banner461

Nevşehir'de yaşayan göçmenler “Feridem” türküsünü seslendirdi

Çoğunluğu mültecilerden oluşan ve dünyanın dört bir yanından gelerek Kapadokya’da buluşan 12 sanatçı, tarihi güzellikleriyle ünlü Kapadokya’da bir araya geldi ve bir göç yolculuğunu anlatan Feridem türküsünü seslendirdi.

banner503
Nevşehir'de yaşayan göçmenler “Feridem” türküsünü seslendirdi
23 Eylül 2020 Çarşamba 13:41

banner143
banner134

Çoğunluğu mültecilerden oluşan ve dünyanın dört bir yanından gelerek Kapadokya’da buluşan 12 sanatçı, tarihi güzellikleriyle ünlü Kapadokya’da bir araya geldi ve bir göç yolculuğunu anlatan Feridem türküsünü seslendirdi. Türk, Suriyeli, İranlı, Afgan ve Çinli 12 sanatçının Türkçe seslendirdiği türkü sosyal uyumun en güzel örneklerinden biri oldu.

Müziğin Birleştirici Gücü Kapadokya’yı Renklendirdi... 

T.C. Nevşehir Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü öncülüğünde, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM)’nin Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Nevşehir Çok Yönlü Destek Merkezince gerçekleştirilen çalışmada,Feridem türküsünü seslendiren sanatçılar kendi göç hikâyelerinifarklı bir deneyimle bir kez daha yaşadı.

Binlerce yıllık medeniyetlerin izini günümüze taşıyan Kapadokya, bu özgün çalışma sayesinde farklı kültürlerden kişileri müziğin birleştirici çatısı altında buluşturdu. Çekimler Kapadokya’nın en önemli bölgeleri olan Göreme, Uçhisar, Ürgüp, Avanos ve Çavuşin’de gerçekleştirildi.

Refik Başaran'ın Dam Başında Sarı Çiçek (Feridem) Türküsünü gelin birlikte izleyelim...


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.