banner461

Nevşehir'de Koyun Otlatan Çoban 3 Bin Yıllık Tarihi Kalıntı Buldu

Nevşehir merkez ilçeye bağlı Özyayla köyünde koyunlarını otlatan çoban yaklaşık 3 bin yıllık tarihi kalıntı buldu...

banner503
Nevşehir'de Koyun Otlatan Çoban 3 Bin Yıllık Tarihi Kalıntı Buldu
09 Haziran 2020 Salı 20:00

banner143
banner134

Nevşehir merkez ilçeye bağlı Özyayla köyünde koyunlarını otlatan çoban yaklaşık 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen tarihi eser niteliğinde 30 parça tarihi kalıntı buldu...

Nevşehir'de koyunlarını otlatan çoban, tarih buldu

Edinilen bilgilere göre, Yasin Bozdemir Özyayla köyünde koyun otlattığı dağlık mevkiide toplam otuz (30) adet Hitit dönemine ait 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen tarihi eder buldu. 

Daha sonra durumu aile büyüklerini ziyaret için köyünde bulunan Nevşehir Dernekler Federasyonu (NEVDERFED) Başkanı İsmail Uğurlu ile paylaştı. Başkan Uğurlu'da tarihi parçaları Nevşehir Müze Müdürlüğüne götürerek tutanak karşılığında teslim etti.

NEVDERFED Başkanı İsmail Uğurlu, Hitit dönemlerine ait toplam 30 adet 3000 Yıllık tarihi parçaları ülkemize, insanlığa yararlı olmak, kültürel varlıkların korunması ve vatandaşlara örnek olsun diye Nevşehir Müze Müdürlüğüne teslim ettiklerini ifade etti.

Uğurlu, www.fibhaber.com'a yaptığı açıklamasında şunları kaydetti: "Köyümüzde bulunan bu tarihi parçaları sorumluluk gereği Nevşehir Müzesine teslim ettik. Koruyup sergileyemedikten sonra bunun hiçbir önemi yok. Çünkü bunlar gelecek nesillere ışık tutacak eserler. Bu tür eserleri elinde barındıran vatandaşlar, bunları ilgili yerlere teslim ederlerse ülkemiz için daha yararlı olur. Vatandaşlarımızın ellerindeki tarihi heba etmemeleri, yetkililere teslim etmelerini istiyorum." dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.