banner461

Ürgüp'te çekilen Anadolu'nun Afgan Çobanları TRT Belgeselde

Ürgüp Karağandere Mahallesindeki bir ahırda çobanlık yapan Afganistanlı Hikmetullah, TRT Belgesel ekranlarında izleyiciyle buluştu.

banner503
Ürgüp'te çekilen Anadolu'nun Afgan Çobanları TRT Belgeselde
02 Mart 2020 Pazartesi 11:41

banner143
banner134

Savaş dolayısıyla Afganistan'dan kaçan ve 17 aydır Ürgüp'te çalışan Afgan çoban TRT Belgesel'de yayınlanan Anadolu'nun Afgan Çobanları belgeselinde ekranlara geldi.

Anadolu'nun Afgan çobanları belgeselinde Ürgüp'te yaşayan Hikmetullah "Burada en çok, ülkeni, vatanını sevmeyi öğrendim. Burada herkes ülkesine sahip çıkıyor." diyerek Ürgüp'ü ve Ürgüplüyü bir cümleyle özetledi.

Türkiye’de son yıllarda çobanlık mesleği çok fazla tercih edilmezken aradaki boşluğu genellikle Afganlar dolduruyor. Artık Anadolu’nun hemen her köşesinde bir Afgan çobana rastlamak mümkün. Ülkelerinde yıllardır süren savaş ve onun sonucu oluşan aşırı yoksulluk çözüm olarak Afgan erkeklerini İran ve Türkiye’de çalışmaya yöneltiyor. Çoğu kaçak gelip sonradan oturma ve çalışma izni alıyor. Savaşın ve yoksulluğun kararttığı umutlarını Anadolu topraklarında yeşertmeye çalışan pek çok Afgan çobandan üçü: Ramazan, Hikmetullah ve Gülmehmed… Henüz çocuk yaştayken evlendirilmiş; koca ardından da baba olmuşlar… Kendi hayatları yok, sadece aileleri için çalışıyorlar. Yönetmenliğini Arzu BALKIZ’ın üstlendiği “Anadolu’nun Afgan Çobanları” adlı 30 dakikalık belgeselde Konya, Trabzon ve Ürgüp'te çobanlık yapan üç Afgan’ın yaşantısı anlatılıyor.

İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.