banner461

İşte Uzaya çıkan ilk Türk Nevşehirli Durmuş Döven...

Uzaya çıkan ilk Türk Durmuş Döven'in Nevşehirli olduğunu biliyor muydunuz…

banner503
22 Kasım 2019 Cuma 12:32

banner143
banner134

FİB Haber / ÖZEL-Reysaş Lojistik ve Reysaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Nevşehirli değerli hemşehrimiz Durmuş Döven, iş hayatına başladığı ilk günden itibaren, yenilikçiliği en ön sırada tutan bir isim. Öyle ki Uzaya giden ilk Türk olacak kadar...

Uzaya çıkan ilk Türk Nevşehirli Durmuş Döven, FİB Haber Merkezinin bu günkü konuğu oldu: "Mig-29 Uçağı İle 13.09.2012 Tarihinde Durmuş Döven Uzaya Çıkan İlk Türk Ünvanını Kazanmıştır. Yerden Yaklaşık 24 km Yükseğe Çıkarak Uzay Üst Sınırı Olan Statosfere Ulaşmıştır.

Bu özeliği ile de Nevşehir'e bir farkındalık kazandıan değerli hemşehrimiz Durmuş Döven Türkiye Tarihinde Bir İlki Gerçekleştirmiş ve Uzay Sınırına Çıkan İlk Türk Olmuştur. "

Uzay'a Çıkan İlk Türk Nevşehirli Durmuş Döven'in o deneyiminin videosunu izlemek için TIKLAYINIZ!

Genç Nevşehirliler, İstanbul'da Reysaş Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Durmuş Döven ile görüştü. 

Durmuş DÖVEN, ilk okul ve orta okul döneminde annesinin memleketi Uçhisar'daki hatıralarını aktardı. Nevşehirli olduğunu ve çocukluk döneminde kendinde önemli bir iz bıraktığını aktardı. Genç Nevşehirliler Platformu Başkanı Ziya Ağca ve yönetim kurulu, Döven'e Ankara'da faaliyet gösterdiklerini aktardılar. Ayrıca gençlik döneminde iş dünyasına giren ve sektöre yön veren bilgi birikimlerini Ankara'da bir konferans salonunda gençliğe atacağının sözünü Platform Başkanı AĞCA'ya verdi. Ayrıca uzaya çıkan ilk Türk olarak anılarını uzun uzun anlattı ve ardından kendi uçağını kendi kullanan bir pilot olması ise takdir edilecek bir durum. 

Uzaydan Dünya'nın yuvarlak olduğunu gördüm...

Uzaya giden ilk Türk olarak tarihe geçen Reysaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, ilginç açıklamalarda bulundu.

Dünyada 67’inci kişi olarak uzaya gidip geldiğini vurgulayan Döven, "Günde 18 saat çalışıyorum. Ayakta duracak halim yok. Bir çoban Sabah kalkıyor akşam yatıyor benden daha mutlu. Belki benden daha uzun yaşayacak. Demek ki para saadet getirmiyor. Sadece biz arkasından koşturuyoruz. Çok paranın faydası yok, yaşayabileceğiniz kadar kazanın. Çok para kazanmak istiyorsanız, burada oturmayacaksınız. Biz istiyoruz ki siz burada oturun. Bizim paramıza ortak olmayın. Öncelikle zengin olmak için çok çalışmak lazım, şansınızın da iyi gitmesi lazım" dedi.

STRATOSFERE ÇIKMIŞTI

Türk işadamı Durmuş Döven, 2012 yılında yaklaşık 50 bin dolar ücret ödeyerek, bir MIG-29 jeti ile, Rusya’da uzay seyahat programına katılarak 78 bin feet (yaklaşık 24 km) yükseklikteki stratosfere çıkmıştı. Döven, böylece uzaya çıkan ilk Türk ünvanını almıştı.

Durmuş DÖVEN sektördeki yatırımlarını şu şekilde aktardı. '' Reysaş Lojistik ve Reysaş GYO şirketleriyle BİST'te işlem gören Reysaş Grubu, 2020 için 1,3 milyar TL'lik ciro hedefi belirledi. Reysaş Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, şirketin borsadan çıkacağı söylentilerine karşılık, BİST'ten ayrılmayacaklarını söylüyor. '' 

Durmuş Döven kimdir?

Reysaş Yatırım Holding, Yönetim Kurulu Başkanı

Durmuş Döven, 18 Nisan 1961’de Ankara’da doğdu. İlk ve ortaokuldan sonra ticaret lisesinde öğrenimine devam etti. Döven, liseden mezun olunca, önce Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nü daha sonra da Anadolu Üniversitesi İş İdaresi Bölümü’nü bitirdi. Maltepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi üzerine de Yüksek Lisans yapan Durmuş Döven’in, okumak ve öğrenmek en büyük emellerinden birisi. Halen üniversitelerde ders veriyor, konferanslara katılıyor.

Durmuş Döven, ticaret hayatına 1978 yılında küçük bir sermaye ile başladı. Henüz 16-17 yaşlarında lise ikinci sınıf öğrencisiyken, bugün iş dünyasın da ki birçok holding ve önemli şirketin geldiği yer olan Çıkrıkçılar Yokuşu’nda ilk ofisini açtı. Hem çalışıp hem de okuluna devam etti. İlk olarak mefruşat ve dekorasyon üzerine kurduğu şirketi ile ağırlıklı olarak bankaların işlerini yaptı. Ardından bir müşavirlik firması kurdu. O dönemin büyük yabancı firmalarına danışmanlık yapıyordu. Bunun yanı sıra inşaata da adım attı. Ankara’da birçok banka şubesi yaptı. Sadece Ankara’ da değil, Türkiye’nin birçok kentinde inşaatlara devam etti. Durmuş Döven, bir taraftan da yap-sat konut işlerine devam ediyordu. Uzun yıllar bu işlerle uğraştı. Ayrıca, çelik konstrüksiyondan fabrika gibi çeşitli sanayi tesisleri inşa etti. Durmuş Döven bir yandan iş hayatı derken diğer yandan da okul hayatını devam ettiriyordu.

Otomotiv bayiliği yaparken kendi araçlarını İstanbul’dan Ankara’ya taşımak için başladığı lojistik işini bugün dev bir yapıya dönüştüren Durmuş Döven, Reysaş ile gerçekleştirdiği hamleler sayesinde hizmet sektöründe adı sık duyulan bir isim oldu. 1978 yılında başlayan iş hayatına o kadar fazla iş sığdırmış ve başarılı olmuş ki; on parmağında on marifet olan işadamlarından biri. Günümüze gelindiğinde ise 600 adet özmal tır, kendisine ait 2’si aktif 7 demiryolu istasyonu, 1000 vagon, 1000 tren konteyneri, 38 depo, 19 adet TUV Türk Muayene İstasyonları İşletmesi, 600 adet İstif Makinesi, GES Tesisleri, Türkiye’nin en büyük endüstriyel yem bitki alanları, besi üretim çiftliği, 2 adet Hilton Oteli ve 2 adet Halka Açık Şirketine sahip büyük bir yatırım ve organizasyon şirketi sahibi.

Reysaş Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven aynı zamanda “Türkiye’nin Depocusu” olarak da anılıyor. Önümüzdeki beş yıl içinde 1,2 milyon metrekare olan lojistik depo alanını 1,5 milyon metrekareye çıkartmak gibi de ciddi bir hedef belirlemiş durumda.

FİB Haber Merkezi olarak Değerli Nevşehirli hemşehrimiz Durmuş Döven'i tebrik ediyor çalışmalarında başarılar diliyoruz.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.