banner461
banner195

AHİKA Kalkınma Kurulu 8.Toplantısı Niğde'de Yapıldı

Ahiler Kalkınma Ajansı Aylık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı 8. Kalkınma Kurulu Toplantısı ile aynı günde, 25.06.2013 tarihinde Nigde Grand Hotel’de yapıldı.

AHİKA Kalkınma Kurulu 8.Toplantısı Niğde'de Yapıldı
27 Haziran 2013 Perşembe 15:59

banner143
banner134

 AHİKA HAZİRAN AYI YÖNETİM KURULU TOPLANTISI NİĞDE ‘DE YAPILDI.

 

Ahiler Kalkınma Ajansı Aylık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı 8. Kalkınma Kurulu Toplantısı ile aynı günde, 25.06.2013 tarihinde Nigde Grand Hotel’de yapıldı. 

 

Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Valisi Ali Kolat’ın başkanlık ettiği toplantıda, Aksaray, Kırıkkale Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illerinin, Valilerinin yanı sıra, Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Başkanları ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarından oluşan Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu üyeleri de hazır bulundu.

 

Toplantı öncesi bir açıklama yapan Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Valisi Ali Kolat şunları söyledi:

 

“Bir Önceki Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararlarla ilgili çalışmaları değerlendirerek başlayacağımız toplantı, gündem maddeleri ile devam edecektir.

Bildiğiniz gibi Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından 05.12.2012 tarihinde kamuoyuna duyurulan ve 01.03.2013 tarihine kadar başvuru kabulü yapılan 2012 Yılı Mali Destek Programları değerlendirme süreci sonrası toplam 73 proje Ajansımızdan mali destek almaya hak kazanmıştır. Ahiler Kalkınma Ajansı’ndan mali destek almaya hak kazanan ve kazanamayan tüm başvuru sahiplerine resmi yazı ile bildirim yapılmasının ardından destek almaya hak kazanan başvuru sahipleri ile sözleşmeler 23 Mayıs 2013 tarihinde imzalanmaya başlanmıştır.

 

Ayrıca bu toplantımızda 2010 Yılı Mali Destek Programları Program Kapanış Raporları Yönetim Kuruluna sunulacaktır. Özetle, 2010 yılı Küçük Ölçekli Altyapı, Tarıma Dayalı Sanayi, Kırsal Kalkınma Mali Destek Programları kapsamında yürütülen 41 proje başarı ile tamamlanmış ve bu projelere 9.473.289,74 TL kaynak aktarılmıştır. Projelerin tamamlanmasıyla birlikte 17.667.648,33 TL bütçe gerçekleşmesi sağlanmıştır.

 

Diğer bir gündem maddesi ise Nisan Ayı Yönetim Kurulu’nda kararlaştırılan Güdümlü Projelerle ilgili çalışmalar olacaktır. Bu alanda Ajansımız çalışmalarını sürdürmektedir.

Toplantımız gelecek bir ay için planlanan çalışmaların tartışılmasıyla sona erecektir.”

 

 

AHİKA Kalkınma Kurulu 8.Toplantısı Niğde'de Yapıldı

 

Ahiler Kalkınma Ajansı’nın Yönetim Kurulu ve Genel Sekreterlikle birlikte organlarından biri olan Kalkınma Kurulu 8. toplantısını Niğde Grand Hotel’de gerçekleştirdi. 

 

Toplantıya Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Niğde Valisi Alim Barut’un yanı sıra Ajans’ın sorumluluk bölgesindeki Niğde, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir ve Nevşehir İllerinde görev yapan Kamu Kurumu yöneticileri, akademisyenler, iş adamları, sivil toplum kuruluşları ve medya temsilcileri katıldı.

 

Kalkınma kurulu toplantısı Kalkınma Bakanlığı uzmanlarından Kadriye Yeşilkaya, Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Fatih Yıldız ve Ahiler Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Fahri Eker’in açılış konuşmalarıyla başladı.

