banner461

1 Soru 100 Cevap

Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti (NGC) tarafından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" nedeniyle “1 soru 100 cevap” isimli gazete çıkarıldı.

banner503
1 Soru 100 Cevap
17 Temmuz 2017 Pazartesi 11:33

banner143
banner134
Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti (NGC) tarafından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" nedeniyle “1 soru 100 cevap” isimli gazete çıkarıldı.
Gazetede sadece Nevşehir’deki protokol, STK temsilcileri ve vatandaşların 15 Temmuz ile ilgili düşünceleri yer aldı.
NGC olarak, “Nevşehir’e 15 Temmuz ile ilgili ne düşündüklerini sorduk” ve 100 kişiden cevap aldık. İşte o cevaplar...
15 Temmuz’da ne oldu?
Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış olan FETÖ mensupları, emir komuta zincirinin dışına çıkarak 15 Temmuz 2016 Cuma akşamı saat 21:00 sularında bir askeri darbe girişimi başladı. 15 Temmuz darbe teşebbüsü Ankara ve İstanbul’da eş zamanlı olarak başlatıldı. İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri, Atatürk Havalimanı ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü zapt edildi. Ankara’da ise devletin Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gölbaşı Polis Özel Harekat Merkezi gibi stratejik kurumlarına bombalı saldırılar düzenlendi. Her iki şehirde de darbeciler kaçırdıkları F-16’larla alçak uçuşlar gerçekleştirdi.
İstanbul ve Ankara’daki TRT binaları işgal edilerek, kendisini “Yurtta Sulh Konseyi” olarak Tanımlayan darbeci çete üyelerinin hazırladığı bildiri zorla okutuldu. Metnin içerisinde sokağa çıkma yasağının yanı sıra tüm özel yayın organlarının bu bildiriyi okumasına dikta edildi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Başbakanlık ile birlikte çeşitli Belediye binalarına saldırılarda bulunuldu. Cumhuriyet tarihinde ilk kez Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne darbeci çete tarafından kaçırılan F-16 uçaklarından bomba atıldı. Ulusal televizyon kanallarından canlı bağlantı ile halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu darbe teşebbüsünün TSK içinde küçük bir azınlığın kalkışması olduğunu belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan millete, iradesine sahip çıkmak için sokaklarda darbeye direnme çağrısında bulundu ve halk darbe kalkışmasını engellemek için sokaklara çıktı. Darbeciler, silahsız bir şekilde sokağa çıkan halka ateş açtı. İstanbul ve Ankara’daki darbe karşıtı protesto ve direniş eylemlerinde 248 sivil hayatını kaybetti. 2196 kişi gazi oldu. 24 Darbeci ölü, 50 Darbeci yaralı ele geçirildi.
15 Temmuz ülke ve toplum tarihimiz açısından bir milat noktasıdır. Fert, millet, devlet ve medeniyet açısından tarihin önemli bir eşiğinde olduğumuzu göstermektedir. Bu zor zamanda hemen her vatandaş darbe girişimine tepki vermiş ve ortak ideal çerçevesinde halk bir araya gelerek bir destan yazmıştır. 15 Temmuz sadece bugünlerde değil, Türkiye tarihinde demokrasi zaferi olarak yer alacaktır.
İşte 100 kişinin 15 Temmuz cevabı
İlhami Aktaş Nevşehir Valisi: 15 Temmuz, milletin devleti ile et ve tırnak gibi olduğu, bunları ayırmaya çalışacakların tankları, uçakları da olsa tek dişi kalmış canavar kadar cürmü olmadığının dünyaya gösterildiği gündür.
Mustafa Açıkgöz AK Parti Milletvekili : Hainlere, alçaklara bu ülkeyi yedirmeyeceğiz. O gün milletimiz vatanına, bayrağına sahip çıktı, bundan sonra da sahip çıkacak. Unutmadık, unutturmayacağız.
Murat Göktürk AK Parti Milletvekili: Türk milletinin tarihinde gördüğü en büyük ihanet.
Ebubekir Gizligider AK Parti Milletvekili: Darbeyle susturulmaya çalışılan ezanlar, selalarla ezanlarla geri püskürtüldü. 15 Temmuz sadece bir darbe girişimi değil, bu milletin gördüğü en büyük istilâ girişimiydi. Tarihte Kudüs’ün işgalinin yıldönümü olan 15 Temmuz’da, ümmetin kalesi düşürülmeye çalışılmış, Allah’ın yardımı, cumhurbaşkanımızın duruşu ve milletin cesaretiyle karanlık gece nurlu bir sabaha dönmüştür.
