banner461
banner195

Ahilik Haftası Kutlama Heyeti,Belediye Başkanı Ünver’i Ziyaret Etti

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, ahilik ruhunun canlı tutulması ile toplumsal alanda da önemli gelişimin sağlanacağı inancını taşıdığını belirtti.

Ahilik Haftası Kutlama Heyeti,Belediye Başkanı Ünver’i Ziyaret Etti
22 Eylül 2014 Pazartesi 18:00

banner143
banner134
 Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, ahilik ruhunun canlı tutulması ile toplumsal alanda da önemli gelişimin sağlanacağı inancını taşıdığını belirtti. Ahi’nin kendi siftah etmediği halde komşu esnafının siftah etmesine sevinen kişi olduğunu vurgulayan Ünver, terbiye, kardeşlik ve yardımseverliği hep ön planda tutan bu köklü kültürün yaşatılması için ellerinden gelen tüm çabayı sonuna kadar harcayacaklarını kaydetti.
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı İsmail Ördü, Nevşehir Ticaret İl Müdürü  TuncerBaşbozkurt, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Seyit İnce, Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanlığı Genel Sekreteri Ahmet Özgün, Derinkuyu Esnaf Odası Başkanı Ahmet Sarı ve Gülşehir Esnaf Odası Başkanı Ahmet Şahin’den oluşan heyeti makamında kabul etti.
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, günümüz dünyasında daha yeni yeni çerçeveleri belirlenerek örgütsel bir yapı içerisinde değerlendirilmeye çalışılan esnaflığın, Anadolu’da 12. Yüzyıldan itibaren tüm ana kriterlerinin ele alınarak uygulanmaya başlandığını belirtti. Ünver: “Ahilik ruhunun canlı tutulması  toplumsal alanda da önemli gelişmelerin sağlanmasında vazgeçilmez bir güç oluşturmaktadır.  Günümüzün gelişmiş batılı toplumlarında bile esnaf duyarlılığı daha yeni yeni gelişim gösteriyor. Çeşitli Avrupa ziyaretlerimizde yaptığımız konferanslarda ,Anadolu’daki bu köklü kültürü aktardığımızda, onlar bile hayretler içerisinde kalıyor. Bugün yeni yeni şekillenen bu köklü kültürünü 8 asır önce temellerini atan bir neslin torunlarıyız. Bunun için  bu köklü kültürün yaşatılması için ellimizden gelen tüm çabayı sonuna kadar harcamada kararlıyız” diye konuştu.
Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı İsmail Ördü’ de, Ahilik kültürünün birlikte yaşama biçimi olarak da ele alındığı toplumumuzda, böylesine önemli kültürün yaşatılması yönünde yerel yönetimlerin ciddi bir hareketlilik içerisinde olmasından büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek, Ünver’e esnaflara yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti. Ördü,26 Eylül’de sona erecek Ahilik Haftası kutlama etkinliklerine ilişkin bilgilerde aktardı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.