banner461

Türkiye'nin Patates Tohumu Depolama İhtiyacını Nevşehir Sağlıyor

Nevşehir Patates Tohumu Depolama Ve Sertifikasyonda Ülke İhtiyacını Karşılıyor...

banner503
Türkiye'nin Patates Tohumu Depolama İhtiyacını Nevşehir Sağlıyor
11 Şubat 2020 Salı 12:35

banner143
banner134

Ülkemizde her yıl yaklaşık 280 Bin ton civarında sertifikalı patates tohumu üretimi yapılmaktadır.  

Sivas, Kayseri, Konya, Eskişehir, Afyonkarahisar, Karaman, Aksaray, Yozgat, Amasya ve Erzurum gibi illerde üretilen  bu patates tohumlarının % 90 ‘ı ilimizde bulunan yaklaşık 1,5 Milyon tonu bulan kayadan oyma doğal soğuk hava depolarına getirilerek muhafaza edilmektedir.

Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından bu tohumların tamamının hastalık ve zararlılar yönünden kontrolleri yapılmakta gerekli numuneler alınarak ilgili laboratuvarlara gönderilmektedir. Bu tohumların son kontrolleri yapıldıktan sonra hazırlanan raporlar Bakanlığımız Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezine gönderilerek sertifikasyon işlemleri tamamlanmaktadır.

2019 üretim sezonu sonunda ilimize getirilen 215 Bin ton patatesin tohumunun  hastalık ve zararlılar yönünden tüm kontrolleri yapılarak, 200 Bin ton ‘u sertifikalandırılmıştır. Bu tohumlar 2020 üretim sezonunda kullanılmak üzere ilimizden ülke geneline sevk edilmekte ve yurt dışına da  ihraç edilmektedir.

Konuyla ilgili açıklama yapan Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Okan YILMAZ “ Üreticilerin yüksek verim ve hastalıklarla mücadelesinde sertifikalı patates tohumluğu kullanmalarını tavsiye ediyorum” diyerek 2020 üretim sezonun bereketli geçmesini temenni etti… 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.