Hasan Ünver Nevşehir Belediye Başkanı: 15 Temmuz milli iradenin, tarihin altın sayfasına yazdığı destanın, bayraklaştığı gündür.
Mehmet Artunay Emniyet Müdürü: Polis teşkilâtı olarak, bu ülkenin her zaman sigortası olacağız. Şehitlerimizi unutmayacağız ve bu ülkeden terör örgütlerini kazıyacağız.
Bayram Ekici Gazeteciler Cemiyet Başkanı: Bu topraklar çok hain gördü ama TÜRK milleti hepsini tarihe gömdü. Vatan, bayrak ve demokrasi için milletimizin bir kez daha kenetlendiği gündür 15 Temmuz.
Mehmet Ali Tanrıver AK Parti İl Başkanı: Milli birlik ve beraberliğimizin yeniden diriliş günüdür.
Savaş Benli İl Özel İdare Genel Sekreteri: 15 Temmuz, demokrasinin emsalsiz zaferidir.
Arif Parmaksız NTSO Başkanı: 15 Temmuz’un ilk yıldönümünde bu hain girişimi lânetliyoruz. Türk milleti, 15 Temmuz’da da demokrasiden yana durarak düşmanlara boyun eğmemiştir. Şurası çok iyi bilinmelidir ki; Bu millet, bu ülkeyi böldürmez. Biz, teröre inat yatırıma ve üretime devam edeceğiz. Bizi kimse durduramaz.
Ramazan Çiftçi İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı ve Vatan Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı: 15 Temmuz, iman gücümüzün göstergesidir.
Murat Öztürk Derinkuyu Kaymakamı: 15 Temmuz hain darbe girişimi, devletimizin ve milletimizin top yekûn, tek yürek olarak verdikleri gerekli mücadele ile akamete uğratılmıştır. Bundan sonra da bu devlet ve millet, birlikteliği her türlü sorunun üzerinden gelmemiz için yegâne kuvvetimizdir.
Ahmet Balcı Derinkuyu Belediye Başkanı: Vatana, millete, demokrasiye, cumhuriyete ihanettir.
Cengiz Çavdar Yazıhüyük Belediye Başkanı: İstikrara vurulmak istenen en ağır darbedir.
Halit Elma Kaymaklı Belediye Başkanı: Allah, bir daha böyle günler yaşatmasın.
Cengiz Ekici Kültür Turizm İl Müdürü: Vatan ve bayrak tek hazinemiz, buna ihanet edeni asla affetmeyiz.
Aykut Satırlı Nevşehir Orman İşletme Müdürü: Türkiye’nin yeniden doğuşu.
Ahmet Taygurt Ticaret İl Müdürü: İhaneti unutmayacağız.
Mustafa Ünlüer Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü: Vatanımızın bütünlüğüne, milletimizin birliğine ve bayrağımıza yapılmış alçak bir darbe girişimi.
Coşkun Kırtıl TÜRSAB Kapadokya BYK Başkanı: Türk halkı, yapılan bu ihaneti unutmayacak.
Murat Asiltürk TKDK İl Koordinatörü: Vatan, millet, bayrak ve devlettir tek derdimiz, niyetini bozan varsa ister cephe ister meydan orada tepeleriz.
Zehra Aslan İşçi: İnşallah bir daha böyle günler yaşamayız. Vatana ihanettir.
Musa Ertaş İşadamı: Rabbim, bizleri bir daha böyle bir imtihandan geçirmesin.
Fehmi Selvi Mühendis: Söz konusu vatan, bayrak, millet olunca herkes tek yumruk olur, olduk ve olacağız.
Tahir Akbaş Mühendis: Vatan hainleri asla Türkiye'yi bölemez.
Muharrem Küçükgül Doktor: Türk bayrağı, devleti mevzu bahis olduğunda bu millet, ihaneti asla unutmaz, varlığını ve bütünlüğünü ortaya koyarak, görüldüğü gibi kendini siper eder.
Eda Özdem Muhasebe Müdürü: 15 Temmuz’daki hain saldırıda ölen şehitlerimiz asla unutulmayacaktır.
Oğuz Özdem Araştırmacı Gazeteci Yazar: Umarım siyasî ayağı dahil bütün failler, adalet önünde hesabını en ağır şekilde öder.
Ayşegül Canpolat İş Güvenliği Uzmanı: 15 Temmuz'da  yapılan hainlik, ilk günkü gibi hatırlanacaktır.
