banner461
banner195

Altın Palmiye 'Kış Uykusu'nun oldu

Çekimleri Nevşehir Kapadokya bölgesinde çekilen ve Nuri Bilge Ceylan 'ın "Kış Uykusu" adlı filmi 67. Cannes Film Festivali'nde "Altın Palmiye’’ ödülünü kazandı.

Altın Palmiye 'Kış Uykusu'nun oldu
24 Mayıs 2014 Cumartesi 21:15

banner143
banner134
Altın Palmiye, Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu!

Cannes ten Cappadocia'ya...!
 Daha önce Cannes’de, Üç Maymun ile En İyi Yönetmen Ödülü; Uzak ve Bir Zamanlar Anadolu filmleri ile de iki kez Büyük Jüri Ödülü’nü alan Nuri Bilge Ceylan bu defa Kapadokya’da inzivaya çekilen emekli bir oyuncunun hikayesinin anlatıldığı ''Kış Uykusu’’ filmi ile büyük ödül “Altın Palmiye” ödülünü kazandı.

"NEVŞEHİR-KAPADOKYA TURİZMİ İÇİN MÜKEMMEL BİR FIRSAT...
BUNU İYİ DEĞERLENDİRMEMİZ LAZIM...
BÖLGE YERLİ TURİST AKININA UĞRAYABİLİR."

 Nuri Bilge Ceylan daha önce iki kez 'Büyük Jüri' ve bir kez de yönetmen ödülünü kazandığı Cannes Film Festivali'nde 'Kış Uykusu' filmiyle bu kez Altın Palmiye kazandı. Bu başarıyı daha önce 1982 yılında 'Yol' filmi yakalamıştı.

67. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu Filminin oldu. Ceylan ödülüün UmaThurman ve Quentin Tarantino’nun elinden aldı. Törende en iyi yönetmen ödülü ‘Foxcatcher’ filmiyle Bennett Miller’a giderken; en iki kadın oyuncu ödülünü ‘Maps to the Stars’daki performansıyla Julianne Moore; en iyi kadın oyuncu ödülünü ise Mr. Turner filmiyle Timothy Spall kazandı.
Ödül için sahneye çıkan Nuri Bilge Ceylan ödül konuşmasında "Ödülümü Türkiye'de son yılda hayatını kaybeden gençlere ve Soma’da hayatını madencilere adıyorum" dedi.
Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, ‘Kış Uykusu’ filmiyle altıncı kez Cannes Film Festivali’ne katıldı. Ceylan'ın Cannes Film Festivali tecrübesi, 1995 yılında başlamıştı. Ceylan'ın, ilk kısa filmi Koza, 1995 yılında Cannes'da gösterildikten sonra, yönetmen çektiği uzun metrajlı ‘Uzak’ filmiyle 2003'te ‘Büyük Jüri Ödülü''nü kazandı. 2006'da ‘İklimler’ isimli filmiyle festivalde yer alan Ceylan bu kez ‘FIPRESCI’ ödülüne layık görüldü, 2008 yılında ise ‘Üç Maymun’ ile en iyi yönetmen seçildi. Yönetmen Ceylan, 2009 yılında festival jürisinde yer alan Ceylan, 2011’de ise ''Bir Zamanlar Anadolu''da filmiyle ikinci kez ‘Büyük Jüri Ödülü’ne değer bulundu.
ÖDÜLLER
Altın Palmiye: Kış Uykusu (Nuri Bilge Ceylan)
Jüri Büyük Ödülü: The Wonders ( Alice Rohrwacher)
En İyi Yönetmen: Bennett Miller (Foxcatcher)
Erkek Oyuncu: Timothy Spall (Mr. Turner)
Kadın Oyuncu: Julianne Moore (Maps to the Stars)
En İyi Senaryo: Leviattan' (Oleg Negin, Andrey Zvyagintsev)
Jüri Özel Ödülü: Mommy (Xavier Dolan) Goodbye To Language (Jean Luc-Godard)
Altın Kamera: Party Girl (Marie Amachoukeli, Claire Burger ve Samuel Theis)
Kısa Metraj: Leidi (Simón Mesa Soto)

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
DEĞER BİLMEYENLERE... - 4 yıl önce
çok önemli̇ bi̇r ödül alan bu fi̇lm i̇çi̇n herkesi̇n emeği̇ne sağlik derken, fi̇lmi̇n bi̇rçok sahnesi̇ni̇n geçmi̇ş olduğu uçhi̇sarimiz, her yönden eli̇mi̇zden gi̇di̇yor. acaba uçhi̇sarlilar olarak farkindamiyiz bi̇lmem. uçhi̇sarda yaşayan yada yaşamayan tüm uçhi̇sarlilari, uçhi̇sarimiza sahi̇p çikmaya davet edi̇yorum. (necmi̇ uzun)