 

Kalkınma Kurulu toplantısında konuşan Niğde Valisi Âlim Barut; “Ahiler Kalkınma Ajansı’nın 8.Kalkınma Kurulu Toplantısı’nın Niğde’de yapılmış olmasından ve sizleri burada ağırlamaktan son derece mutluyum” dedi.  Vali Alim Barut; “Burada sizlerle birlikte olmak, konuları analiz edip değerlendirmek ve konuşmaktan son derece memnunum. Biliyorum ki konuşulmadan, bir konu analiz edilmeden, müzakere edilmeden çözülmesi,  çözüm yoluna girmesi mümkün değildir. Coğrafyası ve kültürü bir olan beş il tabiki meselelerini konuşacak, konuşmaya başlayacak ve dolayısıyla da çözüm yoluna girecektir” diye konuştu.

 

Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Valisi Ali Kolat ise, Ajansın kurulduğu 2010 yılından bu yana Mali Destek Programı ile TR71 Bölgesine destek sağlayarak kaynak aktardığını, bu programlar kapsamında bugüne kadar proje teklif çağrısı yöntemiyle ajansa 796 proje başvurusu yapıldığını, Ancak kaynak sıkıntısı nedeniyle bunlardan 142 tanesine destek sağlanabildiğini söyledi. Ajans tarafından destek sağlanan projelere aktarılan toplam tutarın 40 Milyon 178 Bin 145,91 TL olduğuna dikkati çeken Vali Ali Kolat, bu projelerin eş finansmanı ile yatırıma döndürülmüş toplam tutarın ise 78 Milyon 049 Bin 822,57 TL olarak gerçekleştiğini belirtti. Vali Kolat, Ahiler Kalkınma Ajansının 2011 ve 2012 yıllarında uygulanan Teknik Destek Programları kapsamında kar amacı gütmeyen Kurum ve Kuruluşlara eğitim verme, program ve proje hazırlanmasına katkı sağlama, geçici uzman personel görevlendirme ve danışmanlık sağlama gibi Kurumların kapasitesini ve hizmet kalitesini geliştirmeye yönelik destekler sağlandığına vurgu yaptı. 2011-2012 Yıllarında toplamda 95 proje uygulandığının altını çizen Vali Kolat, bu projeler kapsamında 4073 kişinin düzenlenen bu eğitim ve programlara katıldıklarını, 01 Temmuz 2013 tarihinden itibaren Teknik Destek Programının Ajans sitesinde yayınlanacağını, kar amacı gütmeyen Kurum ve Kuruluşların bu destekten yine yararlanabileceklerini bildirdi.  2010-2013 Yılları arasında Ajans ile KOSGEB arasında yapılan protokol ile toplam 22 adet girişimcilik eğitimi düzenlendiğini, bu eğitimler sonucu toplam 859 kişinin sertifika almaya hak kazandıklarını vurgulayan Vali Kolat, bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına ve rekabet gücünün arttırılmasına katkı sağlayabilecek, bölge kaynaklarının tespit edilerek sürdürülebilir kalkınma hamlesine dönüşmesine ve kalkınmanın önünde risk olabilecek faktörlerin tespit edilerek önlemlerin alınmasına yardımcı olacak araştırma çalışmaları, stratejik eylem planları ve faaliyetlerin destekleneceği Doğrudan Faaliyet Desteği programını dün itibariyle ilan ettiklerini ifade etti.

 

Toplantıda, 2013 yılı başından bu yana yapılan faaliyetlerin genel bir değerlendirmesi yapıldı. 2014-2023 Bölge Planının ana hatları tüm Kalkınma Kurulu üyeleri ile paylaşılarak görüşlerinin alındığı toplantıda 2013 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı’nın tanıtımı da gerçekleştirildi.

 

Sonrasında AHİKA Genel Sekreteri Mehmet Fatih Yıldız katılımcılara  yönelik  bir sunum gerçekleştirdi.

 

Kalkınma kurulu üyeleri daha sonra “Sosyal Kalkınma ve Beşeri Sermaye”, “Tarım ve Kırsal Kalkınma”“Sanayi Politikası”, “Turizm ve Çevre” ve “Girişimcilik, ARGE ve Yenilikçilik” olmak üzere 5 ayrı gruba ayrılarak çalışmalarına devam etti.

 

AHİKA 8. Kalkınma Kurulu Toplantısı Kalkınma Kurulu Başkanı Fahri Eker’in kapanış konuşmasıyla sona erdi.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.