Selma Küçükgül İktisatçı Gazeteci: Hala tespit edilmemiş veya edilip korunma altına alınmış hainlerin, zamanla tekrar diğer cemaatçilerle birleşerek örgütleneceği korkusunu yaşamıyor değilim. Çözüm kökünden kazımaktır. Ne mutlu Türküm diyene.
Ayşe Kara Ev Hanımı: Allah, O günleri bir daha göstermesin. Bir çok masum öldü. Vatanıma canım kurban olsun. Bizler İstiklal harbini kazanan Nene Hatunlarız, yine siper oluruz.
Hasan Ilgıt Çiftçi: Nereden bilirdik FETÖ’nün böyle hain olacağını? Bir zamanlar biz de dini bütün diye severdik. 75 yaşındayım. Bayrağıma toprağıma ihanet edene lânet olsun.
Sami Türkay KAFSİD Başkanı: Ülkemiz gerçekten bir dönüm noktası yaşadı. Çok büyük bir tehlike atlattı.
Kamil Duru Çat Belediye Başkanı: Ulusal marşı “Korkma” ile başlayan, Allah’a inanan bu milleti mağlûp etmeye hiç kimsenin gücü yetmemiştir, bundan sonra da yetmeyecektir.
Selahattin Şahin Belediye Basın Müdürü: Hainlere Türk milletinin vurduğu şamardır.
Muammer Başer Gazeteci: 15 Temmuz, hainlerden arınmış güzel ve başarılı günlerin geleceğinin başlangıcıdır.
Yakup Dinler KAPTİD Başkanı: Hain örgüt FETÖ ile en başta siyasi ayağı olmak üzere her alanda kararlı bir şekilde mücadele edilmelidir.
Hüseyin Hamo Suriyeli Mülteci: Türkiye’nin içindeki hainlerin dış düşmanların desteği ile kurduğu büyük bir tuzaktı. Türkiye tüm Müslümanların hamisidir, Türkiye’nin ve Erdoğan’ın yanındayız.
Mustafa Abdullah Bayır Bucaklı Sığınmacı: Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm mazlum Müslümanlara ve Türkmenlere zor günde şefkat elini uzattı. 15 Temmuz gecesi sabahlara kadar hainlerin bertaraf olması için gözyaşları içinde Allah’a dua ettik.
Esadullah Mosevi Afgan Mülteci: O gece tüm dünya, Türklerin yardımsever ve konukseverliğinin yanında cesur bir millet olduğunu gördü. 15 Temmuz gecesi ve sonraki geceler ben de bize kucak açan bu vatan için nöbete çıktım. Allah, Türkiye’yi korusun.
Salih Şener Vatandaş: 15 Temmuz, yalnızca bir kişiye ya da siyasi iktidara değil, Türk devletine ve milletine yapılan bir kalkışmadır. Türk milleti olarak Yüce Allah’tan dileğimiz, milletimizin böyle günleri tekrar yaşamamasıdır.
Memiş Tüfekçi Şehit yakını: Bir ölür, bin diriliriz.
Mahmut Kemikkıran Hafız: Allah'ım bir daha bu aziz millete 15 Temmuz yaşatmasın. Kara bir geceydi.
Mustafa Şen Nevşehir Dernekler Federasyonu Genel Başkanı: 15 Temmuz'u unutmadık, unutturmayacağız...
Osman Aytekin Gazeteci Yazar: 15 Temmuz’u unutmayacağız; kendisi içeride, kökü dışarıda olan darbe heveslilerinin kökü  kazınmalıdır.
Mustafa Karakaya Yönetmen: Hiç bir darbe ya da darbe girişimi, sebebi ne olursa olsun kabul edilemez.
Özden Taşğın Akademisyen: 15 Temmuz halkın devletini koruduğu gündür.
Mehmet Varol MHP eski Milletvekili: 15 Temmuz bizim için; imanın, cesaretin ve dik duruşun ifadesidir.
MHP Nevşehir İl Teşkilatı: 15 Temmuz kalkışmasının yıldönümünde, bir daha darbeler ve 15 Temmuzların yaşanmaması için Milli ve Liyakat sahiplerine görev verilmesini, bu hain darbe girişiminin "siyasi ayağının" bir an önce açığa çıkarılmasını temenni ediyor, 15 Temmuz da ve vatanın her köşesinde canını veren şehitlerimize Allah'tan rahmet Aziz Türk Milletine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
İsmail Ördü NEVESOB Başkanı: En büyük güç milli iradedir.
Dr. Rahim Ünlübay Sağlık İl Müdürü: Bu milletin gördüğü en büyük hainliktir.
Mustafa Uğur Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı: Yüce Türk milleti, 15 Temmuz'da  yaşananları asla unutmayacak. Ne mutlu Türk'üm diyene. Tüm şehitlerimizin mekânı cennet olsun.
