banner461

Turuncu yelekliler temizliyor vatandaş pisletiyor...

Nevşehir Belediyesi temizliyor, biz pisletiyoruz. Çöpçü arkadaşlar topluyor, biz atıyoruz. Temiz Toplum, Temiz Çevre için LÜTFEN...!

Turuncu yelekliler temizliyor vatandaş pisletiyor...
10 Haziran 2019 Pazartesi 15:05

banner143
banner134

Nevşehir il genelinde mahalle ve sokaklarda bulunan mesire alanları ve çocuk parkları atılan çöplerden dolayı adeta çöplüğe dönerken, oturma banklarına ve oyun malzemelerine zarar verilmesi duyarlı vatandaşlarımızın tepkisini çekiyor.

DUYARLI OLALIM

Gün aşırı parkların temizliğinin yapılmasına rağmen duyarsız kişilerin çöpleri gelişi güzel yerlere atmasına duyarlı bazı vatandaşlar ise tepki gösteriyor. Yetkililer ise parkları kullananların daha dikkatli olması gerektiği, dinlenmenin yanı sıra çocukların oyun yerleri, yetişkinlerin spor yapabilecekleri yerler olduğu ifade edilerek parkların çöplerin çevreye gelişi güzel atılacak yerler olmadığı konusunda uyarıyor.

Belediye temizliyor vatandaş pisletiyor...

Nevşehir'de Yaz ayı ve havaların ısınması ile birlikte yine aynı sorun ve aynı manzara ile karşılaşıyoruz. Aslında sadece Nevşehir Merkez değil, Avanos'ta da Ürgüp'te de, Gülşehir, Derinkuyu, Hacıbektaş, Kozaklı, Acıgöl'de de durum hiç farklı değil. Bu çöpleri biz kendimiz yapıyoruz. Suçlu aramaya gerek yok. Suçlu bizleriz. O çöpü atan da, o çöpü ortaya koyan da, o sigara izmaritlerini fırlatanlar da bizleriz. Güzel parklar istiyoruz. Hizmet gelince, parklar yapılınca kırıyoruz, döküyoruz, pisletiyoruz. Hiçbir şey yapamazsak ortalığı çekirdek kabuğu ile dolduruyoruz. Ondan sonra yine biz bağırıyoruz. Neden temizlik yapılmıyor diyoruz. Allah yine bizi ıslah etsin.

Yazıktır, günahtır, ayıptır...

Her parka her mahalleye, her sokağa ve caddeye bir bekçi, bir polis ve bir belediye görevlisi dikilemeyeceğine göre insanlar kendilerine biraz çeki düzen vermeleri ve diğer insanlara ve çevrelerine karşı saygılı olmak zorundalar. Bu medeni olmanın herşeyden önce insanlığın gereğidir...

İşte en son FİB haber Merkezi  WhatsApp İhbar Hattına dün bir Nevşehirli okuyucumuz tarafından gönderilen fotoğraflarda Kapadokya Kültür Merkezi yanındaki piknik alanından içleri karartan görüntüler gönderildi. Bizde durumu Nevşehir Belediyesi Temizlik İşleri ile paylaştık. Sağolsunlar duyarlı davranarak hemen alanı temizlettiler. Ama bu böyle nereye kadar... ?

O temizlik işçisi senin annen, baban, kardeşin de olabilir... Yazık günah değil mi?

Nevşehir Belediyesi Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda çevreyi kirletenlere ; "Şehrimizin cadde ve sokaklarını siz kirletin, biz temizleriz. Sizin canınız sağolsun. Turuncu Yeleklilerimiz sizler için var..." sözleriyle inceden bir göndermede bulundu.

Ne kadar temizlerseniz temizleyin, halkımızda çevre temizliği konusunda bir anlayış ve duyarlılık göstermeleri gerekiyor. Çünkü Temizlik bilinci ve kültürü bizim inancımızda dinimizin direği olarak gösterildiğini unutmayalım. Çevremizi kirletmeyelim kirletenleri uyaralım...

Bu arada sözün bittiği yerde, aynı haberin benzerini her yaz sezonunda sizlerle farkındalık oluşturmak ve çevre temizliği bilinci adına hemen hemen her sene yapıyoruz. Bu bilinci oturtana kadarda yapmaya bıkmadan usanmadan devam edeceğiz. En son geçtiğimiz yıllarda FİB haber Merkezinde gündeme taşıdığımız haberimizde, Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin uygulamaya koyduğu örnek bir çalışmayı sizlerle paylaşmış ve Nevşehir Belediyesine çağrıda bulunarak aynısısından bizde isteriz demiştik. ‘Çekirdek Çitleyen Eşek’ heykeli...

Ama gelinen noktada maalesef ulusallara düşen haberlerden öğrendiğimiz bilgiye göre, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin çevreyi kirletenlere esprili tepki göstermek amacıyla Porsuk Çayı kıyısına koyduğu, bank üzerinde oturmuş 'Çekirdek Çitleyen Eşek' heykelinin de 2 kulağı, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından koparılmış... Söylenecek çok şey var ama sözün bittiği yerdeyiz...

Herkese nice sağlıklı mutlu huzurlu bir yaşam diliyor, temiz çevre temiz toplum temiz nesil temennisi ile ...

Kirletenler bizim Eşşekler ve temizleyenler ise fedekar turuncu yelekliler...

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.