banner461
banner195

Nevşehir'e Bitki Sağlığı Teşhis Ve Analiz Laboratuvarı Kuruluyor

Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) tarafından Nevşehir, Niğde, Aksaray, Kayseri, Tokat ve Bitlis illerinde faaliyet gösteren üyelerin katılımıyla Nevşehir’de İstişare Toplantısı düzenlendi.

Nevşehir'e Bitki Sağlığı Teşhis Ve Analiz Laboratuvarı Kuruluyor
14 Mart 2019 Perşembe 18:53

banner143
banner134

Dünya'nın Üçüncü Türkiye'nin İlk Özel Yetkili ‘Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarı’ NEVÜ’de Kuruluyor.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi Mustafa Hayri Efendi Salonu’nda düzenlenen toplantıya; Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, Tarım ve Orman Müdürü Okan Yılmaz, Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Murat Asiltürk ile davetliler ve konu uzmanları katıldı.

Ülkemizde üretilen tohumluk bitkilerin Tarım ve Orman Bakanlığından onaylı kritik öneme sahip patates ağırlıklı olmak üzere bitki sağlığı, teşhisi ve analizi sonrasında sertifikasyonlarının TÜRKAK’ tan akredite laboratuvar koşullarında,Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi/Kapadokya Teknopark bünyesindeki bağımsız bir binada yer alacak ve TSÜAB Tohum Sertifikasyon Anonim Şirketi tarafından kurulacak Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarı ve idari ofislerin kuruluş aşamaları ile ilgili olarak, istişareler yapıldı veen kısa zamanda İlimi Nevşehir'e kazandırılacağı belirtildi.Dünya'nın Üçüncü ve Türkiye'nin İlk Özel Yetkili Merkezi Olacak

İstişare toplantısından sonra katılımcılar Kapadokya Teknopark alanı içerisinde TSÜAB Tohum Sertifikasyon A.Ş. tarafından kurulacak olan "Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarı" binasını gezerek saha incelemelerinde bulundu.

Kurulacak olan laboratuvar ülkemizin hem ithalata bağımlılığın azaltılması, hem sertifikalı tohumluk üretim ve kullanım oranlarının artırılabilmesi için tohum kontrol ve sertifikasyon sisteminin özel yetkili olarak uygulamaya sokulması hususunda bir ilk olacak. Yıllık 500.000 ton tohumluğun laboratuvar, depo ve tarlada kontrollerinin yapılmasının planlandığı laboratuvarın teknik özellikleri hakkında bilgilendirme Kapadokya Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Dr. Öğr. Ü. Cevahir Altınkaynak tarafından katılımcılara aktarıldı. Dr. Altınkaynak; laboratuvar bünyesinde yıkama, preparat, göz alma, toprak numunesi hazırlık odalarının ayrıca mikoloji, nemotoloji, viroloji, moleküler biyoloji, mikoloji ve entomoloji laboratuvarlarının yer alacağı, laboratuvar kullanımına yönelik bitkinin laboratuvar testlerinin doğrulanması ve canlılık testlerinin yapılacağı sera alanı ve tarlada denetimlerinin yapılacağı arazinin tahsis edilmesine yönelik gerçekleştirilen plan üzerinde açıklamalarda bulundu.

Kapadokya Teknopark bünyesinde kurulacak olan "Bitki Sağlığı Teşhis ve Analizi Laboratuvarı" ileri düzeyde araştırma ve bitkiye zararlı organizmaların tespit edildiği, zararlılarla mücadele hususunda gerekli verilerin sağlandığı Dünya'da üçüncü Türkiye'de ise ilk olacak bakanlık tarafından özel yetkili bir merkez olacaktır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.