Halil Doğan Tüm Nevşehirliler Federasyonu Genel Sekreteri: Eziklerin, kalıntıların, kriptoların devletimizin temelinden kazınması dileğiyle. 15 Temmuz'u unutmayacağız...
Nuri Cingil Göreme Belediye Başkanı: 15 Temmuz milletin dirilişiydi. Milletin birlik içerisinde hainlere geçit vermediği bir geceydi.
Ümmühan Kart Vatandaş: Korku dolu bir geceydi.
Ahmet Avcı Rehber: Ülkemizin uçurumun eşiğinden döndüğü bir gündü.
Selim Beyaz Öğretmen: Bir milletin tarih yazdığı geceydi.
Ahmet Gönenç Esnaf: Selaların darbeyi bastırdığı bir gündü.
Sevil Toprak Turizmci: Demokrasiye yapılmış en büyük saldırı ve kara bir lekeydi.
İlyas Özmen Şoför: silâhsız insanların, koskoca tankları teslim aldığı bir kahramanlık günüydü.
Musa Özyurt Öğretmen: Uçaklara taş atan, tankları kovalayan bir milletin yenilmezliğinin ispatıydı.
Tuğba Asil Öğrenci: Korkunun ve karanlığın, cesaret ve aydınlığa dönüşmesiydi.
Ali Güçlü İşçi: Milletin özgürlüğüne ve tercihine hazmedilemeyişin kara bir sonucuydu.
İsmail Sucu Turizmci: Demokrasinin kazandığı bir gündü.
Fatma Yıldız Ev hanımı: Benim için 15 Temmuz, Ömer Halisdemir sonra ise 250 şehit
Ahmet Soley Vali Yardımcısı: Ülkemizde böyle bir felâketin bir daha yaşanmaması, FETÖ terör örgütü yanlılarının lâyık oldukları şekilde cezalandırılmaları, birlik ve beraberliğimizin ebediyen devam edeceği temennileriyle.
Cengiz Gülen Kızılay Şube Başkanı: Darbenin her türlüsüne karşıyız. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.
Yakup Öztürk İl Müftüsü: Milletin ve devletin bekası için, toplumun maneviyatını diri tutmak için okunan selalar.
Murat Dinç Rehberler Odası Başkanı: 15 Temmuz hain darbe girişimi göstermiştir ki; milletimiz, istediğinde tek yürek olup, hainlerin ve millet düşmanlarının plânlarını alt üst edebilme kabiliyetine sahiptir.
Ali Karaaslan Uçhisar Belediye Başkanı: Milletimizi tanımayanlar, onlara yataklık yapanlar ve aldatılanlar, şunu bilsinler ki tarihte olduğu gibi, 15 Temmuz’da da Türk milleti kendisini ispatlamıştır ve ispatlayacaktır.
Tevfik Ekici Simtel Ofset Gen.Müdürü: 15 Temmuz, devletimiz ve milletimizin karşı karşıya kaldığı en büyük ihanetlerden birini, aziz Türk milletinin zaferle engellediği gündür.
Fahri Yıldız Ürgüp Belediye Başkanı: Malazgirt neyse 15 Temmuz da odur, Kıbrıs barış harekâtı neyse 15 Temmuz da odur, Çanakkale neyse 15 Temmuz odur. Türk milleti yenilmemiştir, yenilmeyecektir. Din kisvesi altında bu millete zehir enjekte etmek isteyen gafiller başaramayacaksınız, bu milleti yenemeyeceksiniz!
İbrahim Salaş NTB Başkanı: Atalarımız Kurtuluş Savaşında vatan için, toprak için nasıl can vermişse, biz  de 15 Temmuz’da olduğu gibi demokrasimiz için can vermeye hazırız.
Mehmet Eravcı Özel Altınyıldız İlköğretim Müdürü: 15 Temmuz, Türkiye Cumhuriyetimizde Fetret Devrinin sona ererek yeniden yapılanma ve yükselme döneminin başladığı tarihtir.
Alpaslan Körükcü Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri: 15 Temmuz, ipini başkasının eline veren FETOŞ’un, doğduğu topraklarda ihanetin en üst noktası olan vatan hainliğine kalkıştığı ancak asil Türk milletinden en sert tokadı yediği gündür.
Cavit Vergiveren Versa Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı: Türk milleti demokrasiye nasıl sahip çıkılacağını 15 Temmuz’da bütün dünyaya göstermiştir.
Faruk Özaltın Özaltın Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı: Bayrağını yere düşürmeyen aziz Türk milleti hep var olsun.
