündür; sürekli ve düzenli tüketimi önemlidir.

Mor Ekmeğin faydaları nelerdir?
Mor ekmeğin faydalarına bakacak olursak, kalp ve damar hastalıklarına, yüksek tansiyona, kalp damar tıkanıklıklarına, böbrek yetmezliğine, kol ve bacak uyuşmalarına, diz ve kalça eklem ağrılarına, erken yaşlanma ile başlayan unutkanlık gibi hastalıklara iyi geliyor.

Ne kadar tüketmeliyim?
Ne kadar tüketmeliyim diye düşünüyorsanız, dilediğiniz kadar tüketmede herhangi bir sorun yok. Mor bileşenleri ne kadar çok tüketebilirseniz sağlığımızın güçlendirilmesi de o kadar fazla olacaktır. Mor bileşenlerin tok tutucu özellikleri sayesinde daha dengeli beslenmek mümkün. Özellikle son zamanlarda ekmek tüketimiyle ilgili çok fazla bilgi kirliliği mevcut. Kimileri tamamen bırakmamızı, kimileri kepekli ve türevlerini tüketmemizi öneriyor. Biz ise antosiyaninlerce zenginleştirilmiş ekmeğin düşük glisemik indekse sahip olduğu, kan şekerini yükselten enzimleri yavaşlattığı ve böylece daha dengeli bir kan şekeri düzeyine erişmede kolaylık sağladığını bulduk. Üstelik tadı ve kokusu bakımından normal unlu mamüllerden hiçbir farkı yok! Antosiyaninler ileri teknoloji kullanılarak saflaştırıldığı için herhangi bir farklı tatta beraberinde gelmiyor. Tamamen doğal unlu mamül tadında! Özellikle kan şekeri problemi yaşayan herkesin, obezite problemi olanların ya da zayıflıktan dolayı şikayet edenlerin ve sporcuların kan şekerlerini normalleştirmeyi hedefliyoruz! Ülkemiz için ilk olma özelliği taşıyan bu gıdaların aktif maddesi Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nde, İstanbul Üniversitesi, Avcılar Kampüsü’nde üretiliyor.

Mor Ekmeğin sahtelerine dikkat!
Mor meyve ve sebzelerin renk pigmentlerinden alınan antosiyanin maddesinin hamura katılımı ile ortaya çıkan mor ekmeğin faydalarını anlatan uzmanlar, tüketicilere merdiven altı üretimler konusunda da önemli uyarılarda da bulundu. Mor ekmeğin sahtelerinden de kaçınılması gerektiğini ifade edilirken, “İster istemez bu konuda önümüzde sahte mor ekmekler çıkacaktır. Bunu anlamanın en kolay yolu, mor ekmeğe sıkılacak limon ile belli oluyor. Limon sıkılınca mor ekmeğimizin kırmızıya dönmesi ile ürünün gerçek olduğunu anlayabiliriz” denildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.