Tayfur Urgenç Türk Eğitim-Sen Başkan Adayı: Sömürgeci batı ve  işbirlikçi piyonlar, Türk milletinin bayrak ve vatan sevgisini 15 Temmuz’da tekrar öğrendiler. Aziz Türk milleti bayrağını eline alarak “çağdaş(!)” Dünyaya demokrasi dersi vermiştir.
Ramazan Gönül İşadamı: Aziz Türk milleti, tarihteki en büyük ihanet çetesini çökertti.
Abdullah İnal CEO: Yüzyıllardır var olan bir ulusun 6 saate sığdırılmış varoluş mücadelesi.
Yasin Güleç Vatandaş: Türk milletinin bağımsızlık gücü.
Emre Ağır Vatandaş: Vatanın ne kadar önemli olduğunu anladım. Onsuz her şeyin boş olduğunu... Ve şehitlerimizi... Vatan uğruna gözümüzü kırpmadan şehit olabileceğimizi...
Ferhat Önen Muhasebeci: Vatan toprakları kutsaldır, kaderine terk edilemez.
Resul Karakuş Finans Muhasebe: Hani kâfirler seni tutuklamak veya öldürmek ya da (Mekke’den) çıkarmak için tuzak kuruyorlardı. Onlar tuzak kuruyorlar. Allah da tuzak kuruyordu. Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır. (Enfal Suresi...)
Rasim Dursun Vatandaş: Eşim ve evlâdıma hakkınızı helâl edin, vatan beni bekliyor deyişim.
Turgay Çetin Kamu-Sen İl Temsilcisi: Türkiye’ye yapılmış ve alt yapısı hazırlanmış en büyük ihanet.
Tuğba Körükcü Gurbetçi: Deli gibi sevmek ruhumuzda var.
Serkan Şen Öğretmen: Türk milletinin dünyaya gösterdiği demokrasi dersi.
Dağıstan Özaltın Özaltın Mobilya - Nevbims Yön. Kur. Bşk: Türk halkı Çanakkale savaşında olduğu gibi vatanına, bayrağına ve toprağına ucunda ölüm dahi olsa sahip çıkacağını  dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın sayesinde 15 Temmuz 2016 hain darbe girişimi gecesinde tüm dünyaya göstermiş oldu.
Osman Körükcü Muhtar: En az kurtuluş savaşı kadar önemli, Türk milletinin 24 saatlik  kurtuluş ve beka mücadelesidir.
Ersan Erkut AK Parti eski İl Başkanı: 15 Temmuz, Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasına yönelik vatan hainlerince; bir işgal, bir darbe, bir ihanet girişimine karşı, güçlü Türkiye lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın ve aziz milletimizin kalkışmaya karşı canları pahasına vermiş oldukları, bir kahramanlık, bir vatan sevdası destanıdır.  
Rıfat Gül Gülbims Yön.Kur.Bşk: 15 Temmuz, ülkeyi eline geçirmek isteyen FETÖ’cü hainlere Türk milletinin en sert tokadı vurduğu gündür.
Rabia Akkuş Öğretmen: Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır derler. Üzerimizde kâbus gibi kümeleşmiş bir karanlık, aydınlanmamız konusunda, bir olmamız konusunda bize itici bir güç oldu. Düşman, bizleri bir kere daha birbirimize kenetledi.
Ragıp Özaltın Altınyıldız Koleji Yönetim Kurulu Bşk: 15 Temmuz kahraman Türk milletinin en büyük demokrasi bayramıdır. Kutlu olsun.
Fatih Kılınç Radyo Nevşehir Yönetim Kurulu Başkanı: Türk milleti 15 Temmuz'da vatanının üzerinde oyun kurmak isteyenlere en büyük dersi vermiştir.
Sebiha Karadöl Hemşire: Allah o kara geceyi bir daha  göstermesin. Vatan mevzubahis olunca büyük Türk milleti tek yumruk olur.
Esra Arslan Tıp Fakültesi Öğrencisi: Bu hainler artık anlamışlardır. Biz, Kurtuluş Savaşı’nda şehit olan atalarımızın ruhunu taşıyoruz. Toprağımız için canımızı veririz. O gece hainler gerekli cevabı almışlardır.
Mustafa Öz İmam: İmtihan. Çağdaş fil vakası.
Serhat İğdeci Altınyıldız Koleji Gen. Müd.: Türk halkının darbelere karşı en büyük demokrasi zaferidir.
Fatmagül Sevi Öğretmen: Türk milleti o gün yapması gerekeni yaptı.

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

Etiketler; #1 Soru 100 Cevap

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.